Jak wymienić klamkę w drzwiach – demontaż klamki krok po kroku

Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie służą nam przez długi czas, ale zdarzają się sytuacje, że chcemy lub jesteśmy zmuszeni je wymienić. Jak poradzić sobie z ich montażem?

Przejdź do następnych akapitów:

Niezależnie od tego, czy urządzasz nowe mieszkanie, czy wymieniasz w aktualnie użytkowanym domu zużyte sprzęty na nowe, wiele z zaplanowanych czynności możesz wykonać samodzielnie. Począwszy od wymiany spalonej żarówki i wymiany baterii w urządzeniach elektronicznych, po drobne naprawy hydrauliczne i konserwację najczęściej używanych sprzętów. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, a jednocześnie zyskasz dodatkową wiedzę i doświadczenie, które może przydać się w sytuacji nieplanowanych awarii.

Jednym z zadań, z którym upora się w kilkadziesiąt minut nawet mało doświadczony amator, jest wymiana klamki w drzwiach. Demontaż starej klamki nie wymaga zaawansowanych zdolności manualnych i wiedzy godnej inżyniera, nie generuje dużego brudu i uciążliwego hałasu. Klamki drzwiowe to akcesoria o prostej konstrukcji – dzięki temu z osadzeniem ich w skrzydle poradzimy sobie samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować odrobinę czasu i podstawowych narzędzi. Poniżej krok po kroku przedstawiamy, jak wymienić starą klamkę na nową.

Demontaż klamki – co warto wiedzieć o otwieraniu drzwi

Nie każdy z nas zastanawia się, jak ważną rolę w każdym mieszkaniu odgrywają właśnie klamki. Często sprzedawane w zestawie z drzwiami, mogą diametralnie odmienić wygląd każdego wnętrza. Dostępne są w wielu kolorach i kształtach – chromowane, ze stali nierdzewnej, dekorowane ozdobnymi kryształkami lub utrzymane w minimalistycznym stylu. Ich design możesz dopasować do koloru ścian lub połączyć z kolorystyką sąsiadujących z drzwiami mebli.

Zanim dowiesz się jak wymienić klamkę w drzwiach, dobrze jest poznać alternatywne opcje dla tradycyjnych klamek w pomieszczeniach. Demontaż klamki to dobra okazja, aby odświeżyć wystrój salonu lub sypialni i zaskoczyć domowników nowoczesnymi, nietypowymi rozwiązaniami. Klamki można przecież traktować jako element dekoracji, który dopełni wyjątkową metamorfozę pokoju. 

Czeka Cię wymiana klamki? Do wyboru masz mocne i solidne klamki zewnętrzne oraz klamki do drzwi wewnętrznych, delikatniejsze, z szyldem podłużnym lub krótkim. Odmianą dla klamek są zamki na magnes i różne rodzaje drzwi przesuwnych, które domykają się na zatrzask lub zachodzą częściowo na ścianę, do której przylegają. Wybór pożądanego systemu zależy od funkcji danego pomieszczenia, tego, jak szczelne mają być drzwi i kto będzie z nich korzystać – dzieci, dorośli, a może osoby w podeszłym wieku.

Wymiana klamki – jak, gdzie i kiedy?

Wymiana klamki w drzwiach przyda się wówczas, gdy stara zwyczajnie się zepsuje – mechanizm ulegnie zużyciu, a otwarcie drzwi będzie wymagać znacznego wysiłku fizycznego. Instrukcja, jak wymienić klamkę w drzwiach wejściowych, przyda Ci się również, jeśli  chcesz podnieść bezpieczeństwo w swoim domu i zamontować nowe systemy w drzwiach do przedpokoju. Informacje dotyczące tego, jak wymienić klamkę, są także nie bez znaczenia, gdy planujesz dostosować jej wysokość do wzrostu najmłodszych domowników i obniżyć klamki o kilkanaście centymetrów w stosunku do standardowej pozycji montażu.

Być może szukasz poradnika, jak wymienić klamkę w drzwiach wejściowych, gdy jej poszczególne elementy na skutek wieloletniego użytkowania wyglądają już nieestetycznie. Nowy model klamki przyda Ci się podczas zmiany aranżacji pomieszczenia, gdy stwierdzisz, że aktualna zupełnie nie pasuje do odświeżonego designu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wymienić klamkę, skorzystaj z poniższych wskazówek i stwórz niepowtarzalną metamorfozę w swoim domu. 

jak-wymienić-klamkę-w-drzwiach

Jak wymienić klamkę w drzwiach?

Zanim przystąpisz do remontu lub naprawy upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia. Dzięki temu skrócisz czas wykonywanej czynności, unikniesz zbędnego stresu i wielokrotnego jeżdżenia do sklepu budowlanego. Co będzie Ci potrzebne? Zacznij od przygotowania i zabezpieczenia miejsca wokół drzwi. Zapewnij sobie swobodę ruchu, na podłodze możesz rozłożyć folię ochronną, zadbaj o dobre oświetlenie. Miej pod ręką śrubokręt krzyżakowy, klucz imbusowy oraz ołówek. Jeśli montujesz klamkę w nowych drzwiach, przydadzą się również wiertarka i wiertło do drewna. Do dzieła!

Montaż klamki bez szyldu na zamek

Krok 1. Demontaż starej klamki – pracę zaczynamy od zdemontowania starej klamki – odkręcamy ją wraz z otaczającą ją rozetą bądź długim szyldem za pomocą śrubokrętu. Czynność powtarzamy z obu stron skrzydła drzwiowego. 

Krok 2. Do istniejącego w drzwiach otworu przykładamy mechanizm mocujący klamki. Może się okazać, że nowy model nie będzie pasował idealnie, co będzie oznaczało potrzebę przygotowania nowych otworów. W tym celu użyj wiertarki i delikatnie powiększ istniejące otwory. Gdy będą już odpowiedniej wielkości, usuń nadmiar kurzu i pyłu, by nie pozostał w miejscu montażu klamki. W drobnych pracach remontowych w mieszkaniu przydatny jest mały odkurzacz ręczny, dzięki któremu od razu posprzątasz po „najbrudniejszych” etapach pracy.

Krok 3. W dopasowanym otworze umieszczamy trzpień, a samą klamkę ustawiamy w jej docelowej, poziomej pozycji. Dokręcamy śruby mocujące rozety. Mocujemy również osłonę szyldu, która estetycznie zakryje śruby. Dwie ostatnie czynności powtarzamy także po drugiej stronie drzwi. Na koniec sprawdzamy, czy oba elementy ułożone są symetrycznie w stosunku do krawędzi drzwi i względem siebie. 

Krok 4. Montujemy pochwyty – jeśli składają się one z dwóch części, przykręcamy je. Upewniamy się co do właściwego położenia klamki. Jeżeli montowaliśmy klamkę w drzwiach wewnętrznych bez zamka, na tym kończy się nasza praca. Jeśli natomiast drzwi posiadają zamek, konieczne jest wykonanie kolejnych czynności:

a) w przypadku klamki z dwiema rozetami:

– rozetę do zamaskowania zamka przykładamy do odpowiedniego otworu i sprawdzamy, czy nasz klucz łatwo się w nich zmieści;

– następnie przykręcamy szyld na śruby i mocujemy osłonę – te same czynności powtarzamy po drugiej stronie skrzydła drzwiowego.

Najwięcej trudności może przysporzyć nam montaż nowej klamki z zamkiem, gdy chcemy dopasować ją do starej futryny drzwiowej. Prawdziwym wyczynem może okazać się umiejętność dopasowania zamka do otworów w futrynie, dlatego niekiedy obowiązkowa jest wymiana całych drzwi wraz ze skrzydłem. Nawet jeśli wymiana klamki poszła gładko, po kilku tygodniach od montażu warto sprawdzić jeszcze raz, czy system działa poprawnie. Podobnie w przypadku osadzania nowych drzwi z drewna – pod wpływem temperatury mogą ulec odkształceniu i będą wymagały lekkiej korekcji pozycji, w której zostały zamontowane.

Montaż klamki z długi szyldem

Kiedy wybieramy klamkę z długim szyldem, większość czynności przebiega tak samo, jak w wypadku klamki bez szyldu. Jeśli wymieniamy klamkę z długim szyldem na nowy model, wykonujemy następujące czynności:

Krok 1. Po demontażu starej klamki przykładamy nowy długi szyld do drzwi, sprawdzając, czy zakryje istniejące otwory na samą klamkę i zamek. Ustawiamy go w pionie i ołówkiem odrysowujemy miejsca montażu – wiercimy w nich płytkie otwory. Czasami, przed zamontowaniem nowej klamki, musimy wyczyścić lub wygładzić powierzchnię wokół szyldu przy użyciu papieru ściernego. Taki zabieg jest konieczny, jeśli wcześniej malowaliśmy drzwi farbą i nie zdejmowaliśmy szyldu na czas tej czynności. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych śladów na powierzchni drzwi.

Krok 3. Mocujemy szyld – trzpień klamki umieszczamy w otworze, a sam szyld przykręcamy śrubokrętem na śruby w miejscach wywierconych otworów. Na trzpieniu wystającym z drugiej strony drzwi także mocujemy klamkę i szyld – uprzednio wykonujemy w skrzydle niezbędne do tego otwory. Sprawdzamy, czy całość została zamontowana poprawnie i symetrycznie. 

Krok 4. Przykręcamy śruby łączące pochwyty z trzpieniem i sprawdzamy, czy klamka płynnie się porusza, a zamek przekręca bez przeszkód. Klamka powinna poruszać się lekko i nie wymagać użycia znacznej siły. Na koniec zbieramy wszystkie narzędzia i odkurzamy miejsce pracy. 

jak-wymienić-klamkę-w-drzwiach

Klamka w pokoju – bezpieczeństwo i funkcjonalność

Zanim wymienisz klamkę w mieszkaniu, pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie – oprócz atrakcyjnego wyglądu, klamka musi być przede wszystkim solidna i bezpieczna. Dobra klamka jest łatwa w obsłudze, a w przypadku małych dzieci pozbawiona ostrych krawędzi. Klamka to jeden z tych elementów, których używamy każdego dnia – warto zdecydować się na produkty, które wykonano z trwałych materiałów, dzięki czemu posłużą przez lata. Jeżeli zauważysz, że jakieś elementy klamki zużyły się lub poluzowały, staraj się naprawiać je na bieżąco, by uniknąć zgubienia śrubek lub innych elementów.

Klamki w pokoju mogą okazać się wyjątkowym dopełnieniem zaprojektowanej z dbałością o szczegóły sypialni lub salonu. Zwłaszcza wtedy, gdy postawisz na uchwyty o nietypowym kształcie, np. koła lub półokręgu, lub te, które stworzono w zdecydowanych, wyróżniających się kolorach. Nie zapomnij jednak, że klamki o wielu drobnych detalach i z licznymi zakamarkami są nieco trudniejsze w czyszczeniu – gdy zależy Ci na możliwości dokładnej dezynfekcji najczęściej używanej powierzchni, gładkie klamki będą dobrym rozwiązaniem.

Planujesz wymianę klamek w mieszkaniu? Możesz wybrać w każdym pokoju inny model lub kupić ten sam wzór do wszystkich pomieszczeń, by zachować spójny wystrój w całym domu. Przy odrobinie chęci sam dokonasz wymiany, w dogodnym dla Ciebie czasie i bez konieczności angażowania osób trzecich. Zyskasz wiedzę i satysfakcję z samodzielnie zrealizowanych poprawek, które dadzą Ci komfort i wygodę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, jak krok po kroku wymienić klamkę w drzwiach i spraw, aby Twoje mieszkanie stało się jeszcze bardziej funkcjonalne i optymalnie dopasowane do potrzeb Twojej rodziny.

Data publikacji: 23.06.2016