Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów

Komin jest zwieńczeniem naszego dachu, kropką nad „i”, którą stawiamy nad wykończeniem naszego budynku mieszkalnego. Nic dziwnego zatem, że do jego wyglądu przykładamy wiele starań. W zależności od materiałów, których użyliśmy na naszej połaci dachowej, możemy odpowiednio zadbać o jego wizerunek – czego możemy użyć, by komponował się z całością domu?

komin

Komin, który wyrasta z naszego dachu, nie tylko ma pełnić rolę estetyczną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Jego wygląd jest w tym wypadku sprawą drugorzędną. Z kolei źle wykończony, psuje cały efekt nowo postawionego lub wyremontowanego budynku i należy odpowiednio zadbać, by nie odstawał jakościowo od całości, jaką stanowi wizualne połączenie elewacji i dachu.

Niezmiernie istotne jest, aby komponując wykończenie komina, nie skoncentrować się wyłącznie na doborze materiałów pokrywających go, ale zadbać o jakość spoiw, które zastosujemy w celu jego upiększenia. W przeciwnym razie grozi nam, że nawet najlepiej dobrane produkty wykończeniowe po sezonie, dwóch będą odpadać, a tym samym szpecić najwyższą część naszego budynku. Aby do tego nie dopuścić, preparaty użyte do ich przymocowania powinny charakteryzować się najlepszymi możliwymi właściwościami, które uwzględnią nie tylko właściwości klejące, ale również odporność na działanie wilgoci i zmiennych temperatur – ta ostatnia cecha jest o tyle ważna, że komin odprowadzając spaliny, w środku jest gorący, a na zewnątrz styka się z ujemnymi, zimowymi temperaturami. Również z tej racji, że usytuowany jest w miejscu o utrudnionym dostępie i naprawa wszelkich ubytków na jego powierzchni wiąże się z niedogodnościami i koniecznością zabezpieczenia osoby poprawiającej jego wygląd, warto już na etapie jego budowy zadbać o kompletne i całościowe jego wykończenie.

Przegląd przykładowych materiałów do wykończenia komina rozpoczynamy od często stosowanego klinkieru. W jego przypadku możemy zdecydować się albo na wybudowanie całości wylotu przewodu odprowadzającego spaliny z cegły klinkierowej, albo wyposażenie komina wykonanego z cegły pełnej w klinkierowe płytki. Co ciekawe, to pierwsze rozwiązanie lepsze będzie do zastosowania w takich kominach, które odprowadzają do atmosfery spaliny o niskiej temperaturze. W przeciwnym razie należy górną część przewodu kominowego ocieplić, co zniweczy efekt wykończeniowy – klinkierowa cegła użyta jako materiał do wykonania komina sprawia, że w kontakcie z gorącymi wyziewami tworzy się na jej powierzchni para wodna – ta skrapla się i spływa w głąb przewodu, przez co konieczne jest jego sukcesywne czyszczenie.

komin

Lepsze efekty przyniesie zastosowanie płytek klinkierowych, imitujących wykonanie z cegieł z tego materiału. Po pierwsze, z dołu budynku będą trudne do odróżnienia od pełnowymiarowego klinkieru, po drugie – jeśli zastosujemy odpowiednie do ich zamocowania preparaty klejowe i fugowe, będą one ozdobą komina przez wiele lat.

Innym sposobem na wykończenie komina jest użycie łupanego kamienia. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania materiał ten będzie wyglądał reprezentacyjnie, jeśli jego kolorystyka będzie współgrała z barwą połaci dachowej – klinkier ma tę właściwość, że dopełnia wygląd większości użytych na dachu materiałów. Łupany kamień z kolei cechuje się niemal doskonałą wytrzymałością na warunki temperaturowe i atmosferyczne. Jest też surowcem, który lepiej niż klinkier komponuje się z budynkami, których konstrukcja nawiązuje do starych domostw i reprezentuje styl rustykalny. Jeśli będzie korespondował z wykończeniem ogrodzenia z tego samego materiału, wizualny efekt będzie tym większy.

Ciekawym sposobem na nadanie kominowi oryginalnego wyglądu są płytki włóknocementowe. W tym przypadku konieczne będzie wcześniejsze uszczelnienie komina co z pomocą co najmniej folii wysoko paroprzepuszczalnej. Kolejność prac przy tego typu wykończeniu zakłada (jak w przypadku łupanego kamienia) wykonanie konstrukcji i impregnację łat konstrukcyjnych i ułożenie wykończenia przy zachowaniu staranności w okolicach otworów wentylacyjnych. W tym wypadku efekt wizualny wynagradza wszelkie niedogodności przy wykonywaniu wykończenia – płytki włóknocementowe, o ile nawiązują wyglądem do połaci dachu, stanowią o jego dekoracyjnym charakterze.

Innymi sposobami na dekoracyjne wykończenie górnej części przewodu kominowego, są:

- zastosowanie tynków szlachetnych (silikatowego, akrylowego i mineralnego),

- użycie blachy tytanowo-cynkowej i miedzianej.