Jak układać panele w wąskim korytarzu? Podpowiadamy

Układanie paneli w korytarzu może stanowić wyzwanie ze względu na specyfikację pomieszczenia. Przedpokoje są zwykle nieduże, ciemne i wąskie, a jednocześnie muszą stać się praktyczne i eleganckie – wszak są pierwszym pomieszczeniem, które rzuca się w oczy po wejściu do mieszkania. Z tego artykułu dowiesz się, jak układać panele w wąskim korytarzu.

Układanie paneli w wąskim korytarzu – na co zwrócić uwagę?

Układanie paneli w wąskim korytarzu to niełatwe zadanie, co wynika nie tylko z wyglądu, ale i charakterystyki pomieszczenia. Przedpokoje są bowiem zawsze intensywnie użytkowane, a przez to narażone na rozmaite uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Położonym tam nawierzchniom nie sprzyja brud, piasek i błoto, w którym w zimie często występuje dodatkowo sól służąca do posypywania chodników. Z tej przyczyny podłogi powinny cechować się dużą odpornością na uderzenia, przetarcia, rozmaite zanieczyszczenia, wilgoć i wahania temperatury.

Wybierając panele do korytarza, zdecyduj się na model o najwyższej klasie ścieralności. Dobrym wyborem są specjalne panele podłogowe na korytarz lub panele winylowe, które są bardziej wytrzymałe i lepiej chronione przed działaniem wody niż klasyczne panele do salonu. Jeśli chodzi o wygląd paneli, to panuje tu pełna dowolność – wybierz po prostu wersję dopasowaną do aranżacji pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na optycznym rozświetleniu ciasnej przestrzeni, możesz zdecydować się na połyskliwe panele w wąskim korytarzu, które odbijają więcej światła.

Wybór właściwych paneli do przedpokoju to nie jedyne wyzwanie, które Cię czeka. Bardzo istotny jest prawidłowy montaż produktu na podłodze. Jak układać panele w wąskim korytarzu, aby prezentowały się one estetycznie, a przy tym były funkcjonalne? Właściwe rozmieszczenie paneli względem ścian i drzwi, a także kwestia tego, gdzie wypadają łączenia, są niezwykle istotne. Dlatego też zaleca się układanie paneli w wąskim korytarzu „na sucho” po to, aby zobaczyć całość powierzchni jeszcze przed jej zamontowaniem.

Ciasny, długi przedpokój jest specyficznym pomieszczeniem. Jego specyfika wpływa zatem na to, jak układać panele w wąskim korytarzu. Co do zasady przyjmuje się, aby w takim pomieszczeniu zamontować panele podłogowe równolegle (wzdłuż pomieszczenia), a nie wszerz. Układanie paneli w wąskim korytarzu wszerz najpewniej poskutkuje dużą ilością koniecznych docięć materiału, a tym samym zwiększeniem wykorzystanego materiału i czasu pracy. 

Zamontowane równolegle względem ścian panele w wąskim korytarzu będą nie tylko praktyczne, ale również estetyczne wizualnie. W ten sposób łatwiej Ci będzie stworzyć dobrej klasy imitację prawdziwej podłogi drewnianej. 

Niektórzy specjaliści z zakresu aranżacji wnętrz przedstawiają również inną zasadę, a mianowicie montaż zależny od umiejscowienia drzwi. Jeśli w wąskim przedpokoju drzwi są na krótkiej ścianie, wówczas ułóż deski prostopadle do niej. W ten sposób optycznie poszerzysz pomieszczenie. Jeśli jednak w korytarzu drzwi są zlokalizowane na długiej ścianie, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli prostopadle do owych drzwi. W ten sposób korytarz ulegnie optycznemu skróceniu, a przestrzeń widoczna po wejściu – wydłużeniu.

W dalszej części tekstu dowiesz się, jak układać panele w wąskim korytarzu krok po kroku.

Jak układać panele w wąskim korytarzu? Poradnik krok po kroku

Dokonaj niezbędnych pomiarów

Pierwszy etap prac to dokonanie niezbędnych pomiarów. Oblicz, ile rzędów desek ułożysz w pokoju. Zmierz szerokość ostatniego rzędu. Pamiętaj, że nie może on być węższy niż 5 cm. Jeśli się okaże, że szerokość wynosi mniej niż wspomniany wymiar, przytnij deski do pierwszej linii o połowę szerokości. Nie zapominaj o dylatacji – wyznacz szczeliny za pomocą ciasno włożonych klinów, zachowując odstęp minimum 10 mm.

Przygotuj podłoże

Montaż paneli zacznij od właściwego przygotowania podłoża – może to być wylewka betonowa, stare płytki bądź inna stabilna powierzchnia. Musi ona być równa, sucha i czysta. 

Następnie na całej powierzchni ułóż folię w formie wanny – zewnętrzne brzegi wywiń na ścianę i mocno dociśnij. Kolejne pasy rozłóż tak, aby nachodziły na siebie na około 10-20 cm. Połącz je taśmą klejącą. Na folię nałóż podkład izolujący w taki sposób, by przylegał, ale nie nachodził na ścianę. Połącz poszczególne fragmenty taśmą klejącą.

Zamontuj panele

Rozpocznij montaż paneli. Połóż je piórem w stronę ściany, pamiętając o klinach dystansowych w celu uzyskania dylatacji. Elementy łącz ze sobą krótszymi bokami. Umieść pióro jednego panelu we wpuście drugiego pod kątem około 70 stopni i opuść go do podłogi. 

Układanie paneli w wąskim korytarzu w kolejnych rzędach zawsze rozpoczynaj od elementu resztkowego, który pozostał po materiale dociętym na końcu poprzedniego szeregu. Do krótszego boku dokładaj kolejne odcinki, tworząc pas o konkretnej długości, a następnie dopasuj go do już ułożonych paneli i zepnij ze sobą.

Wykończ powierzchnię

Wykonaj prace wykończeniowe. Odetnij wystającą folię wzdłuż ścian i usuń kliny dystansowe. Zamaskuj listwami przypodłogowymi szczeliny dylatacyjne. Zamontuj listwy wykończeniowe w miejscu styku paneli z inną posadzką.

Zobacz również: Czym ciąć panele podłogowe?

Jak układać panele w wąskim korytarzu – niezbędne narzędzia

Aby trwale i prawidłowo zamontować panele w wąskim korytarzu, potrzebujesz niezbędnych narzędzi. Zaopatrz się zatem w folię paroizolacyjną 0,2 mm i podkład izolujący w formie płyt pilśniowych bądź maty piankowej. Na liście niezbędnych akcesoriów znajdują się ponadto:

  • gilotyna bądź wyrzynarka,
  • listwy przypodłogowe i wykończeniowe,
  • kliny dystansowe,
  • ołówek stolarski,
  • miarka,
  • drewniany klocek do dobijania i gumowy młotek,
  • taśma klejąca,
  • kołki montażowe.