Projektowanie skarpy
Na początek musimy zastanowić się, jak daleko ma sięgać skarpa w głąb ogrodu i jaką jego część możemy wykorzystać. Nasyp ziemi i porastająca go zieleń powinny być jedynie integralnym elementem naszego ogrodu, a nie stanowić dominującą jego cześć, która przytłacza resztę roślinności.
Warto też zaplanować, jakie rośliny będą posadzone na naszej skarpie. Możemy ustawiać je tarasowo, czyli na kolejnym schodku ziemi – każda następna warstwa roślin będzie wspierana małym murkiem oporowym, kamieniami lub zaimpregnowaną belką drewna. Skarpa jest dzięki temu uporządkowana i łatwiej zachować na niej ład.
Bardziej naturalnie wygląda sadzenie roślin w niesymetrycznym odbiciu, bez regularnych warstw, ale takie nasadzenie jest trudniejsze w pielęgnacji, a dodatkowo może dochodzić do zsypywania się ziemi. Rośliny, które posadzimy, muszą tworzyć jedną całość, mimo nierównych linii sadzenia. Ważne też, by krzewy nie przysłaniały np. bylin, więc pamiętajmy o odpowiedniej odległości między roślinami. Szczególnie ważne jest to właśnie w takim układzie nasadzeń, bo po paru latach następuje bujny wzrost roślin i mogą one wtedy stwarzać wrażenie pozarastanych.
W przypadku gdy skarpa nie jest ozdobą na środku działki, a łącznikiem tarasu z resztą ogrodu, musimy zaplanować, gdzie będą biegły schodki. Możemy wykonać je z kamieni, kostki granitowej, specjalnych płyt betonowych imitujących np. kawałki drewna. Zrezygnujmy raczej z drewnianych desek, które przy niekorzystnych warunkach pogodowych, np. opadach, mogą stopniowo próchnieć i rozpadać się, stwarzając niebezpieczeństwo dla ich użytkowników.
Budowa skarpy
Na dnie przyszłej skarpy dobrze jest wysypać materiał drenujący, np. żwir czy drobne kamienie. Ważne, by woda nie stała na ziemi lub, co gorsze, spływała po opadach, tworząc błotny wodospad. Dzieje się tak, gdy ziemia jest ciężka i nieprzepuszczalna. Natomiast zbyt luźna gleba też nie jest idealnym rozwiązaniem. Łatwo wysycha i nie utrzyma w miejscu roślin, ponieważ korzenie nie będą miały stabilnego podłoża. Warto więc zainwestować w dobrą glebę.
Aby umocnić skarpę, możemy postawić murki oporowe, ułożyć kamienie lub paliki. Posadzenie szpaleru krzewów będzie także dobrym uwieńczeniem skarpy, wprowadzającym w dalszą część ogrodu.
Wybór roślin
Rośliny na skarpę wybieramy zgodnie z warunkami panującymi w danym miejscu. Często na skarpach operuje głównie słońce. Warto więc zdecydować się na takie rośliny, które poradzą sobie w miejscach suchych i nasłonecznionych.
Drzewa i krzewy:
- cis pośredni, cis pospolity, różne odmiany sosny zwyczajnej, sosna czarna, świerk pospolity, jodła koreańska, buk pospolity w karłowych odmianach, modrzew,
- żywotnik zachodni, berberys Thunberga, irgi, jałowce, cyprysiki, tawuła japońska, pięciornik krzewiasty, trzmieliny, migdałowiec karłowy, suchodrzew chiński, kłokoczka południowa.
Byliny:
-dąbrówka rozłogowa, żagwin ogrodowy, dzwonki, smagliczka skalna, ukwap dwupienny, kostrzewy, bodziszki, rozchodniki, rojniki, skalnice, karmnik ościsty, kocimiętka, goryczka bezłodygowa, goździk kropkowany, naparstnica zwyczajna, funkie, czyściec wełnisty.