Wyposażenie mebli kuchennych – maty, wkłady, suszarki i kosze Cargo

Meble kuchenne, choć stanowią bardzo ważny element wyposażenia kuchni, nie będą w pełni funkcjonalne, jeśli nie uzupełnimy ich potrzebnymi akcesoriami. Które z nich są niezbędne, abyśmy mogli wygodnie korzystać z tego pomieszczenia?

Stojak dwupoziomowy Cooke&LewisStojak dwupoziomowy Cooke&LewisStojak dwupoziomowy Cooke&LewisStojak dwupoziomowy Cooke&Lewis

Sprzęt AGD, szafki kuchenne i blat to podstawowe minimum, o które powinniśmy zadbać w naszej kuchni. W wyposażeniu tego pomieszczenia warto również uwzględnić mniejsze elementy, które częściowo znajdą się wewnątrz mebli, a częściowo zajmą wolną przestrzeń na ścianach czy blacie.

Wyposażenie wewnętrzne szafek

Szafki i szuflady składające się na zabudowę kuchenną będą jeszcze bardziej funkcjonalne, jeśli umieścimy w nich różne akcesoria. Wszelkie półki warto wyściełać specjalnymi matami – uchronią one powierzchnię mebli przed zabrudzeniem czy porysowaniem, ograniczą potrzebę ich czyszczenia, a także zapewnią stabilność układanym na nich naczyniom, np. zastawie stołowej.

Niezbędnym wyposażeniem szafek są również wkłady przeznaczone do przechowywaniu sztućców. Dostępne są w różnych rozmiarach i formach, jednak wszystkie mają ważną zaletę – umożliwiają wygodne przechowywanie noży, widelców czy łyżek i sprawiają, że nie będą się one gubiły pomiędzy innymi elementami kuchennego wyposażenia.

Podobnie, równie ważnymi akcesoriami kuchennymi są suszarka i ociekacz do naczyń oraz ociekarka. Pierwsze dwa elementy mogą być umieszczone w szafce nad zlewem – na suszarkę możemy odkładać świeżo umyte naczynia, z których woda skapywać będzie na ulokowaną pod nią ociekarkę. Ociekacz natomiast to zwykle niewielki pojemnik przeznaczony do odkładania do niego umytych sztućców. Wszystkie te elementy mogą również znajdować się na blacie tuż obok zlewozmywaka.

W szafkach i szufladach warto zamontować także specjalne wysuwane kosze typu Cargokosze podwieszane czy specjalne przegrody. Kosze Cargo przybierają różne formy i rozmiary i zdecydowanie ułatwiają korzystanie z szafek. Dzięki temu że są wysuwane, możemy z łatwością sięgnąć po znajdujące się w nich garnki, akcesoria czy zapasy żywności. Do wyboru mamy także kosze podwieszane pod półkami, które zwiększają przestrzeń do przechowywania artykułów spożywczych czy akcesoriów, a także niewielkie koszyki do montażu po wewnętrznej stronie drzwi szafek. Warto również wyposażyć szafki w niewielkie koszyczki albo specjalne przegrody – ich zadaniem będzie ułatwienie segregacji drobiazgów i zachowanie w nich porządku.

Ociekacz na reling Cooke&LewisOciekacz na reling Cooke&LewisOciekacz na reling Cooke&LewisOciekacz na reling Cooke&Lewis

Dodatkowe wyposażenie kuchni

Dobrze wyposażone meble kuchenne ułatwią nam wykonywanie wielu codziennych czynności. Pamiętajmy jednak także o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni znajdującej się poza nimi. Będzie to szczególnie wygodne i praktyczne w małych kuchniach.

Duże możliwości zagospodarowania kuchni dają powieszone na ścianie, np. nad blatem, relingi. Dają sporą swobodę aranżacji – na relingu z powodzeniem zawiśnie półka na przyprawy, ociekacz, niewielka suszarka do naczyń czy wiadereczko na drewniane przybory. Zamiast relingu możemy zastosować także tradycyjną półkę. Funkcjonalności doda naszej kuchni także specjalna, np. dwupoziomowa półka narożna ustawiona w rogu zabudowy na blacie – dzięki niej wykorzystamy wolną przestrzeń pomiędzy nim a górnymi szafkami.

Całe wyposażenie kuchni warto uzupełnić haczykami i wieszaczkami – mogą znajdować się zarówno na ścianach czy frontach szafek, jak i po wewnętrznej stronie drzwiczek. Będą stanowiły doskonałe miejsce do przechowywania ściereczek bądź ręczników.

Więcej informacji na temat przechowywania w kuchni znajdziemy tutaj.

Data publikacji: 06.11.2015