Produkty

Bezpieczna łazienka dla seniora – niezbędne wyposażenie

Bezpieczna łazienka dla seniora – niezbędne wyposażenie

Odpowiednie wyposażenie łazienki wpływa na wygodne korzystanie z niej każdego dnia. Jej prawidłowa aranżacja jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych, którym oprócz tej kwestii zależy również na bezpieczeństwie. O czym w tym zakresie powinniśmy bezwzględnie pamiętać?

wanna z hydromasażem castoramaPierwszym niezbędnym zabiegiem przy przystosowaniu łazienki do potrzeb osoby starszej jest umocowanie solidnych i wygodnych  uchwytów. Powinny się one znaleźć w minimum trzech lokalizacjach - przy wannie/w prysznicu, przy sedesie oraz przy umywalce. Dzięki takiemu rozłożeniu, poruszanie się i korzystanie z poszczególnych urządzeń sanitarnych będzie proste i wygodne.

Wanna – odwieczny zakupowy dylemat osób starszych. Z jednej strony jest niezbędna w przypadku potrzeby zażywania leczniczych kąpieli. Z drugiej, z racji na wysokie progi, nie jest zbyt komfortowym rozwiązaniem dla osoby z problemem przy poruszaniu się. Jak to zmienić? W prosty sposób.  Użyteczność wanny możemy zwiększyć np. poprzez zastosowanie schodków antypoślizgowych lub montaż specjalnych drzwiczek. Do tego warto zainwestować w siedzisko, które pozwoli na obmycie się seniora bez konieczności siadania na jej dnie.

Podobnie będzie w przypadku prysznica. Do jego wnętrza wstawmy krzesełko, na którym usiądzie osoba starsza. Z kolei zamiast drzwi, warto wybrać lekką zasłonkę, która będzie prosta do  przesuwania. Niezbędny jest także montaż brodzika o antypoślizgowej powierzchni.

Kolejna ważna kwestia dotyczy zawieszenia muszli sedesowej na odpowiedniej wysokości. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej kilka centymetrów wyżej niż ma to miejsce w standardowej łazience. Sprawdzi się tutaj przystosowana do tego celu nakładka na deskę bądź specjalny postument pod muszlę. Gwarancją bezpiecznego użytkowania będzie deska o dużej masywności i wytrzymałości.

W przypadku umywalki i baterii umywalkowej dobrym rozwiązaniem jest montaż baterii bezdotykowej. Dzięki temu, osoby o ograniczonej sprawności w rękach nie będą miały trudności z jej obsługą. Praktycznym rozwiązaniem jest także bateria z termostatem, za sprawą której osoby starsze nie poparzą dłoni.brodzik z siedziskiem

Niezbędna w łazience jest również mata antypoślizgowa. Będzie ona gwarancją bezpieczeństwa nie tylko przy wyjściu z kąpieli, ale także podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych.

Dodatkową pomocą w łazience będzie przymocowanie do ściany uchwytów na kule, którymi podpierają się osoby starszej. Dzięki ich obecności nie upadną one na podłogę, co mogłoby spowodować niemały problem z ich podnoszeniem.

Ostatnią kwestią w tym temacie jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia pomieszczenia. Z racji na pogarszający się wraz z wiekiem wzrok, aspekt ten ma ogromne znaczenie. Warto zatem skorzystać z dobrodziejstwa  małych lampek i nakierować je na miejsca wymagające doświetlenia.

Dostosowanie łazienki do potrzeb osób starszych jest niezwykle ważne. To nie tylko zapewnienie im bezpieczeństwa, ale także inwestycja w użyteczność pomieszczenia, z którego będą mogli samodzielnie korzystać przez kolejne lata.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Dywaniki i maty łazienkowe – co wybrać

Dywaniki i maty łazienkowe – co wybrać
Posadzka w łazience najczęściej wykończona jest płytkami ceramicznymi – jeśli nie zamontowaliśmy pod nimi ogrzewania podłogowego, bije od nich chłód, ...
Czytaj więcej

Łazienka dla dzieci

Łazienka dla dzieci
Przyjazna łazienka dla dziecka to przede wszystkim wnętrze bezpieczne. Pomieszczenie, w którym wyeliminujemy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, p...
Czytaj więcej

Nowoczesna łazienka – zbiór dekoracji

Nowoczesna łazienka – zbiór dekoracji
Nowoczesną łazienkę postrzegamy zwykle jako wnętrze surowe, oszczędne w formie oraz w zastosowanych ozdobnikach. A jednak i tutaj możemy dobrać dodatk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.07.2015
właśnie musze przygotować łazienkę dla mojej mamy - lat 85 - która już sobie niestety nie radzi. także artykuł mi się bardzo przyda, na pewno skorzystam
04.06.2015
Łazienka w blokach z lat 60 do 80 to katastrofa więc nie można wybierać takich świetnych rzeczy

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczna łazienka dla seniora – niezbędne wyposażenie