1. Sposób na drożne rynny. Zanim wyrzucimy nieużywany wąż ogrodowy, zastanówmy się, czy nie przyda nam on się do drobnych prac w domu czy ogrodzie. Do praktycznych i nietypowych jego zastosowań należy choćby używanie go do przeczyszczenia zatkanych rynien. Dzięki temu, że jest on długi i elastyczny, można wprowadzić go dość głęboko, usuwając przy tym złogi i zatory. Jeśli to nie pomoże, warto odkręcić wodę i przeczyścić rynny silnym strumieniem wody.
2. Wąż może ułatwić zabezpieczenie i konserwację ostrych powierzchni. Jeśli wiec chcemy zabezpieczyć sprzęt, a do tego uchronić domowników przed przypadkowym skaleczeniem, możemy użyć do tego fragmentu starego szlaucha. Tak będzie w przypadku brzeszczotów, noży albo łyżew wystarczy przeciąć wąż wzdłuż, dociąć do wybranej długości, a potem nałożyć na ostrza. Gruba i elastyczna powłoka będzie odporna na uszkodzenia, a dzięki temu zmniejszymy ryzyko skaleczenia i wygodnie zabierzemy noże na biwak czy też spakujemy łyżwy.
3.Stary wąż ogrodowy możemy też pociąć na mniejsze fragmenty, którymi możemy przewiązać ogrodowe drzewka i krzewy, tak aby bezpiecznie przymocować je do podpórek. Dzięki temu, że wąż jest bardzo wytrzymały i odporny zarówno na deszcz, słońce i uszkodzenia mechaniczne, będzie trwałym i skutecznym sposobem na ich ustabilizowanie. Ponadto dzięki temu, że jest miękki, nie będzie się wżynał w rosnące konary i nie uszkodzi delikatnej kory drzew.
4. Wąż ogrodowy może być niedrogą i skuteczną osłoną, która zabezpieczy łańcuchy znajdujące się na zewnątrz i narażone na deszcze oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy zabezpieczyć łańcuch, którym przypinamy rower, możemy umieścić go w odpowiednio przyciętym fragmencie węża. Ponadto, jeśli mamy w ogrodzie huśtawkę, a jej ramiona są wykonane właśnie z łańcucha, można ją owlec fragmentem węża ogrodowego. Nie tylko ochroni to materiał przed korodowaniem, ale dodatkowo zmniejszy ryzyko bolesnego uderzenia i zabezpieczy skórę palców przed skaleczeniem.
5.Odpowiednio zwinięty i przewiązany wąż może stanowić oryginalny koszyk czy też donicę ogrodową. Wystarczy ułożyć go tak, aby wypełnić nim dno i boki naczynia, a jego drugi koniec umieścić na górze, np. układając go w praktyczną rączkę, która umożliwi przenoszenie całej zawartości. Odpowiednio zwinięty i umocniony, może też stanowić antypoślizgowy i niebanalny dywanik do kreatywnej łazienki lub też do garażu, ogrodu czy na działkę. Oprócz tego przecięte wzdłuż niewielkie fragmenty węża można przymocować na desce lub na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym, tak aby wygodnie zawiesić na nich i przechowywać grabie, łopatę czy też inne narzędzia. Nie ześlizgną się, a przy tym nie będą zajmować dużo miejsca.
6. Wąż ogrodowy można też wykorzystać jako wygodny element nawadniający znaczną część ogrodu. Wystarczy na wybranym odcinku przewodu zrobić niewielkie otwory i rozprowadzić wąż na powierzchni trawnika czy też rabatek. Wówczas, odkręcając nieznacznie zawór z wodą, lekko nawilżymy i skropimy grunt, a stosując większy strumień, w wygodny sposób nawodnimy lub zrosimy nawet dużą powierzchnię ogrodu.