Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zabezpieczyć portfenetr – sposoby mocowania balustrad

Portfenetr to duże okno sięgające poziomu podłogi. Przypomina drzwi balkonowe, jednak na balkon nie prowadzi. Zwykle, dla bezpieczeństwa, od zewnętrznej strony zabezpieczone jest balustradą. Jak ją zamocować, by stanowiła solidne i wytrzymałe zabezpieczenie?

barierka przy portfenetrze

Rola balustrady w portfenetrze

Portfenetry mogą być całkowicie bądź częściowo otwierane. W pierwszym przypadku ich zabezpieczenie jest niezbędne. Jeśli natomiast dolna część takiego okna jest nieruchoma i dodatkowo wykonana z odpornego szkła, montaż barierki nie jest konieczny. Choć aspekt bezpieczeństwa jest tutaj najważniejszy, balustrada pełni także funkcję dekoracyjną, stanowiąc ciekawy dodatek zdobiący nie tylko okno, ale i elewację budynku. Tym bardziej, że balustrady stosowane w portfenetrach mogą mieć różną postać – sprawdzą się zarówno te wykonane ze szkła, jak i te z metalu (np. aluminium, stali nierdzewnej lub ocynkowanej). To, jak będzie prezentowała się balustrada, zależeć będzie również od sposobu jej zamocowania.

Rodzaje mocowań balustrad

Balustradę chroniącą portfenetr możemy zamocować na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest mocowanie ukryte. Elementy montażowe lokowane są najczęściej w ościeży (czyli w tzw. glifie okiennym), a sama barierka znajduje się blisko okna, tuż przy jego szybie – nie wystaje ona poza płaszczyznę elewacji.

Drugą metodą jest natomiast mocowanie widoczne – balustrada zamontowana jest do czoła fasady, a swoim wyglądem przypomina bardziej barierkę balkonową. Taka konstrukcja jest zwykle bardziej widoczna, stanowi też część całej elewacji.

W obu przypadkach najważniejsze jest pewne osadzenie balustrady w ścianie – mocuje się ją zawsze do jej warstwy konstrukcyjnej.

Mocowanie balustrady w ścianie jednowarstwowej możemy wykonać w dowolnym etapie budowy. Korzystamy tutaj ze stalowych marek, które doczepiamy do konstrukcji ściany. Do nich z kolei mocujemy wsporniki (najczęściej płaskowniki), które przechodzą przez warstwę ocieplenia.

balustrady

W przypadku ściany trójwarstwowej, jeśli balustrada ma być zamontowana na zewnątrz ściany, wsporniki  rozmieszcza się w taki sposób, by znajdowały się w spoinach okładziny kamiennej lub ceglanej. Wystają one z zewnętrznej warstwy elewacji, a po jej wykończeniu montuje się na nich balustradę. Do zamocowania marek stalowych potrzebne są łączniki: wbijane lub wkręcane, w zależności od tego, z jakiego surowca wykonany jest mur. Zarówno marki, jak i kotwy wymagają zabezpieczenia przed korozją – powinny więc zostać ocynkowane lub pomalowane.

O czym należy pamiętać

Montaż balustrady i elementów mocujących wymaga wiele uwagi. Należy dołożyć starań, by montowane marki nie uszkodziły izolacji przeciwwilgociowej oraz aby zostały bardzo precyzyjnie rozmieszczone – w innym wypadku zamocowanie na nich balustrady może okazać się niemożliwe. Należy również korzystać z najmniejszej możliwej liczby marek – każdy z takich elementów stanowi bowiem minimostek termiczny. W przypadku przymocowywania balustrady do elewacji, elementy mocujące ulokujmy w murze przed ułożeniem ocieplania. Jeśli montujemy balustrady w ościeży, pamiętajmy natomiast o odpowiednim wygięciu marek. Dla bezpieczeństwa całej konstrukcji zwróćmy też uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości mocowanych elementów od krawędzi ściany. Powinna ona być nie mniejsza niż długość łącznika wykorzystanego do zamocowania marek.

Data publikacji: 27.01.2016