Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Mogłoby się wydawać, że wybór klamki do drzwi pokojowych nie ma większego znaczenia. Tymczasem to, na jaki model się zdecydujemy, może wpłynąć na wygląd wnętrza. Walory estetyczne oraz docelowe przeznaczenie klamki to czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Sprawdźmy więc, czy modele do drzwi zewnętrznych nadadzą się wewnątrz domu?

Jakie są rodzaje klamek do drzwi?

Dziś klamki są dodatkiem, na który raczej nie zwracamy większej uwagi. W większości przypadków akceptujemy prosty model, który oryginalnie dopasowany jest do wybranych przez nas drzwi. Jednak w przeszłości to właśnie klamki były elementami, na które zwracało się szczególną uwagę w wejściu do domu czy izby. Sprowadzano je z odległych stron świata, a do ich wykonania stosowano złoto i kamienie szlachetne. Każdy model wykonywano z dużą starannością, tak by pasował do bogatego wystroju wnętrza i był ozdobą dla skrzydła drzwi.

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Oprócz ogólnego podziału klamek na wewnętrzne i zewnętrzne, rozróżniamy dzisiaj:

- klamki z szyldem długim (z otworem na klucz, bez otworu, z blokadą),

- klamki z szyldem krótkim i dzielonym,

- uchwyty drzwiowe,

- klamki gałkowe.

Klamki wykonuje się obecnie z wielu materiałów, spośród których możemy wymienić między innymi niklowaną lub chromowaną stal czy aluminium.

Przeczytaj też: Zamek do drzwi — jaki wybrać?

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na harmonijnym wystroju wnętrz powinniśmy zrezygnować z łączenia wielu stylów. Dlatego wybierając klamki do drzwi pokojowych zdecydujmy się na zastosowanie w każdym pokoju tego samego modelu.

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czym różnią się klamki zewnętrzne od wewnętrznych?

Proste modele klamek zewnętrznych nie różnią się bardzo od tych stosowanych w drzwiach pokojowych. Jeden i drugi rodzaj może posiadać zamek wbudowany w szyld, lub stanowić konstrukcję bez szyldu. Jednak kiedy wybieramy klamkę opisaną jako do drzwi zewnętrznych, możemy spodziewać się, że:

- posiada ona wzmocnioną konstrukcję ze względu na to, że montowana jest w masywniejszym skrzydle,

- wykonana jest z trwalszych materiałów, odpornych na powstawanie korozji i działanie warunków atmosferycznych,

- posiada atest określający stopień antywłamaniowy.

Zobacz także: Kupujemy drzwi wewnętrzne

Pełna specyfikacja powinna być dostępna razem z klamką przy jej zakupie. 

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czy możemy stosować klamki zewnętrzne wewnątrz domu?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli klamek utrzymanych w różnorodnej stylistyce, dzięki czemu z łatwością dobierzemy atrakcyjny element o właściwym przeznaczeniu. Jeśli jednak nie znajdziemy takiego, który pasowałby do wybranego przez nas wyposażenia wnętrz, nie ma większych przeciwwskazań do tego, aby klamkę do drzwi zewnętrznych zamontować w pokoju.

Zwróćmy jednak uwagę na to, czy wybrany przez nas element dobrze koresponduje z resztą otoczenia. Ważne jest, aby klamka sama w sobie odpowiadała naszym gustom, lecz przede wszystkim musi pasować do reszty wystroju, a przede wszystkim do samych drzwi - na cienkich, lekkich skrzydłach nie montujmy więc ciężkich, mosiężnych uchwytów, które dadzą efekt przytłoczenia. Z kolei proste, metalowe klamki odbiorą urok drzwiom stylizowanym na antyczne.