Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?

Zbudowanie wybiegu dla psa w ogrodzie przy domu to rozwiązanie, które ma zapewnić bezpieczeństwo dla naszego zwierzaka, ale także stanu ogrodu. Jak najlepiej wydzielić i zorganizować przestrzeń?

wybieg dla psa w ogrodzie

Legowisko i buda – miejsca odpoczynku psa w ogrodzie

Podstawową kwestią związaną z budową wybiegu dla psa w ogrodzie jest zapewnienie mu miejsca do spania i odpoczywania, w którym będzie się czuł bezpiecznie. To szczególnie ważne, gdy pies ma przebywać w ogrodzie przez wiele godzin, np. podczas pilnowania domu, gdy właścicieli nie ma na posesji.

Legowisko dla psa musi znajdować się w odpowiednim miejscu. W lecie nie może być nieustannie oświetlane przez słońce, a zimą narażone na oblodzenie. Najlepszym miejscem na wybieg dla psa jest przestrzeń częściowo zacieniona – to w cieniu powinna znaleźć się buda.

Buda musi być szczelna i stanowić zabezpieczenie przed deszczem oraz wiatrem. W lecie nie może się nagrzewać. Musi być sucha i ciepła – możemy ocieplić ją samodzielnie. Rozmiar dobieramy do rasy psa. Musi się w niej zmieścić bez schylania, a także mieć zapas, by wygodnie się położyć oraz obrócić.

 

Porada eksperta

Budę dla psa można skonstruować samemu lub kupić gotową. Wybierając model ze zdejmowanym dachem lub otwieraną ścianką boczną, ułatwimy sobie sprzątanie wnętrza.

wybieg dla psa w ogrodzie

Odpowiednie ogrodzenie wybiegu dla psa

Jeśli wybiegiem dla psa ma być cały ogród, warto zostawić co najmniej metrowy pas wolnej przestrzeni przy ogrodzeniu. W ten sposób ochronimy rośliny, gdy pies będzie biegał wzdłuż płotu, szczekając na zbliżające się osoby lub obserwując teren. Pas ten powinniśmy wyłożyć miękkim materiałem, np. piaskiem czy korą, by pies nie pokaleczył łap.

Planując wydzielenie dla zwierzaka tylko części ogrodu, możemy zastosować lekkie siatki plecione. Nie ograniczą psu pola widzenia, dzięki czemu będzie wiedział, co się dzieje dookoła, a to pomoże mu zachować spokój. Należy jednak pamiętać, że siatka nie sprawdzi się jako ogrodzenie zewnętrzne. Pobudzony bodźcami od strony ulicy pies może się na nią rzucać, wyrządzając sobie krzywdę.

wybieg dla psa w ogrodzie

Wybieg dla psa – o czym pamiętać?

Jedną z podstawowych funkcji wybiegu dla psa jest zapewnienie mu możliwości ruchu na świeżym powietrzu. Z tego względu obszar wybiegu musi być odpowiednio duży – na tyle, by pies mógł swobodnie biegać. Pomoże mu to rozładować energię i zachować spokój w domu.

Wiosną i latem pies musi mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej. Dobrze, by miski stały w cieniu. Możemy również ustawić zraszacze tak, by obejmowały część wybiegu. Jeśli pies będzie miał potrzebę, ochłodzi się w gorącym dniu.

Ochrona ogrodu przed psem

Na terenie wyznaczonym na wybieg dla psa powinna się znajdować trawa. Sadzenie tu kwiatów nie ma sensu, ponieważ zwierzę może je stratować, podkopać lub zniszczyć moczem. Z kolei jeśli pies ma dostęp do całego ogrodu, warto zabezpieczyć przed nim rośliny w szczególny sposób.

Jeśli sadzimy rośliny ozdobne w skupiskach, możemy oddzielić je niskim płotkiem – to zapobiegnie zdeptaniu i podkopaniu. Przed zgubnym działaniem moczu psa uchronimy kwiaty, umieszczając je w betonowych donicach na podwyższeniu lub w gazonach. Możemy też skorzystać z naturalnych rozwiązań, takich jak odgrodzenie części ogrodu oczkiem wodnym lub żywopłotem.

Wśród roślin występują gatunki, których zapach lub wygląd zniechęca i odstrasza psa. Warto posadzić je w miejscach, do których nie chcemy dopuścić zwierzaka. Są to np. psi koleus, boże drzewko, wrzosy oraz rośliny z kolcami.