Jak urządzić wygodny i praktyczny przedpokój

Przedpokój to wizytówka naszego domu, ale także przestrzeń, która powinna łączyć estetykę z funkcjonalnością. Urządzanie przedpokoju to mały sprawdzian naszych umiejętności organizacyjnych i pomysłowości. O czym warto pamiętać przy jego urządzaniu?

lustro w przedpokoju

Zadania i funkcje przedpokojowej przestrzeni

Podstawowym zadaniem przedpokoju jest pełnienie roli reprezentacyjnej, a także komunikacyjnej, czyli łączenia pomieszczeń o rożnych funkcjach. Od korytarza rożni go głównie kształt, będący bardziej zbliżony do kwadratu albo do litery L (w przypadku korytarza jest to zazwyczaj wydłużony prostokąt). Dawniej - szczególnie na wsi – przy wejściu do domu znajdowało się pomieszczenie zwane sienią. Dziś funkcje te przejął przedpokój wraz z ewentualnym przedsionkiem. Obecnie przedpokój stanowi główny łącznik między pokojami a wejściem/wyjściem z domu, pozwalając też na pewne stopniowanie prywatności i przestrzeni wewnątrz mieszkania.

O czym pamiętać?

Przedpokój jest miejscem strategicznym i swoistą wizytówką mieszkania. Dlatego powinniśmy dołożyć wielu starań, by estetyczne i funkcjonalne go urządzić. Aby umożliwić swobodną komunikację, szerokość przejścia w przedpokoju nie powinna być mniejsza niż 1,0 – 1,2 m.

Nieodzowne wyposażenie każdego przedpokoju stanowią: szafa, wieszak lub stojak na wierzchnie okrycia, miejsce na buty oraz lustro. Przydatne jest także siedzisko ułatwiające wygodną zmianę obuwia. Ponadto, zadbać też trzeba o możliwość utrzymania w naszym przedpokoju ładu i porządku. Tutaj najchętniej stosowane są duże szafy przesuwne z lustrem, które pozwalają na estetyczne schowanie i posegregowanie niezbędnych rzeczy i uniknięcie wrażenia nieładu. Drzwi przesuwne doskonale nadają się do wąskich przestrzeni - te z kolei zostaną optycznie powiększone przez lustro. Możemy kupić gotowe meble lub, przy nietypowych projektach, zamówić zrobienie ich na wymiar. Pojemna, wolno stojąca szafa może stanowić jedną z głównych dekoracji, nadając mieszkaniu odpowiedni klimat. Stosując masywną szafę z litego drewna wprowadzimy do naszych wnętrz klasyczny, ponadczasowy szyk, a jasne zdobione meble, nadadzą lekko rustykalny nastrój.

Stylowe dodatki

przedpokój

Z różnorodności dostępnych stojaków czy wieszaków na ubrania musimy wybrać te najbardziej pasujące do wielkości wnętrza i stylu wystroju. Podobnie jest z lustrami – mogą one mieć stylowe ramy albo pozostawać bez nich, tworząc nowoczesne mozaiki. Możemy także zastosować lustra np. w formie akrylowych naklejek o różnych kształtach (obłoków, profili ludzkich, roślin, zwierząt). To właśnie detale często decydują o charakterze pomieszczenia i to one będą świetnym wprowadzeniem gości w klimat naszego mieszkania. Możemy więc kupić gotowe elementy albo samodzielnie odnowić stare, rodzinne meble. Warto też od czasu do czasu zaglądać na targi staroci – można tam wyszukać wiele wyjątkowych dodatków. Podobnie z projektem przedpokojowego siedziska. Możemy zdecydować się na wariant minimalistyczny, czyli prosty stołek czy krzesło, albo też zdecydować się na wariant estetyczny i wielofunkcyjny, czyli specjalny blat stanowiący jednocześnie szafkę na buty. Jeśli chcemy wprowadzić nieco romantyzmu i rustykalnego wdzięku, zdecydujmy się na kwiecisty fotel lub sofkę.

Oświetlenie przedpokoju

Ze względu na to, że przedpokoje zwykle pozbawione są okien, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie doświetlenie. Pomogą nam w tym płaszczyzny luster i inne jasne oraz połyskujące powierzchnie. Ważne są tu także przeszklone (przezroczyste) otwory w drzwiach. Nieodzowne jest także zastosowanie oświetlenia sztucznego – zarówno centralnego jak i punktowego.

 

Data publikacji: 09.02.2015