Nietypowe zastosowania węża ogrodowego

Wąż ogrodowy, poza powszechnie znaną funkcją zasilania terenów zielonych w wodę, ma też kilka mniej oczywistych zastosowań. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie starego lub nieużywanego węża ogrodowego.

Wąż

1. Sposób na drożne rynny. Zanim wyrzucimy nieużywany wąż ogrodowy, zastanówmy się, czy nie przyda nam on się do drobnych prac w domu, czy ogrodzie. Do praktycznych i nietypowych jego zastosowań należy choćby używanie go do przeczyszczenia zatkanych rynien. Dzięki temu, że jest on długi i elastyczny, można wprowadzić go dość głęboko, usuwając przy tym złogi i zatory. Jeśli to nie pomoże, warto odkręcić wodę i przeczyścić rynny silnym strumieniem wody.

2. Wąż może ułatwić zabezpieczenie i konserwację ostrych powierzchni. Jeśli wiec chcemy zabezpieczyć sprzęt, a do tego uchronić domowników przed przypadkowym skaleczeniem, możemy użyć do tego fragmentu starego szlaucha. Tak będzie w przypadku brzeszczotów, noży albo łyżew wystarczy przeciąć wąż wzdłuż, dociąć do wybranej długości, a potem nałożyć na ostrza. Gruba i elastyczna powłoka będzie odporna na uszkodzenia, a dzięki temu zmniejszymy ryzyko skaleczenia i wygodnie zabierzemy noże na biwak czy też spakujemy łyżwy. 

3. Stary wąż ogrodowy możemy też pociąć na mniejsze fragmenty, którymi możemy przewiązać ogrodowe drzewka i krzewy, tak aby bezpiecznie przymocować je do podpórek. Dzięki temu, że wąż jest bardzo wytrzymały i odporny zarówno na deszcz, słońce, jak i uszkodzenia mechaniczne, będzie trwałym i skutecznym sposobem na ich ustabilizowanie. Ponadto dzięki temu, że jest miękki, nie będzie się wżynał w rosnące konary i nie uszkodzi delikatnej kory drzew.

Wąż

4. Wąż ogrodowy może być niedrogą i skuteczną osłoną, która zabezpieczy łańcuchy znajdujące się na zewnątrz i narażone na deszcze oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy zabezpieczyć łańcuch, którym przypinamy rower, możemy umieścić go w odpowiednio przyciętym fragmencie węża. Ponadto, jeśli mamy w ogrodzie huśtawkę, a jej ramiona są wykonane właśnie z łańcucha, można ją owlec fragmentem węża ogrodowego. Nie tylko ochroni to materiał przed korodowaniem, ale dodatkowo zmniejszy ryzyko bolesnego uderzenia i zabezpieczy skórę palców przed skaleczeniem.

 5. Odpowiednio zwinięty i przewiązany wąż może stanowić oryginalny koszyk czy też donicę ogrodową. Wystarczy ułożyć go tak, aby wypełnić nim dno i boki naczynia, a jego drugi koniec umieścić na górze, np. układając go w praktyczną rączkę, która umożliwi przenoszenie całej zawartości. Odpowiednio zwinięty i umocniony, może też stanowić antypoślizgowy i niebanalny dywanik do kreatywnej łazienki lub też do garażu, ogrodu czy na działkę. Oprócz tego przecięte wzdłuż niewielkie fragmenty węża można przymocować na desce lub na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym, tak aby wygodnie zawiesić na nich i przechowywać grabie, łopatę czy też inne narzędzia. Nie ześlizgną się, a przy tym nie będą zajmować dużo miejsca.

6.  Wąż ogrodowy można też wykorzystać jako wygodny element nawadniający znaczną część ogrodu. Wystarczy na wybranym odcinku przewodu zrobić niewielkie otwory i rozprowadzić wąż na powierzchni trawnika czy też rabatek. Wówczas, odkręcając nieznacznie zawór z wodą, lekko nawilżymy i skropimy grunt, a stosując większy strumień, w wygodny sposób nawodnimy lub zrosimy nawet dużą powierzchnię ogrodu.