Poznajemy akcesoria budowlane – sita

Podczas budowy domu, generalnego remontu czy przebudowy warto zaopatrzyć się w szereg materiałów budowlanych i odpowiednich akcesoriów. Lista zakupów może się ciągnąć w nieskończoność. Jak wybrać rzeczy absolutnie niezbędne? Jakie sita będą potrzebne na budowie?

Akcesoria budowlane – co nam się przyda

Sprzęty używane podczas budowy czy remontu mają za zadanie zapewnić nam komfort pracy i zwiększyć naszą wydajność. Podstawowe akcesoria, w które musimy się zaopatrzyć – najlepiej z wyprzedzeniem – to z pewnością jedno- lub dwukołowe taczki, które przydadzą się do przewożenia ciężkich elementów takich jak gruz, cegły, cement, betonowa zaprawa czy mokry piach. Obok taczek wybierzemy sita budowlane stanowiące nieodzowny element w sytuacjach, gdy potrzebujemy gładkiej w konsystencji zaprawy – bez grudek i kamieni. Trzecim niezwykle ważnym akcesorium budowlanym będą szalunki nadające kształt mieszance betonowej szczególnie w konstrukcjach żelbetonowych. Nieodzowne będą również zsypy, pojemniki na odpady, worki budowlane czy specjalnie wzmocnione worki na gruz. Więcej na temat doboru akcesoriów znajdziemy w rozdziale sita, worki i szalunki.

sito budowlane

Sita budowlane – funkcje i zalety

Sito budowlane to bardzo praktyczne narzędzie wykorzystywane do przesiewania piachu, ziemi, żwiru i materiałów tynkarskich. Materiały przepuszczone przez sito są równe i kształtne. Nie powstają w nim grudki i można je dodawać do zaprawy murarskiej. Sito budowlane przyda się zawsze tam, gdzie potrzebujemy oddzielić od siebie sypkie materiały. Na podstawie tej selekcji unikniemy stosowania materiałów wilgotnych, zanieczyszczonych lub grudowatych. Sita użyjemy do:

- wykonania betonu,

- wykonania zaprawy cementowej lub kamiennej,

- tynkowania ścian,

- układania gładzi,

- prac ogrodowych,

- przesiewania ziaren zbóż i nasion.

akcesorium do budowania

Sita budowlane z podporą

Dostępne są konstrukcje z podporą, które dodatkowo podnoszą komfort naszej pracy. Sito można ustawić w pozycji ukośnej. Gwarantuje to szybszy przesiew, podczas którego materiał właściwy oddziela się od materiału zanieczyszczonego czy wilgotnego. Sito wykonane jest ze stali, a jego prześwit może mieć różne rozmiary. Dostępne są sita z oczkami o wymiarach od ułamków milimetrów do kilku centymetrów. Im mniejsze oczka tym większa dokładność przesiewu. Sposób użycia sita budowlanego jest bardzo prosty – materiał, który chcemy przesiać np. piasek czy gruz, rzucamy na sito. Kawałki większe niż oczka przesiewu zatrzymają się na nim i osuną, te drobniejsze zaś przejdą przez oka i spadną po drugiej stronie stojaka.

Czy wiesz, że...?

Istnieją także sita z powierzchnią poziomą. Przesiewany materiał jest wysypywany na górę. Ziarna o małej średnicy spadają pod sito, a te o średnicy większej zostają na powierzchni.

budowanie z sitem budowlanym

Dlaczego warto inwestować w sita?

- Po pierwsze na budowie liczy się precyzja. Warto zatroszczyć się o to, by nasza praca była wykonana dokładnie i starannie. Jeśli skorzystamy z sita budowlanego zyskamy gwarancję, że materiał, którego używamy (np. do zaprawy murarskiej) jest oczyszczony, ma odpowiedni kształt i konsystencję.

- Sita budowlane pozwalają nam oddzielić materiały przydatne do dalszej pracy od materiałów, których należy się pozbyć. Do zebrania niepotrzebnych pozostałości potrzebne będą łopata, solidne worki i taczka. To dzięki nim nasza praca jest zorganizowana i przebiega sprawnie.

Data publikacji: 02.03.2018