icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać worki budowlane na gruz?

Przygotowując materiały konieczne do przeprowadzenia remontu, nie można zapomnieć o workach budowlanych, do których trafi powstały w wyniku prac gruz. Muszą być funkcjonalne: odpowiednio duże i trwałe. Jak je wybrać?

Do czego przydaje się worek na gruz?

Zgodnie z definicją przez gruz budowlany rozumie się materiał powstały w wyniku potłuczenia wyborów ceramiki budowlanej, np. betonu. Do magazynowania i przenoszenia takich ciężkich, ostrych i nierozkładających się resztek konieczne są worki o podwyższonej wytrzymałości.

workach na gruz można przechowywać odpady budowlane różnego typu: resztki kamienia, cegieł, pilśni, a także połamane płyty gipsowo-kartonowe. Worki wybiera się z uwagi na wielkość.

Porad eksperta

Gruz i odpady budowlane innego typu różnią się gęstością i wagą. Inaczej mówiąc: im drobniejsze odpady, tym więcej ważą, mimo iż z pozoru wypełniają tyle samo miejsca w worku. Warto więc zapamiętać, by odpadami większymi zmieszanymi z gruzem wypełniać 2/3 worka, gruzem z cegieł, płytek i im podobnych między 1/2 a 2/3 worka, drobnym gruzem zaś 1/2 worka.

Przygotowując się do remontu, warto przeczytać poradnik ułatwiający szybkie i skuteczne sprzątanie po zakończeniu prac. Dzięki niemu dowiemy się, co sprzątać najpierw, a co później, żeby nie dołożyć sobie nadprogramowych obowiązków.

Jak wybrać worki budowlane na gruz?

Jaki materiał wykonania worków budowlanych?

Kompletując produkty do budowy czy remontu trafimy na worki na gruz wykonane z następujących materiałów:

- polipropylenu PP – są to worki brezentowe, bardzo wytrzymałe. Nadają się do każdego rodzaju odpadków budowlanych: drobnych i większych. Są dostępne w wersji powlekanej, dostosowanej do przechowywania materiałów pylących i chroniące zawartość przed wilgocią, a także niepowlekanej, zwanej oddychającą. Tę drugą wykorzystuje się także w przetwórstwie żywności do magazynowania produktów spożywczych;

- grubej folii – jest to folia o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne: rozrywanie czy rozciąganie, jednak jest znacznie mniej trwała niż polipropylen PP. Przeładowanie zrobionego z niej worka grozi rozerwaniem znacznie częściej niż gdy został wykonany z polipropylenu PP. Ponadto folia nie nadaje się do przechowywania odpadków większych z ostrymi krawędziami, np. połamanych płytek. Worki z folii, takie jak ten model marki Fola, są atrakcyjniejsze cenowo.

Zobacz także: Jak bezpiecznie przenosić materiały na budowie?

Warto wiedzieć, że do worków budowlanych polipropylenowych zmieści się nawet dwu- lub trzykrotnie więcej odpadów niż do modeli foliowych. Najpopularniejsze trwałe worki na gruz mają wymiary 50 x 80 cm i objętość 80 l. Można do nich zmieścić aż 50 kg pozostałości po remoncie. Z kolei do specjalistycznych worków brezentowych typu big bag, zmieszczą się nawet 2 tony gruzu!

Worki jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Jeżeli przeprowadzamy budowę lub remont okazjonalnie, możemy wybrać worki na gruz jednorazowe. Są cieńsze i mniej wytrzymałe, ale atrakcyjniejsze cenowo. Po zapakowaniu odpadów wrzuca się je do kontenera na gruz, i gotowe.

Profesjonaliści, a także osoby mające w perspektywie dłuższy remont, mogą wybrać worki budowlane wielokrotnego użytku. W dłuższej perspektywie są korzystniejsze finansowo, ponieważ nie wyrzuca się ich wraz z gruzem. Cechują się wyższą wytrzymałością na rozciąganie i rozerwanie, mają grubsze ścianki i nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych. Należą do nich m.in. worki typu big bag.

Dowiedz się: Jak utylizować odpady budowlane?

Jak wybrać worki budowlane na gruz?

Uchwyty w workach na gruz – czy to ważne?

Worki budowlane są wyposażone w uchwyty ułatwiając szybkie oczyszczanie terenu pracy. Można je dostać w aż trzech wariantach:

- z jednym uchwytem, właściwe dla odpadów sypkich, a także pylących. Okręcenie nasady worka zapobiega przed roznoszeniem pyłu po oczyszczonej powierzchni. Zapełnia się je w mniejszym stopniu niż dwu- i czterouchwytowe;

- z dwoma uchwytami, dopasowane do odpadów w formie granulatu. Wygodnie przenosi się je w dwie osoby,

- z czterema uchwytami, często spotykane w workach na gruz trwałych, wielokrotnego zastosowania.