Jak uprawiać fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa jest nie tylko zdrowa, ale także smaczna, a do tego niektóre jej odmiany można hodować w ogrodzie. Co warto wiedzieć o uprawie fasolki szparagowej?

Fasolka szpagarowa

Fasolka szparagowa – idealna do ogrodu

Fasolka szparagowa to smaczne i zdrowe warzywo, zawierające wiele witamin oraz sole mineralne. Jest ona także bogatym źródłem białka, mając przy tym bardzo mało kalorii – stanowi więc doskonałą propozycję dla osób dbających o figurę. Fasolkę szparagową można także uprawiać we własnym ogrodzie, gdyż jest dość łatwa w uprawie, a do tego może ona stanowić jego dekorację.

Zależnie od gatunku, fasolka posiada różne kolory kwiatów i strąków – te ostatnie różnią się także rozmiarem. Najogólniejszy podział ten obejmujący fasolkę szparagową karłowatą (zielonostrąkową, żółtostronkową lub flageolet) i tyczną, czyli pnącą. Rośliny karłowate nadają się do niewielkich ogrodów, gdyż osiągają wysokość około pół metra. Za to pędy roślin tycznych osiągają długość nawet do kilku metrów, przez co wymagają zastosowania dodatkowych podpór.

Wymagania fasolki szparagowej

Fasolka szparagowa jest nie tylko wartościowa i smaczna, ale także dość łatwa w uprawie. Aby dobrze rosła, wystarczy dużo światła i zapewnienie im ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Dobrze rośnie na dość żyznej glebie, warto także pamiętać o jej regularnym spulchnianiu. Aby zapewnić roślinie doskonały wzrost, warto wybierać dość lekkie podłoże próchnicze (o pH większym lub równym 5,5). Możemy też przed posadzeniem wypełnić grunt warstwą kompostu i płynnego nawozu startowego. Roślinę warto także co jakiś czas odżywiać nawozem zawierającym potas (nie przesadzajmy jednak z nawozami zawierającymi azot).

Ważne jest także regularne usuwanie chwastów i dbanie o to, by młode rośliny chronić przed gąsienicami i ślimakami, gdyż mogą one zniszczyć wzrastające pędy. Pamiętajmy też o tym, żeby unikać sadzenia fasolki szparagowej na stanowiskach, na których poprzednio uprawialiśmy inne rośliny strączkowe – może to zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

Fasolka szparagowa

Wysadzanie

Fasolkę szparagową najlepiej sadzić w kwietniu lub maju – wtedy, gdy ryzyko pojawienia się przymrozków jest minimalne. Sadzonki odmiany karłowatej umieszczamy w rzędzie w około 25-centymetrowych odstępach (rzędy oddalone od siebie o około 40 cm), a rośliny tyczne najlepiej co około 55 cm (w rzędach rozmieszczonych co 50 lub 100 cm). Warto między nasadzeniami zastosować ściółkowanie, tak aby zmniejszyć ilość pojawiających się chwastów oraz uchronić strąki przed kontaktem z wilgotnym podłożem, a tym samym przed przedwczesnym gniciem.

Chcąc zabezpieczyć sadzonki przed niszczycielskim działaniem gąsienic, można nasiona posadzić w kubeczkach (z wyciętym dnem) lub innych osłonach, które skutecznie uchronią młode rośliny przed podgryzaniem.

Strąki fasolki zwykle można zbierać po około 2 lub 3 miesiącach od zasadzenia. Jeśli chcemy mieć dostęp do świeżej fasolki przez cały sezon letni, warto przeprowadzić kolejne sadzenie około miesiąc po zasadzeniu pierwszych roślin lub przeprowadzać je co kilka tygodni, tak aby przez całe lato uzyskiwać plony.