Produkty

Jak wybrać worki budowlane na gruz?

Jak wybrać worki budowlane na gruz?

Przygotowując materiały konieczne do przeprowadzenia remontu, nie można zapomnieć o workach budowlanych, do których trafi powstały w wyniku prac gruz. Muszą być funkcjonalne: odpowiednio duże i trwałe. Jak je wybrać?

Do czego przydaje się worek na gruz?

Zgodnie z definicją przez gruz budowlany rozumie się materiał powstały w wyniku potłuczenia wyborów ceramiki budowlanej, np. betonu. Do magazynowania i przenoszenia takich ciężkich, ostrych i nierozkładających się resztek konieczne są worki o podwyższonej wytrzymałości.

W workach na gruz można przechowywać odpady budowlane różnego typu: resztki kamienia, cegieł, pilśni, a także połamane płyty gipsowo-kartonowe. Worki wybiera się z uwagi na wielkość.

Porad eksperta

Gruz i odpady budowlane innego typu różnią się gęstością i wagą. Inaczej mówiąc: im drobniejsze odpady, tym więcej ważą, mimo iż z pozoru wypełniają tyle samo miejsca w worku. Warto więc zapamiętać, by odpadami większymi zmieszanymi z gruzem wypełniać 2/3 worka, gruzem z cegieł, płytek i im podobnych między 1/2 a 2/3 worka, drobnym gruzem zaś 1/2 worka.

Przygotowując się do remontu, warto przeczytać poradnik ułatwiający szybkie i skuteczne sprzątanie po zakończeniu prac. Dzięki niemu dowiemy się, co sprzątać najpierw, a co później, żeby nie dołożyć sobie nadprogramowych obowiązków.

worek na gruzJaki materiał wykonania worków budowlanych?

Kompletując produkty do budowy czy remontu trafimy na worki na gruz wykonane z następujących materiałów:

- polipropylenu PP – są to worki brezentowe, bardzo wytrzymałe. Nadają się do każdego rodzaju odpadków budowlanych: drobnych i większych. Są dostępne w wersji powlekanej, dostosowanej do przechowywania materiałów pylących i chroniące zawartość przed wilgocią, a także niepowlekanej, zwanej oddychającą. Tę drugą wykorzystuje się także w przetwórstwie żywności do magazynowania produktów spożywczych;

worki na gruz- grubej folii – jest to folia o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne: rozrywanie czy rozciąganie, jednak jest znacznie mniej trwała niż polipropylen PP. Przeładowanie zrobionego z niej worka grozi rozerwaniem znacznie częściej niż gdy został wykonany z polipropylenu PP. Ponadto folia nie nadaje się do przechowywania odpadków większych z ostrymi krawędziami, np. połamanych płytek. Worki z folii, takie jak ten model marki Fola, są atrakcyjniejsze cenowo.

Warto wiedzieć, że do worków budowlanych polipropylenowych zmieści się nawet dwu- lub trzykrotnie więcej odpadów niż do modeli foliowych. Najpopularniejsze trwałe worki na gruz mają wymiary 50 x 80 cm i objętość 80 l. Można do nich zmieścić aż 50 kg pozostałości po remoncie. Z kolei do specjalistycznych worków brezentowych typu big bag – podobnych do tego modelu – zmieszczą się nawet 2 tony gruzu!

Worki jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Jeżeli przeprowadzamy budowę lub remont okazjonalnie, możemy wybrać worki na gruz jednorazowe. Są cieńsze i mniej wytrzymałe, ale atrakcyjniejsze cenowo. Po zapakowaniu odpadów wrzuca się je do kontenera na gruz, i gotowe.

Profesjonaliści, a także osoby mające w perspektywie dłuższy remont, mogą wybrać worki budowlane wielokrotnego użytku. W dłuższej perspektywie są korzystniejsze finansowo, ponieważ nie wyrzuca się ich wraz z gruzem. Cechują się wyższą wytrzymałością na rozciąganie i rozerwanie, mają grubsze ścianki i nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych. Należą do nich m.in. worki typu big bag, takie jak ten model.

 Worek Fola Big Bag 91 x 91 x 120 cm Uchwyty w workach na gruz – czy to ważne?

Worki budowlane są wyposażone w uchwyty ułatwiając szybkie oczyszczanie terenu pracy. Można je dostać w aż trzech wariantach:

- z jednym uchwytem, właściwe dla odpadów sypkich, a także pylących. Okręcenie nasady worka zapobiega przed roznoszeniem pyłu po oczyszczonej powierzchni. Zapełnia się je w mniejszym stopniu niż dwu- i czterouchwytowe;

- z dwoma uchwytami, dopasowane do odpadów w formie granulatu. Wygodnie przenosi się je w dwie osoby,

- z czterema uchwytami, często spotykane w workach na gruz trwałych, wielokrotnego zastosowania.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sita, worki, szalunki - zastosowanie i wybór

Sita, worki, szalunki - zastosowanie i wybór
Podczas wykonywania prac budowlanych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładność, dzięki której tworzone konstrukcje nabierają właściwej im tr...
Czytaj więcej

Jak utylizować odpady budowlane?

Jak utylizować odpady budowlane?
Dom po remoncie raduje oko. Jest taki estetyczny, pachnie nowością i zachęca do relaksu. Ale na placu boju zostaje jeszcze ostatnia przeszkoda: odpady...
Czytaj więcej

Jak posprzątać po remoncie

Jak posprzątać po remoncie
Remont oznacza zwykle zmiany na lepsze, zanim jednak je zobaczymy w pełnej krasie, musimy przebrnąć przez solidne sprzątanie. Jak się do tego zabrać i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać worki budowlane na gruz?