icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać zaokrąglone łączenia ścian?

Spośród całego arsenału elementów upiększających wnętrza naszych mieszkań bardzo ciekawie prezentują się zaokrąglone łączenia ścian. Ich nietypowy wygląd z pewnością zwróci uwagę naszych gości. Tego typu dekoracja jest niezwykle prosta do wykonania, a efekt jest natychmiastowy. Jak to zrobić?

łuki w przejściach

Zaokrąglone łączenia ścian, a szczególne ścian i sufitu, były popularne w bogatych domostwach budowanych w XVIII i XIX wieku. Dokonania mistrzów sztukatorstwa są widoczne także i dzisiaj, o ile budynek dzielnie zniósł próbę czasu. Należą do nich wymyślne sposoby na dekorowanie ścian – ozdobne narożniki, gzymsy, pilastry, kolumny i łuki. Nowi właściciele lub potomkowie niegdysiejszych gospodarzy, o ile tylko jest to możliwe, rekonstruują ślady bogatej przeszłości. Jest to o tyle trudne, że częstokroć, aby uzupełnić ubytek, trzeba zrobić odlew odpowiadającego mu elementu. Wśród ozdób ocalałych na ścianach znajdujemy fasety.

Ten element dekoracyjny stanowił łagodne połączenie sufitu ze ścianami, a także ścian między sobą. Zwykle mamy do czynienia z zachowanym wyraźnie kątem 90ᵒ, tutaj zamiast wcięcia mamy łagodny łuk. Takie połączenie ścian i sufitu wyraźnie optycznie obniża pomieszczenie, a w okazałych dworach i pałacach był on umieszczony na dużej wysokości. Co ważne, fasety wyraźnie odznaczają się od górnej powierzchni ściany, na co wpływ ma wystająca krawędź oraz zdobienia. W przeciwieństwie do nich, łączenia ścian między sobą pozostają niezauważalne, łagodnie przechodzą w łączący je łuk.

Rozwiązanie tego typu jest wizualnie atrakcyjne szczególnie dla osób przyzwyczajonych do standardowego wykończenia powierzchni ścian. I chociaż samo w sobie jest ciekawym elementem wykończeniowym, niesie ze sobą pewne niedogodności – ściany łączone łukiem nie powinny być pomalowane za pomocą dwu kontrastowych barw – ich granica tuż na łuku zniweczyłaby wymagany efekt. Można się pokusić o dwa kolory, ale bardzo nieznacznie się od siebie różniące, a na łuku przeprowadzić łagodne przejście tonalne. Kolejnym utrudnieniem może być położenie listew przypodłogowych, tak aby obejmowały one zakrzywienie między ścianami.

Wykonanie łagodnego łączenia ścian jest niezwykle proste przy założeniu, że wykorzystamy styropianowe listwy ścienne wyprofilowane w łuk o zaokrągleniu takim, jakie będzie nam odpowiadało. W przestrzeniach o dużej kubaturze można pokusić się o zamocowanie szerokich łuków, w mniej przestronnych – węższych. Na odpowiednio przygotowane podłoże, wcześniej odpylone i odtłuszczone, nakładamy warstwę specjalistycznego kleju do styropianu i po przewidzianym przez producenta czasie dociskamy listwę. Kiedy całość wyschnie, ewentualne nierówności szpachlujemy. Tak przygotowane łączenie możemy teraz malować na dowolny kolor.

wnętrze z zaokrąglonymi ścianami

Kiedy przygotowujemy się do remontu mieszkania połączonego z usunięciem faset, pamiętajmy, że usuwanego tynku będzie dużo i potrzebna będzie regeneracja fragmentów ścian. Co więcej, może zdarzyć się, że w skuwanym łuku znajdziemy przewody elektryczne – to miejsce jest wręcz stworzone do ich ukrycia w ścianie.

Data publikacji: 26.11.2015