LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń

Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowaniu spiżarni w swoim domu. Jest to miejsce, które może bardzo łatwo uporządkować Twoją kuchnię. Ale jak je urządzić, by sprostało Twoim potrzebom? W tym artykule poznasz najlepsze pomysły na zaaranżowanie spiżarni. Zaplanuj ją w swoim domu i zyskaj łatwy dostęp do zdrowszej żywności.

Jak urządzić spiżarnię?

Ulokowanie spiżarni w konkretnym miejscu na planie Twojego domu należy do najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych decyzji. Warto dobrze ją przemyśleć. Pamiętaj, że najważniejsze warunki przechowywania żywności w spiżarni to między innymi niższa temperatura i odpowiednia wentylacja. W chłodzie produkty na dłużej zachowają świeżość, zupełnie jak w lodówce. Z kolei wymiana powietrza wpłynie na higienę pomieszczenia i zapobiegnie powstawaniu pleśni.

Kosz składany Form Stuva 33 l szaro-czarnyKosz składany Form Stuva 33 l szaro-czarnyKosz składany Form Stuva 33 l szaro-czarnyKosz składany Form Stuva 33 l szaro-czarny

Spiżarnia to miejsce, do którego nie należy doprowadzać ogrzewania. Z tego powodu większość osób decyduje, by zaadaptować część poddasza lub piwnicy. Osobny nieogrzewany pokój to dużo rzadszy wybór. Być może wymaga więcej starań podczas rozplanowania i budowy domu, jednak zdecydowanie efekt jest dużo bardziej komfortowy podczas codziennego użytkowania, zwłaszcza jeśli taka spiżarnia mieści się tuż przy kuchni. Dzięki temu nie musisz pokonywać schodów, by przynieść ziemniaki na obiad, brakującą szklankę mąki lub słoik dżemu do naleśników.

Nawet najmniejsza spiżarnia jest niezwykle funkcjonalna. Dlatego coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkiej wnęki w kuchni. To doskonały pomysł, jeżeli potrzebujesz spiżarni w wersji mini – zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu. Półki z przetworami i innymi produktami możesz wyeksponować, by podkreślić rustykalny lub prowansalski styl aranżacji. Jeżeli wystrój Twojej kuchni jest nowoczesny, zasłoń wnękę przy pomocy gładkich drzwi przesuwnych lub kolorowej harmonijki. Jeżeli meble do kuchni powstaną na zamówienie, rozważ wykonanie drzwiczek do wnęki w takim samym stylu – dzięki temu zyskasz spójną i estetyczną aranżację wnętrza.

Wiesz już, gdzie powstanie Twoja spiżarnia. Jak urządzić ją w sposób idealnie odpowiadający Twoim potrzebom? Pora skupić się na funkcjonalnym wyposażeniu tego pomieszczenia.

Spiżarnia – meble, dzięki którym utrzymasz porządek

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała Twoja spiżarnia? Jak urządzić to pomieszczenie, by w łatwy sposób zachować w nim porządek?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz powierzchni, którą dysponujesz. Określ, jak wiele rzeczy pragniesz tam przechowywać. Pamiętaj o tym, że świeże warzywa lub owoce należy przechowywać w nieco inny sposób niż żywność w opakowaniach albo słoikach. Jeżeli w spiżarni chcesz schować rzadko używane sprzęty kuchenne i dodatkową zastawę stołową, zadbaj o zamykane szafki, dzięki którym przedmioty się nie zakurzą.

Najpopularniejsze rozwiązanie to zwykły regał drewniany wolnostojący z półkami. Możesz wybrać tradycyjną wersję drewnianą lub nowoczesny model wykonany ze stali. Do jego zalet należy łatwe utrzymanie w czystości i duża wytrzymałość na obciążenie. Udźwig jest szczególnie ważny ze względu na spory ciężar słoików, butelek i innych przedmiotów, które przechowasz w swojej spiżarni.

Regał drewniany Form Symbios 45 x 90 x 170 cm 50 kgRegał drewniany Form Symbios 45 x 90 x 170 cm 50 kgRegał drewniany Form Symbios 45 x 90 x 170 cm 50 kgRegał drewniany Form Symbios 45 x 90 x 170 cm 50 kg

Zwróć uwagę na możliwość przykręcenia mebli do ściany. Ustabilizowanie pomoże im poradzić sobie nawet z najcięższymi przedmiotami. Regały i szafki nie zachwieją się w wyniku przeciążenia półek. Dodatkowo w ten sposób zniwelujesz ryzyko przewrócenia mebli przez bawiące się dzieci lub zwierzęta.

Pamiętaj, że to Twoja spiżarnia – meble, które wybierzesz, powinny Ci dobrze służyć. Kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością różnych modeli. Postaraj się wykorzystać całą dostępną przestrzeń ścian, jednocześnie pozostawiając miejsce na swobodne poruszanie się. Oceń także, jaka szerokość półek i głębokość szafek będzie najlepsza. Często okazuje się, że standardowe wymiary są za małe, by pomieścić karton opakowań mąki, największe talerze z zastawy lub robota kuchennego.

Sposoby przechowywania żywności w spiżarni

Wyposażenie spiżarni i przechowywanie żywności to tematy, które przenikają się wzajemnie. Do półek o określonej szerokości dobierz odpowiednich rozmiarów pojemniki. Zadbaj, by nie wystawały z regału.

Jakiego rodzaju pojemniki możesz wykorzystać? Do przechowywania sypkich produktów w papierowych lub plastikowych opakowaniach wystarczy zwykły karton. Jeżeli jednak dbasz o estetykę w spiżarni, sprawdź inne sposoby przechowywania żywności.

Możesz wykorzystać urokliwe kosze z wikliny, które nawiązują do stylu rustykalnego lub prowansalskiego. Ich wadą jest trudność w pielęgnacji. Dlatego z powodzeniem zastąpisz je równie atrakcyjnymi drewnianymi skrzynkami z wiekiem albo bez. Jeżeli zależy Ci na eleganckim wyglądzie, wykorzystaj technikę decoupage do ozdobienia ścianek.

Kosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szary

Do dyspozycji masz także pojemniki z tworzywa sztucznego. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, do tego łatwo utrzymasz je w czystości. W wersjach zamykanych możesz przechowywać sypkie produkty. Otwarte lub koszyczkowe modele wykorzystaj do segregowania warzyw i owoców, które wymagają dostępu do powietrza. W tego typu pojemnikach możesz uporządkować również saszetki lub słoiczki z przyprawami oraz sztućce.

Dodatkowe akcesoria do spiżarni z pewnością pomogą Ci dobrze zorganizować pomieszczenie. Jeżeli planujesz przechowywać suszoną albo wędzoną żywność, wykorzystaj linki do podwieszania.

Opisywanie poszczególnych produktów to tradycyjny sposób na uporządkowanie spiżarni. Zastanów się także nad oznaczeniem całych półek. Dzięki temu każdy domownik łatwo się zorientuje, gdzie szukać określonego rodzaju przetworów.

Warunki przechowywania żywności w spiżarni

Przechowywanie żywności wiąże się z ryzykiem powstania pleśni oraz kolonii bakterii lub grzybów. Zwłaszcza w sezonie letnim możliwe jest, że w pomieszczeniu zalęgną się owady. W domach jednorodzinnych warto także uważać na myszy. Jak urządzić spiżarnię, by stworzyć doskonałe warunki przechowywania żywności?

Zadbaj przede wszystkim o to, by w pomieszczeniu było sucho i chłodno. Jeżeli spiżarnia to wydzielone pomieszczenie, nie doprowadzaj do niego ogrzewania. Jak już wspomnieliśmy, możesz zaadaptować część poddasza lub piwnicy. Niektórzy decydują się także na umieszczenie spiżarni w okolicach wiatrołapu. Jeśli natomiast planujesz spiżarnię wnękową w kuchni, to postaraj się, aby była możliwie najbardziej oddalona od kaloryfera.

Pojemnik Fitty 44 l czarnyPojemnik Fitty 44 l czarnyPojemnik Fitty 44 l czarnyPojemnik Fitty 44 l czarny

Niezbędnym elementem spiżarni jest wentylacja, która zapewni optymalny przepływ powietrza. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, zadbaj o doprowadzenie szybu. Możesz dodatkowo zastosować drzwi podcinane – takie jak w łazience.

Zwróć uwagę na to, by utrzymanie spiżarni i jej wyposażenia w czystości było łatwe. Wybieraj gładkie powierzchnie, z których bez trudu usuniesz zabrudzenia. W przypadku drewnianych mebli lub skrzynek upewnij się, że są one odpowiednio zaimpregnowane.

Warto zatroszczyć się również o ściany i posadzkę. Choć estetyczny aspekt aranżacji spiżarni zwykle nie jest dominujący, to ze względu na funkcjonalność należy pokryć ściany farbą odporną na wilgoć. Na podłodze najlepiej zastosować płytki. Takie wykończenie spiżarni sprawi, że bez problemu zadbasz także o pielęgnację ścian i posadzki. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni. Regularne porządki pozwolą Ci również uniknąć niepożądanej obecności owadów lub gryzoni.

Dobrze zorganizowana, uporządkowana i czysta spiżarnia to idealne miejsce do przechowywania żywności. Postaraj się, by pozostała taka na zawsze.

Data publikacji: 12.02.2019