LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak skutecznie czyścić dywany zimą?

Okres świątecznych i zimowych porządków każe nam zadbać również o nasze dywany, chodniki, wykładziny. Jest wiele sposobów i środków na odświeżenie i wyczyszczenie dywanów, a niektóre z nich są szczególnie polecane właśnie zimą.

szczotkowanieŚniegowa kuracja

Jeśli panuje śnieżna zima, możemy zaoszczędzić sporo trudu, czasu i wydatków, korzystając ze śnieżnej pokrywy. Gdy chcemy wyczyścić dywany i inne wyroby dywanopodobne, wystarczy je wynieść na dwór i ułożyć wierzchnią warstwą na śniegu. Następnie uderzamy w spód dywanu trzepaczką, sprawiając, że warstwa kurzu i zabrudzeń zostanie wchłonięta przez śnieg. Dzięki temu skutecznie odświeżymy dywany i wytrzepiemy z nich wszelkie pyły, kurze, okruchy, drobiny piasku czy błota. Zetknięcie się powierzchni dywanów z chłodną wilgocią śniegu doprowadzi też do wyraźnego ożywienia kolorów i poprawy (zwykle mocno wgniecionej) struktury wyrobów dywanowych.

Pamiętajmy jednak, ze najlepiej czynności te wykonywać w mroźny dzień, kiedy śnieg nie jest zbyt mokry, dzięki czemu nasze dywany nie wchłoną za dużo wilgoci.

Inne środki

Do usuwania zabrudzeń z dywanów na co dzień i o każdej porze roku, przydadzą się nam takie środki i przybory:

- woda mineralna,

- pianka do golenia,

- soda lub proszek do pieczenia,

- ocet, sól,

- talk,

- kostki lodu,

- benzyna ekstrakcyjna,

- gąbka, szczotka, szmatka, papier toaletowy lub ręczniki czy bibułka

- żelazko.

Metody usuwania świeżych plam

Gdy tylko na dywanie pojawią się plamy, najszybciej i najskuteczniej będzie spryskać je wodą mineralną. Po kilku chwilach bierzemy czystą gębkę i wycieramy zabrudzenie.

Również szybko zadziała spryskanie zabrudzenia pianką do golenia – po chwili od nałożenia usuwamy piankę wraz z plamą.

Plamy przyniesione z ulicznych zanieczyszczeń watro posypać solą. Odczekujemy około 15 minut i zmiatamy lub czyścimy dywan odkurzaczem.

Możemy także posypać zabrudzenia sodą spożywczą, a następnie czyścić je mokrą szczotką. Na koniec osuszamy te miejsca papierowym ręcznikiem

plamaStarsze plamy

Jeśli mamy zadawnione plamy na naszych dywanach, możemy je usunąć roztworem 2 łyżek proszku do pieczenia, 3 łyżek octu i 1 litra ciepłej wody. Za pomocą gąbki wcieramy płyn w zabrudzone miejsca, a potem suszymy odplamione już obszary.

Plamy po tłuszczu, skutecznie usuniemy, posypując je talkiem. Zostawiamy warstwę talku na 24 godziny, po czym zmiatamy lub odkurzamy proszek z wraz z zabrudzeniami.

Gdy zdarzy nam się zaplamić dywan woskiem, powinniśmy ułożyć na plamie kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego. Następnie nagrzewamy żelazko do średniej temperatury i przykładamy do pokrytych papierem zabrudzonych powierzchni. Rozgrzany wosk przeniknie ze struktur dywanowych na papier, pozostawiając dywan bez kłopotliwego nacieku. Jeśli warstwa wosku była znaczna, czynność tę możemy powtórzyć, pamiętając, by układać na plamy zawsze nowe, czyste warstwy papieru.

Kłopotliwa może okazać się też wdeptana w dywan guma do żucia. Przykładamy w te miejsca kostki lodu, odczekujemy, aż chłód przeniknie do gumy. Stwardniałą pod wpływem zimna gumę z łatwością delikatnie wykruszymy. Jeśli pozostaną plamy po barwionej gumie, przecieramy te miejsca szmatką zwilżoną w benzynie ekstrakcyjnej.

Dla bieżącego odświeżenia barw i struktury dywanu, jeśli na dworze nie ma śniegu, warto po każdym trzepaniu czy też odkurzaniu przetrzeć dywan wodą z niewielkim dodatkiem octu.

Data publikacji: 15.10.2015