Jak wybrać betoniarkę?

Betoniarka jest niezbędnym urządzeniem na każdej budowie. Zgodnie z nazwą w jej bębnie mieszamy cement, wodę, żwir oraz piasek, uzyskując beton. Ten potrzebny jest nam między innymi do wylania ław fundamentowych, stropów czy podłóg. Betoniarka to urządzenie, które sprawdzi się również, jeśli będziemy potrzebowali sporządzić zaprawę tynkarską czy murarską. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach, aby móc wybrać właściwe?

betoniarka

Podział ze względu na kształt mieszalnika

Tu wyodrębniamy betoniarki kielichowe oraz bębnowe. Urządzenia kielichowe są mniejsze pojemnościowo, stąd też sprawdzają się szczególnie przy pracach remontowych. Betoniarki bębnowe są z kolei urządzeniami bardziej profesjonalnymi – używają ich głównie ekipy budowlane przy wznoszeniu dużych budynków.

Podział ze względu na sposób transportowania

Tu wyróżniamy betoniarki stacjonarne, przenośne oraz samochodowe. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na urządzenia przenośne – są one najbardziej mobilne z całej grupy, a także zdecydowanie najlżejsze i komfortowe w użyciu. Betoniarki stacjonarne nie znajdują zastosowania na standardowych placach budowy, a samochodowe zaś to nic innego jak tak zwane „gruszki”, czyli ciężarówki z potężnym załadunkiem betonu.

Podział ze względu na sposób pracy

Tutaj wyróżniamy 2 typy betoniarek – o działaniu ciągłym oraz okresowym. Pierwsze z nich są urządzeniami, które używa się najczęściej w dużych zakładach wyrabiających beton. Podczas budowy domu używa się betoniarek o działaniu okresowym, których budowa pozwala na częste włączanie i wyłączanie.

Pojemność

To jeden z najważniejszych kryteriów podczas wyboru odpowiedniej betoniarki. Musimy pamiętać o tym, że maksymalną ilość zaprawy, jaką jesteśmy w stanie w niej wymieszać podczas pracy bębna określona jest przez pojemność zasypowa. Zgodnie z parametrami mniejsze pojemnościowo betoniarki stosuje się głównie na mniejszych budowach, gdzie tworzymy niewielkie ilości mieszanek betonowych. Małe, lekkie, a co za tym idzie – łatwe w ewentualnym transportowaniu są urządzenia o pojemności 80 litrów. Nieco większą ilość zaprawy (od 2 do 3 taczek przy jednorazowym zmieszaniu) osiągniemy dzięki betoniarkom w przedziale od 100 do 150 litrów. Betoniarki o pojemności od 150 do 300 litrów idealnie sprawdzą się przy budowie większego domu, przy którym praca przebiega w szybkim tempie. Urządzenia, które posiadają pojemność od 200 litrów wzwyż (nawet do 700 litrów) używane są głównie przez profesjonalne firmy budowlane. Na rynku dostępne są też betoniarki o pojemności 1000 litrów, które stosuje się głównie przy realizacji projektów przemysłowych.

Zasilanie

Niezwykle kluczowym aspektem jest też zasilanie betoniarki, czyli rodzaj napędzania bębna, które, co ciekawe, jest uzależnione od jego pojemności. Wyróżniamy tutaj silnik elektryczny jednofazowy zasilany napięciem 230 V, podłączany do standardowego gniazdka elektrycznego. Napędza on bębny o pojemności poniżej 150 litrów. Większe pojemnościowo bębny są napędzane najczęściej silnikiem trójfazowym, który zasila napięcie 380 V.

Moc silnika

To ona jest odpowiedzialna za to, kiedy bęben betoniarki jest w stanie rozpocząć pracę. Betoniarki o małej mocy silnika nie jesteśmy w stanie uruchomić z pełnym bębnem – niezbędny jest uprzedni rozruch bębna „na sucho”. Bęben w betoniarce o większej mocy możemy zaś najpierw zapełnić mieszanką, a dopiero potem uruchomić urządzenie.

Ważne elementy

Najważniejszym elementem betoniarki jest rzecz jasna bęben, dzięki któremu uzyskujemy niezbędny materiał budowlany. Istotną część stanowi także rama, do której przymocowane są koła oraz uchwyt służący do transportowania betoniarki. Jednym z kluczowych elementów jest również wieniec. Warto rozróżnić 3 rodzaje wieńców: żeliwne – najpowszechniejsze, najtrwalsze, ale głośno pracujące, kompozytowe – ciche, lekkie i łatwe w reperowaniu oraz tłoczone – najmniej trwałe i wymagające wymiany całego bębna w przypadku zepsucia. Przy wyborze odpowiedniej betoniarki warto jest zwrócić również uwagę na mechanizm przechylania. Wychylać bęben naszej betoniarki możemy za pomocą koła bądź też korby. Użycie korby jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ nie wymaga od nas nakładu dodatkowych sił, czego nie można powiedzieć o klasycznym kole z dodatkowym hamulcem nożnym.