Produkty

Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?

Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?

Żurawina to długowieczna krzewinka, która może być ciekawą ozdobą ogrodu, a jej owoce mogą być wykorzystane jako zdrowa i pyszna przekąska i dodatek do wielu dań. Jak uprawiać ją w ogrodzie?

owoce żurawinyPochodzenie, zastosowanie

Żurawina należy do roślin wrzosowatych, jest płożącą się, długowieczną krzewinką. Ma jasnoróżowe kwiaty o wygiętych płatkach osadzonych na podłużnej szypułce, przez co przypomina głowę żurawia. W stanie dzikim w Polsce rośnie żurawina błotna (o owocach o średnicy do 8 mm), a odmianą uprawianą w ogrodach jest zwykle żurawina wielkoowocowa (średnica owocu do 20 mm).

Żurawina przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie jej wieloowocowe odmiany rosły w stanie dzikim. Owoce żurawiny nie nadają się do spożycia na surowo, ale stanowią cenne źródło składników odżywczych i prozdrowotnych. Nadają się do wielu przetworów takich jak konfitury, galaretki, soki, dżemy, jednak są także dodatkiem do sosów i mięs (dziczyzny czy indyka).

Dzięki dużej zawartości witaminy C, B1, B2, pektyn i kwasów organicznych, żurawina stosowana jest w lecznictwie. Zapobiega ona zakażeniom układu moczowego i opryszczce. Pomaga leczyć wrzody żołądka, dwunastnicy, obniża cholesterol i przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych.

Stanowisko dla żurawiny

Żurawina najbardziej lubi stanowiska jasne, słoneczne. Służą jej ziemie kwaśne, próchnicze z dużą ilością wilgoci. Najlepiej, żeby była to ziemia torfowa. Żurawina ma płytkie korzenie i łatwo ulega przesuszeniu w czasie upałów, wymaga wówczas nawadniania, ale wodą bez wapna (wapno bowiem szybko odkwasza ziemię), najlepiej deszczówką. Dla udanej uprawy żurawiny warto zdjąć około 20-centymetrową warstwę ziemi i zastąpić ją torfem ogrodniczym (o pH 3-4). Może to być także mieszanka torfu i trocin. W pobliżu żurawiny z powodzeniem możemy zasadzać np. różaneczniki, azalie i inne kwasolubne rośliny wrzosowate.

Uprawa żurawiny

Żurawinę najlepiej sadzić wczesną wiosną. Kupione sadzonki rozmieszczamy co 20-30 cm. Bardzo wskazane będzie wcześniejsze wyłożenie podłoża kwaśną korą, trocinami albo gruboziarnistym piaskiem. Można także ułożyć ciemną folię ogrodniczą z małymi otworkami, żeby zapobiegać szybkiemu przesuszaniu się gleby. Należy zapewniać roślinie sporo wilgoci w powietrzu i podłożu– może ona rosnąć nawet na terenach podmokłych.

Żurawina wypuszcza długie, płożące się przy ziemi pędy, które stopniowo się ukorzeniają. Z pędów tych wyrastają potem pionowe pędy owocowe. Liście żurawiny są drobne, owalne i błyszczące, nie opadają na zimę. Liście zmieniają jedynie swą barwę – jesienią ciemnieją, a na zimę brunatnieją.

W czerwcu roślina zaczyna kwitnienie, z jej różowych kwiatów jesienią powstają owoce. Dojrzałe owoce są czerwone, osiągają do 2 cm średnicy. Są bardzo ozdobne i pojawiają się w dużych ilościach. Z 1 metra kwadratowego uprawy można zebrać nawet 2 do 3 kg owoców. Żurawina jest rośliną odporną na mrozy, szkodniki i choroby.dżem z żurawiny, konfitury

Czerwone, dekoracyjne owoce mogą długo pozostawać na krzakach, zbierać możemy je aż do pierwszych przymrozków. O ile zapewnimy żurawinie sprzyjające warunki, będzie przynosiła plony przez bardzo wiele lat, jest rośliną długowieczną.

Co ciekawe:

- Bez dostępu światła słonecznego owoce żurawiny pozostaną zielone, nie są w stanie nabrać barwy czerwonej.

- Liście żurawinowych krzewów opadają jedynie co 3 lata.

- Żurawinę można hodować w ogrodach jako atrakcyjną roślinę ozdobną. Dekoracyjne są bowiem zmieniające swe barwy liście, a także czerwone, liczne owoce.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?
Bliskość ogrodzenia jest korzystnym miejscem do zasadzenia wielu roślin, spośród których wymienić należy pnącza, krzewy i drzewa zasadzone w celu ufor...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.04.2016
Postanowiłam w tym roku zasadzić kilka krzaczków żurawiny, bo jest super zdrowa i można robić z niej bardzo dużo fajnych rzeczy - soki czy konfitury, a także ususzyć. Teraz jest dobry czas na posadzenie, muszę tylko zakupić torf

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?