LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak skutecznie ogrzać domek letniskowy?

Jeśli chcemy korzystać z domku letniskowego także podczas chłodniejszych dni, warto rozważyć zastosowanie optymalnego systemu grzewczego. O czym warto pamiętać?

Domek

Jakie ogrzewanie wybrać?

Wybór typu zastosowanego ogrzewania zależy od wielu czynników, m.in.:

–   od rodzaju konstrukcji domu (drewniany, murowany),

–   od zastosowanego ocieplenia i jego efektywności,

–   od możliwości dostępu do sieci gazowej i elektrycznej,

–   od częstotliwości przebywania w domu poza okresem lata (późna jesień, wczesna wiosna),

–   od sposobu korzystania w zimie (np. tylko w czasie weekendów czy też dłuższych okresów, np. ferii).

Jeżeli nie planujemy dłuższych pobytów w domu letniskowym w ciągu całego roku, nie warto decydować się na zastosowanie pełnej wodnej instalacji grzewczej z kotłem i grzejnikami – wówczas, aby uniknąć zamarzania wody w grzejnikach, należałoby przez całą zimę utrzymywać temperaturę około 6-8° Celsjusza. W lekkiej i zazwyczaj słabo docieplonej konstrukcji domu letniskowego utrzymanie przez cały okres zimy dodatniej temperatury może wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli w domku letniskowym zamierzamy przebywać tylko okresowo, warto stworzyć taki systemu ogrzewania, który nie wymaga dużych nakładów pieniężnych oraz stałej obsługi, ale dobrze nadaje się do bieżącego ogrzania.

Domek

Grzejnik elektryczny

Jeżeli chcemy korzystać z domku także w chłodniejsze dni, warto mieć urządzenia grzewcze o sporej mocy, które szybko nagrzeją pomieszczenia. Jeśli będzie to włączany doraźnie grzejnik elektryczny – najlepiej, aby miał moc powyżej 100 W/m², szczególnie jeśli jest to dom murowany, o dużej bezwładności cieplnej. W przeciętnych zimowych warunkach (dom ocieplony, temperatura nie niższa niż minus 10°C) – do ogrzania powinny wystarczyć urządzenia o mocy 70-80 W/m², choć pewnym ograniczeniem może tu okazać się ustalona przez zakład energetyczny maksymalna moc przyłączeniowa.

Kominek

Jednym z najlepszych sposobów na ogrzewanie letniego domku w chłodnym okresie jest wybudowanie w nim kominka. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie w nim wkładu kominkowego, który zwiększy efektywność grzania. Jeśli dodatkowo wyposażymy go w system rozprowadzający ciepło po wszystkich pomieszczeniach – szybko i dość niewielkim kosztem ogrzejemy cały domek. Minusem jest jednak konieczność dbania o regularne dokładanie drew, tak aby utrzymać ogień, gdyż po jego wygaśnięciu wnętrze szybko się wychłodzi.

Termostaty

W elektrycznych urządzeniach grzewczych można zastosować termostaty, które pozwalają na automatyczną regulację temperatury. W zależności od temperatury zarejestrowanej przez czujniki nastąpi samoczynne włączenie lub wyłączenie się ogrzewania. Sprzyja to oszczędności i efektywności systemu. Istnieje także możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem w domku, np. za pomocą telefonu przez wiadomości SMS lub za pośrednictwem Internetu.