Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

Remont łazienki wraz z wymianą instalacji i wyposażenia to operacja, która powinna być starannie zaplanowana, aby odbyła się sprawnie i możliwie szybko. Nie tylko powinniśmy mieć gotowy plan, który zrealizujemy krok po kroku, ale także zakupione wcześniej, czekające na zamontowanie urządzenia sanitarne. Od którego z nich zacząć wyposażanie łazienki?

Całościowy remont łazienki jest zadaniem wymagającym odpowiednich przygotowań. Jeśli zamieszkujemy dane lokum, kilka lat używania tego pomieszczenia sprawiło, że wiemy, co konkretnie chcemy w nim zmienić i jak ma ono wyglądać po zakończeniu prac remontowych. Inną jest sytuacja, kiedy wprowadzamy się do mieszkania dopiero co wybudowanego i mamy do czynienia ze standardem deweloperskim. Urządzanie wszystkich wnętrz trzeba rozpocząć od łazienki, tak aby zapewnić sobie możliwość utrzymywania codziennej higieny i mieć możliwość prowadzenia dalszych prac wykończeniowych, kiedy potrzebne jest miejsce wymycia narzędzi, na przykład malarskich, i ich składowania.

W przypadku łazienki niezbędne będzie wcześniejsze zaplanowanie ogrzewania. Jeśli nie przewidujemy tego typu instalacji, wystarczy sporządzony wcześniej szczegółowy plan rozmieszczenia wszelkich niezbędnych urządzeń sanitarnych i AGD, co związane jest z wykonaniem podejść wodno-kanalizacyjnych: sedes powinien być usytuowany w odległości nie dalszej niż 1 m od pionu, wanna nie dalej niż 2 m, natomiast brodzik – 3 m. Istnieje możliwość zainstalowania ww. urządzeń w odległości większej, jednak jest to związane z koniecznością zamontowania dodatkowej wentylacji (miska ustępowa, wanna) lub zwiększenia średnicy podejścia (wanna). Większa odległość nie zwalnia nas też z obowiązku zachowania odpowiedniego spadku w kierunku pionu.

Montaż urządzeń sanitarnych nie musi przebiegać według jednej, określonej kolejności, jednak warto skorzystać z następującej propozycji. Po pierwsze – umywalka, po drugie – miska ustępowa, po trzecie – wanna lub brodzik do kabiny prysznicowej, sama kabina i na końcu – bidet i pisuar. Wyposażenie łazienki w powyższe urządzenia sanitarne sprawi, że pomieszczenie to będzie funkcjonalnie zdatne do użytku i po wcześniejszym oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni pionowych i poziomych, gotowe do położenia glazury, a w dalszej kolejności – jej wyposażenia w meble łazienkowe.

Montaż urządzeń sanitarnych

Zarówno w wyborze okładzin, jak i takich urządzeń sanitarnych jak miska ustępowa czy bidet, powinniśmy uwzględnić wymiary pomieszczenia, w którym przeprowadzamy prace. Jeśli chcemy optycznie je powiększyć, pomocny w tym będzie jasny kolor glazury, a także wyposażenie pomieszczenia w mocowaną na stelażu podtynkowym, wiszącą miskę ustępową i bidet. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko będziemy mieli więcej przestrzeni do rozdysponowania, ale umożliwimy sobie sprawne dbanie o zachowanie jej w czystości – unikniemy konieczności docierania mopem do trudno dostępnych miejsc, w których gromadzi się kurz.

Montowanie kranu