Sposób na skrzypiące drzwi

Najczęstszym i najbardziej banalnym problemem z drzwiami jest ich skrzypienie. Na szczęście dzięki kilku prostym czynnościom z drażniącymi dźwiękami poradzimy sobie bez trudu.

skrzypiące drzwi

Dlaczego drzwi skrzypią?

Skrzypienie drzwi nie jest to związane z jakością drzwi, lecz z codzienną ich eksploatacją. Smar fabrycznie naniesiony na zawiasy z czasem wyciera się bądź traci swoje właściwości, gdy wystawiony jest na działanie kurzu i wilgoci. Z kolei brak środka smarującego oznacza tarcie zawiasów, co powoduje irytujące nas dźwięki.

Co zrobić, by drzwi nie skrzypiały?

Potrzebne rzeczy:
- WD-40 (opcjonalnie wazelina techniczna, olej silnikowy, olej spożywczy)*
- folia do zabezpieczenia podłogi (opcjonalnie szmatka, ręcznik papierowy)
- stalowa wata


Pracę rozpoczynamy od rozłożenia folii pod drzwiami, żeby uniknąć przypadkowego zabrudzenia podłogi (zamiast folii możemy użyć cienkiej szmatki lub ręczników papierowych). Smarowanie zawiasów najwygodniej jest przeprowadzić za pomocą środka penetrującego z aplikatorem (cienka rurka ułatwiająca naniesienie środka) WD-40. Smarowanie zaczynamy od górnego zawiasu, aplikujemy niewielką ilość, ściekający nadmiar wycieramy szmatką lub ręcznikiem papierowym. Tę samą czynność powtarzamy z dolnym zawiasem. Jeśli nie mamy WD-40, możemy użyć wazeliny technicznej, oleju silnikowego lub oleju spożywczego (oleje silnikowy i spożywczy zapewniają krótszy efekt od pozostałych środków). Aplikację środków należy przeprowadzić przy zdjętych drzwiach. Na koniec trzeba drzwi założyć i kilka razy zamknąć i otworzyć – pozwoli to na równomierne rozprowadzenie środka penetrującego.

*Uwaga! Zamiast smaru możemy użyć domowych odpowiedników (takich jak np. olej roślinny), unikać należy jednak masła czy margaryny, ponieważ szybko jełczeją i powodują nieprzyjemny zapach.

Skrzypienie zawiasów przytwierdzanych do ściany

Pracę rozpoczynamy od zdjęcia drzwi i demontażu zawiasów. Należy wyjąć z nich trzpień (to on jest przyczyną skrzypienia) i oczyścić go stalową watą (podobne prace wykonujemy, gdy oczyszczamy zawiasy z kurzu i wilgoci). Następnie rozprowadzamy na nim smar, i tak przygotowany bolec montujemy w zawiasie. Całość z powrotem przytwierdzamy do ściany i nakładamy drzwi na zawiasy. Kilkakrotnie otwieramy i zamykamy drzwi w celu rozprowadzenia smaru.

Jeśli skrzypienie nie ustało, pozostaje nam tylko wymiana zawiasów na nowe.

Data publikacji: 03.03.2014