Produkty

Jak wymienić klamkę krok po kroku

Jak wymienić klamkę krok po kroku

Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie służą nam przez długi czas, ale zdarzają się sytuacje, że chcemy lub jesteśmy zmuszeni je wymienić. Jak poradzić sobie z ich montażem?

wymiana klamkiKlamki drzwiowe to akcesoria o prostej konstrukcji – dzięki temu z osadzeniem ich w skrzydle poradzimy sobie samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować odrobinę czasu i podstawowych narzędzi. Poniżej krok po kroku przedstawiamy, jak wymienić starą klamkę na nową.

Montaż klamki bez szyldu na zamek

Krok 1. Demontaż starej klamki – pracę zaczynamy od rozmontowania starej klamki – odkręcamy ją wraz z otaczającą ją rozetą bądź długim szyldem za pomocą śrubokrętu. Czynność powtarzamy z obu stron skrzydła drzwiowego.

Krok 2. Do istniejącego w drzwiach otworu przykładamy mechanizm mocujący klamki. Może się okazać, że nowy model nie będzie pasował idealnie, co będzie oznaczało potrzebę przygotowania nowych otworów.

Krok 3.W dopasowanym otworze umieszczamy trzpień, a samą klamkę ustawiamy w jej docelowej, poziomej pozycji. Dokręcamy śruby mocujące rozety. Mocujemy również osłonę szyldu, która estetycznie zakryje śruby. Dwie ostatnie czynności powtarzamy także po drugiej stronie drzwi.

Krok 4. Montujemy pochwyty – jeśli składają się one z dwóch części, przykręcamy je. Upewniamy się co do właściwego położenia klamki. Jeżeli montowaliśmy klamkę w drzwiach wewnętrznych bez zamka, na tym kończy się nasza praca. Jeśli natomiast drzwi posiadają zamek, konieczne jest wykonanie kolejnych czynności:

a) w przypadku klamki z dwiema rozetami:

- rozetę do zamaskowania zamka przykładamy do odpowiedniego otworu i sprawdzamy, czy nasz klucz łatwo się w nich zmieści;

- następnie przykręcamy szyld na śruby i mocujemy osłonę – te same czynności powtarzamy po drugiej stronie skrzydła drzwiowego.

Klamka Gamet Future AsepticMontaż klamki z długi szyldem

Jeśli wymieniamy klamkę z długim szyldem na nowy model, wykonujemy następujące czynności:

Krok 1. Po demontażu starej klamki przykładamy nowy długi szyld do drzwi, sprawdzając, czy zakryje istniejące otwory na samą klamkę i zamek. Ustawiamy go w pionie i ołówkiem odrysowujemy miejsca montażu – wiercimy w nich płytkie otwory.

Krok 3. Mocujemy szyld – trzpień klamki umieszczamy w otworze, a sam szyld przykręcamy śrubokrętem na śruby w miejscach wywierconych otworów. Na trzpieniu wystającym z drugiej strony drzwi także mocujemy klamkę i szyld – uprzednio wykonujemy w skrzydle niezbędne do tego otwory.

Krok 4. Przykręcamy śruby łączące pochwyty z trzpieniem i sprawdzamy, czy klamka płynnie się porusza, a zamek przekręca bez przeszkód.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?
Mogłoby się wydawać, że wybór klamki do drzwi pokojowych nie ma większego znaczenia. Tymczasem to, na jaki model się zdecydujemy, może wpłynąć na wy...
Czytaj więcej

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki
Dlaczego drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wyposażenia naszego domu? Z praktycznego punktu widzenia – oddzielają poszczególne strefy naszego ...
Czytaj więcej

Klamki do drzwi wewnętrznych

Klamki do drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrze pełnią w domach i mieszkaniach bardzo ważne funkcje i – mimo panującej mody na otwarte przestrzenie – z pewnością nigdy ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.08.2016
Czy mogę złożyć reklamację, jeśli po tym artykule dalej nie będę w stanie dobrze wymienić klamki? :)

Ocena i komentarz dla:

Jak wymienić klamkę krok po kroku