Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?

Żurawina to długowieczna krzewinka, która może być ciekawą ozdobą ogrodu, a jej owoce mogą być wykorzystane jako zdrowa i pyszna przekąska i dodatek do wielu dań. Jak uprawiać ją w ogrodzie?

Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?

Pochodzenie, zastosowanie

Żurawina należy do roślin wrzosowatych, jest płożącą się, długowieczną krzewinką. Ma jasnoróżowe kwiaty o wygiętych płatkach osadzonych na podłużnej szypułce, przez co przypomina głowę żurawia. W stanie dzikim w Polsce rośnie żurawina błotna (o owocach o średnicy do 8 mm), a odmianą uprawianą w ogrodach jest zwykle żurawina wielkoowocowa (średnica owocu do 20 mm).

Żurawina przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie jej wieloowocowe odmiany rosły w stanie dzikim. Owoce żurawiny nie nadają się do spożycia na surowo, ale stanowią cenne źródło składników odżywczych i prozdrowotnych. Nadają się do wielu przetworów takich jak konfitury, galaretki, soki, dżemy, jednak są także dodatkiem do sosów i mięs (dziczyzny czy indyka).

Dzięki dużej zawartości witaminy C, B1, B2, pektyn i kwasów organicznych, żurawina stosowana jest w lecznictwie. Zapobiega ona zakażeniom układu moczowego i opryszczce. Pomaga leczyć wrzody żołądka, dwunastnicy, obniża cholesterol i przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych.

Przeczytaj także: Uprawa jagód w ogrodzie

Stanowisko dla żurawiny

Żurawina najbardziej lubi stanowiska jasne, słoneczne. Służą jej ziemie kwaśne, próchnicze z dużą ilością wilgoci. Najlepiej, żeby była to ziemia torfowa. Żurawina ma płytkie korzenie i łatwo ulega przesuszeniu w czasie upałów, wymaga wówczas nawadniania, ale wodą bez wapna (wapno bowiem szybko odkwasza ziemię), najlepiej deszczówką. Dla udanej uprawy żurawiny warto zdjąć około 20-centymetrową warstwę ziemi i zastąpić ją torfem ogrodniczym (o pH 3-4). Może to być także mieszanka torfu i trocin. W pobliżu żurawiny z powodzeniem możemy zasadzać np. różaneczniki, azalie i inne kwasolubne rośliny wrzosowate.

Uprawa żurawiny

Żurawinę najlepiej sadzić wczesną wiosną. Kupione sadzonki rozmieszczamy co 20-30 cm. Bardzo wskazane będzie wcześniejsze wyłożenie podłoża kwaśną korą, trocinami albo gruboziarnistym piaskiem. Można także ułożyć ciemną folię ogrodniczą z małymi otworkami, żeby zapobiegać szybkiemu przesuszaniu się gleby. Należy zapewniać roślinie sporo wilgoci w powietrzu i podłożu – może ona rosnąć nawet na terenach podmokłych.

Żurawina wypuszcza długie, płożące się przy ziemi pędy, które stopniowo się ukorzeniają. Z pędów tych wyrastają potem pionowe pędy owocowe. Liście żurawiny są drobne, owalne i błyszczące, nie opadają na zimę. Liście zmieniają jedynie swą barwę – jesienią ciemnieją, a na zimę brunatnieją.

Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie?

Zainspiruj się: Dekoracje z udziałem pachnącego wrzosu

W czerwcu roślina zaczyna kwitnienie, z jej różowych kwiatów jesienią powstają owoce. Dojrzałe owoce są czerwone, osiągają do 2 cm średnicy. Są bardzo ozdobne i pojawiają się w dużych ilościach. Z 1 metra kwadratowego uprawy można zebrać nawet 2 do 3 kg owoców. Żurawina jest rośliną odporną na mrozy, szkodniki i choroby.

Czerwone, dekoracyjne owoce mogą długo pozostawać na krzakach, zbierać możemy je aż do pierwszych przymrozków. O ile zapewnimy żurawinie sprzyjające warunki, będzie przynosiła plony przez bardzo wiele lat, jest rośliną długowieczną.

Co ciekawe:

- Bez dostępu światła słonecznego owoce żurawiny pozostaną zielone, nie są w stanie nabrać barwy czerwonej.

- Liście żurawinowych krzewów opadają jedynie co 3 lata.

- Żurawinę można hodować w ogrodach jako atrakcyjną roślinę ozdobną. Dekoracyjne są bowiem zmieniające swe barwy liście, a także czerwone, liczne owoce.