Produkty

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

Remont łazienki wraz z wymianą instalacji i wyposażenia to operacja, która powinna być starannie zaplanowana, aby odbyła się sprawnie i możliwie szybko. Nie tylko powinniśmy mieć gotowy plan, który zrealizujemy krok po kroku, ale także zakupione wcześniej, czekające na zamontowanie urządzenia sanitarne. Od którego z nich zacząć wyposażanie łazienki?

uszczelnianie silikonem przy wannieCałościowy remont łazienki jest zadaniem wymagającym odpowiednich przygotowań. Jeśli zamieszkujemy dane lokum, kilka lat używania tego pomieszczenia sprawiło, że wiemy, co konkretnie chcemy w nim zmienić i jak ma ono wyglądać po zakończeniu prac remontowych. Inną jest sytuacja, kiedy wprowadzamy się do mieszkania dopiero co wybudowanego i mamy do czynienia ze standardem deweloperskim. Urządzanie wszystkich wnętrz trzeba rozpocząć od łazienki, tak aby zapewnić sobie możliwość utrzymywania codziennej higieny i mieć możliwość prowadzenia dalszych prac wykończeniowych, kiedy potrzebne jest miejsce wymycia narzędzi, na przykład malarskich, i ich składowania.

W przypadku łazienki niezbędne będzie wcześniejsze zaplanowanie ogrzewania. Jeśli nie przewidujemy tego typu instalacji, wystarczy sporządzony wcześniej szczegółowy plan rozmieszczenia wszelkich niezbędnych urządzeń sanitarnych i AGD, co związane jest z wykonaniem podejść wodno-kanalizacyjnych: sedes powinien być usytuowany w odległości nie dalszej niż 1 m od pionu, wanna nie dalej niż 2 m, natomiast brodzik – 3 m. Istnieje możliwość zainstalowania ww. urządzeń w odległości większej, jednak jest to związane z koniecznością zamontowania dodatkowej wentylacji (miska ustępowa, wanna) lub zwiększenia średnicy podejścia (wanna). Większa odległość nie zwalnia nas też z obowiązku zachowania odpowiedniego spadku w kierunku pionu.

Montaż urządzeń sanitarnych nie musi przebiegać według jednej, określonej kolejności, jednak warto skorzystać z następującej propozycji. Po pierwsze – umywalka, po drugie – miska ustępowa, po trzecie – wanna lub brodzik do kabiny prysznicowej, sama kabina i na końcu – bidet i pisuar. Wyposażenie łazienki w powyższe urządzenia sanitarne sprawi, że pomieszczenie to będzie funkcjonalnie zdatne do użytku i po wcześniejszym oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni pionowych i poziomych, gotowe do położenia glazury, a w dalszej kolejności – jej wyposażenia w meble łazienkowe.

Zarówno w wyborze okładzin, jak i takich urządzeń sanitarnych jak miska ustępowa czy bidet, powinniśmy uwzględnić wymiary pomieszczenia, w którym montowanie baterii do umywalkiprzeprowadzamy prace. Jeśli chcemy optycznie je powiększyć, pomocny w tym będzie jasny kolor glazury, a także wyposażenie pomieszczenia w mocowaną na stelażu podtynkowym, wiszącą miskę ustępową i bidet. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko będziemy mieli więcej przestrzeni do rozdysponowania, ale umożliwimy sobie sprawne dbanie o zachowanie jej w czystości – unikniemy konieczności docierania mopem do trudno dostępnych miejsc, w których gromadzi się kurz.

 

Data publikacji: 20.08.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej odchodzi się od montowania gotowej kabiny prysznicowej na rzecz wnęki. Jej zaletą jest łatwiejsze dop...
Czytaj więcej

Jak wybrać brodzik

Jak wybrać brodzik
Prysznic jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w polskich łazienkach. Nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu umożliwia funkcjonalną aranżację na...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience