Co na komary w ogrodzie? Poznaj skuteczne metody walki z komarami

Komary to bardzo małe owady, które potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór w ogrodzie. Swoim kąsaniem i bzyczeniem uprzykrzają nam funkcjonowanie podczas kilku miesięcy w roku – warto zatem podjąć z nimi walkę. Co na komary w ogrodzie? Sięgnij po sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się tych owadów z ogrodu.

Co na komary w ogrodzie? Poznaj skuteczne metody walki z komarami

Co na komary w ogrodzie? Rośliny, które zwalczają komary

W Polsce możemy spotkać aż 47 gatunków komarów i choć uciążliwe dla nas są właściwie tylko dwa z nich, to już wystarczy, by znacząco uprzykrzyć Ci letnie spacery lub wieczorne spotkania ze znajomymi. Warto wiedzieć, że za ukłucia odpowiedzialne są głównie samice komarów, które żywią się krwią ludzką lub zwierzęcą, a przyciąga je między innymi ciepło ludzkiego ciała oraz wilgoć i zapach potu. 

Komarzyce przepadają również za tzw. słodkim zapachem, w letnie wieczory dobrze jest więc zrezygnować z kwiatowo – owocowych perfum. I chociaż w Polsce, oprócz uciążliwego swędzenia niewiele nam ze strony tych stworzeń grozi, to warto zapoznać się z różnymi sposobami odstraszającymi komary.

Co na komary w ogrodzie? Na szczęście sposobów na walkę z komarami jest wiele. Możesz stosować naturalne sposoby, jakimi z pewnością są olejki eteryczne o zapachach zniechęcających te owady do ataku (takimi olejkami są np. zapach trawy cytrynowej, goździka, eukaliptusa i mięty) czy odpowiednie rośliny, które nie tylko doskonale wyglądają, ale również skutecznie radzą sobie z niechcianymi gośćmi. 

Na rynku dostępnych jest również mnóstwo środków chemicznych, spośród których na uwagę zasługują na pewno te zawierające w swoim składzie DEET, czyli związek chemiczny odstraszający komarzyce. Jeśli natomiast nie przekonuje Cię preparat na komary do ogrodu, z powodzeniem możesz stosować w domu mechaniczne środki ochrony, takie jak np. moskitiery lub pułapki — to doskonały sposób na komary!

Przeczytaj także: Co na komary w ogrodzie? Poznaj skuteczne metody walki z komarami

Co na komary w ogrodzie? Poznaj skuteczne metody walki z komarami

Rośliny odstraszające komary

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się komarów, to warto zdać sobie sprawę z faktu, że w walce z uciążliwymi komarami pomogą Ci rośliny. Czy jest jakiś sposób na komary w ogrodzie? Przede wszystkim należy postawić na gatunki roślin, które mają charakterystyczny aromat. W pobliżu tarasu czy altany warto posadzić zatem kocimiętkę, bazylię, miętę, lawendę i inne aromatyczne rośliny. Ich silny zapach sprawia, że owady nie pojawiają się w pobliżu tych roślin. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się uciążliwego problemu, ale zyskamy również świeże zioła, które można wykorzystać w kuchni. 

Z komarami świetnie poradzą sobie także rosiczki i kokornak, które zwabiają owady intensywnym zapachem, a następnie je zjadają. Komary odstrasza także Plectranthus, który potocznie nazywany jest komarzycą. Zawiera silnie aromatyczne olejki eteryczne, które skutecznie zniechęcają owady.

Komarzyca

Plektrantus koleusowaty, potocznie nazywany komarzycą jest jedną z najbardziej skutecznych roślin odstraszających komary, za co jest zresztą ceniony od lat. Jednak nie tylko ze względu na swoje właściwości roślina ta gości w ogródkach. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi doskonale dopasowuje się do wszelkich kompozycji kwiatowych i stanowi element dekoracyjny. Można ją wsadzić do gruntu, ale także posadzić w doniczkach i postawić na tarasach czy balkonach, gdzie będzie stanowić naturalną barierę dla komarów. Należy jednak uważać, by nie wystawiać jej bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, ponieważ liście tej rośliny łatwo ulegają poparzeniom. Doskonale nadaje się więc do miejsc zacienionych.

Kocimiętka

Kocimiętka, roślina znana przede wszystkim posiadaczom kotów, jest kolejnym popularnym odstraszaczem komarów. Obdarzona niebiesko-fioletowymi kwiatami, które kwitną przez całe lato, nie tylko stanowi atrakcję miejscowych kotów, ale także odstrasza komary. Podobnie jak komarzyca, może być posadzona zarówno w gruncie, jak i na balkonie. W przeciwieństwie jednak do komarzycy toleruje stanowiska nasłonecznione i jest rośliną o niewielkich wymaganiach glebowych.

Bazylia

Bazylia, czyli popularna roślina przyprawowa stosowana w kuchni, również odstrasza komary dzięki zawartym w liściach olejkom eterycznym. Najlepiej jednak postawić na egzemplarze wyhodowane samodzielnie, ponieważ te kupione w marketach mogą być zwyczajnie zbyt słabo pachnące.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa, podobnie jak bazylia odstrasza komary poprzez zawarte w liściach olejki eteryczne, które są trudne do zniesienia dla komarów. Dzięki temu komary unikają miejsc, w których znajdują się te rośliny. Można ją uprawiać zarówno w gruncie, jak i na balkonie, stanowisko do uprawy tej rośliny powinno być jednak słoneczne, ciepłe i osłonięte na zimę.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna jest rośliną, która dzięki swojemu charakterystycznemu, przyjemnemu zapachowi z powodzeniem zastępuje repelenty na komary. Jej cechą charakterystyczną są długie łodygi oraz kwiaty w kształcie kłosów, najczęściej w kolorze fioletowym. Warto również wiedzieć, że oprócz komarów odstrasza ona również meszki. Doskonale znosi stanowiska nasłonecznione i susze, nadaje się więc na balkony, także te południowe. Nie jest jednak odporna na mrozy.

Co na komary w ogrodzie? Poznaj skuteczne metody walki z komarami

Co na komary w ogrodzie? Preparaty i urządzenia przeciw komarom

Na rynku dostępne są także różnego rodzaju środki chemiczne, np. odstraszacz komarów do ogrodu, który pomaga je odciągnąć od miejsc, w których przebywamy. Czy jest jeszcze coś, co odstrasza komary w ogrodzie? Do wyboru mamy świece, opaski, spraye, spirale lub zapachowe pałeczki. Coraz większą popularnością cieszą także elektrofumigatory, które wydzielają odstraszające komary substancje – wymagają one jednak podłączenia do gniazdka elektrycznego

Co na komary w ogrodzie? W okresie wiosenno-letnim warto zamontować na tarasie lub w altanie lampę owadobójczą. Zwabia ona komary mocnym światłem, a następnie razi prądem. Najprostszym sposobem jest natomiast posmarowanie skóry maścią przeciw owadom. Warto w ten sposób chronić przede wszystkim dzieci, które często oddalają się od innych źródeł odstraszających komary.

Zobacz także: Jak pozbyć się domowych insektów

Zadbaj o otoczenie

Z komarami możemy walczyć, ale zdecydowanie lepiej zapobiegać ich pojawianiu się w naszym ogrodzie. Te owady najlepiej czują się w miejscach zacienionych i wilgotnych, rozmnażają się natomiast z udziałem wody. Warto zatem zlikwidować miejsca, w których gromadzi się woda deszczowa. Zbiorniki z użytkową deszczówką, należy natomiast przykryć siatką o drobnych oczkach, przez którą nie przedostaną się owady. 

Unikajmy też tworzenia miejsc mocno zacienionych oraz gęstych zarośli. Duży problem z komarami mają także właściciele oczek wodnych, ponieważ to właśnie w wodzie stojącej składają one swoje jaja. Rozwiązaniem jest wpuszczenie do wody ryb, które żywią się larwami komarów.