Jak wybrać klamkę do drzwi? Modne klamki do drzwi wewnętrznych

Jeśli właśnie remontujesz wnętrze, na pewno stawiasz na materiały najwyższej jakości. Modne klamki do drzwi wewnętrznych są dziś dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i modelach. Sprawdź, jakie najlepiej wybrać.

Klamka do drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

Jeszcze nie tak dawno temu klamki były sprzedawane w komplecie z drzwiami i nikt nie myślał o tym, by je od siebie odseparować. Wciąż można kupić takie gotowe zestawy, jednak warto zauważyć, że często są to modele najprostsze i estetycznie dość ubogie. Wybór klamek, jaki mamy obecnie jest tak obszerny, że bez trudu znajdziemy idealne rozwiązanie do każdego rodzaju drzwi. I to z pewnością będzie inwestycja dużo korzystniejsza.

Jakie są rodzaje klamek?

To, jak dobrać klamkę do drzwi, zależy przede wszystkim od tego, na jaki model stawiasz. Rodzajów klamek jest sporo, dlatego warto wiedzieć, czym się one od siebie różnią. W ten sposób będziesz w stanie dobrać idealną klamkę do Twoich potrzeb, a także do wyglądu i konstrukcji drzwi. Oto kilka przykładów.

Rodzaje klamek ze względu na użyty materiał

Klamki wykonywane są z bardzo różnych materiałów i to właśnie ze względu na nie dzielimy je na kilka rodzajów. Do najbardziej popularnych należą klamki:

  • stalowe;
  • mosiężne;
  • niklowane;
  • chromowane;
  • szklane;
  • kryształowe;
  • PCV.

Oczywiście, w bogatej ofercie znajdziemy też klamki pokryte złotem albo klamki aluminiowe, które – dzięki unowocześnionym metodom nakładania powłok zewnętrznych do złudzenia przypominać mogą te niklowane czy mosiężne. Coraz bardziej popularne są modne klamki do drzwi wewnętrznych o łączonych materiałach, np. ze stalową rozetą i drewnianym czy porcelanowym uchwytem.

Rodzaje klamek ze względu na wzornictwo i kształt

Najbardziej popularne są klamki tradycyjne, które mają łukowaty lub owalny kształt. Są zwykle pozbawione zdobień, więc świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych. Taka jest na przykład Klamka drzwiowa Selvia 72 mm na wkładkę nikiel/chrom, dodatkowo dostępna w odcieniach srebra. Doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych – głównie dzięki wydłużonemu szyldowi z miejscem na wkładkę.

Alternatywę stanowią klamki stylizowane – najczęściej mosiężne, ale nie tylko. Są wzbogacone motywami roślinnymi, rozetami lub płaskorzeźbami. Ogromną popularnością cieszą się też wzory historyczne zdobione ornamentami. Przykładem takiej klamki jest Klamka drzwiowa Ambition Atalanta 72 mm na klucz patyna, idealna do wnętrz stylizowanych, zwłaszcza wyposażonych w drzwi starego typu – z miejscem na klucz.

Ciekawym wyborem mogą być klamki designerskie. Są one dostępne w kształcie prostokątów, łuków czy owali zdobione kryształami, barwionym szkłem lub kamieniami. Jeśli chcesz mieć białe drzwi z czarną klamką albo czarne klamki do białych drzwi i nie do końca możesz zdecydować się na wybór którejś z opcji, Klamka drzwiowa Schaffner Gabi czarna/biała będzie świetnym produktem dla Ciebie.

Klamka do drzwi

Jaka klamka do białych drzwi we wnętrzu biurowym, z podwyższonym rygorem bezpieczeństwa, sprawdzi się najlepiej? Klamka z szyfratorem i czytnikiem kart RFID Eura ELH-70B9 silver to wybór nowoczesny, a przy okazji specjalistyczny. Będzie doskonały tam, gdzie ważne jest bezpieczeństwo i to ono stanowi priorytet.

Z kolei – jaka klamka do białych drzwi do łazienki będzie najlepszym wyborem? Najlepiej ta wyposażona w dodatkowy zamek, który jest otwierany tylko od jednej strony. Takie przekręcane zabezpieczenie doskonale sprawdza się w łazienkach i toaletach.

Klamka do drzwi

Gałki i pochwyty – alternatywy dla klamek

Obok tradycyjnych klamek, możemy zdecydować się także na gałki lub pochwyty. Gałki są najczęściej okrągłe lub owalne. Współpracują z zamkami przez pociągnięcie lub przekręcanie. Dlatego też dzielimy je na stałe lub obrotowe. Produkowane są w niezliczonych formach i materiałach. Do niezwykle popularnych obecnie należą gałki kryształowe. Pochwyty otwierają zamki przez pociągnięcie. Częściej jednak spotykane są w drzwiach do biur, banków, pomieszczeń gospodarczych niż w mieszkaniach prywatnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby Klamko-pochwyt Schaffner Classic 72 mm na wkładkę prawy nikiel satyna zamontować również w domu.

Szyldy i rozety – jak wybierać?

Razem z klamkami kupuje się też szyldy i rozety. Rozeta to metalowa osłona otworu w drzwiach montowana u nasady klamki. Szyld osłania zamek. Rozróżniamy szyld długi (podłużna osłona obejmująca otwór klamki i zamka) i szyld dzielony (składający się z dwóch elementów – rozety i szyldu). Jedne i drugie powinny chronić zamek przed niekorzystnymi warunkami i włamywaczami. Zarówno szyldy, jak rozety mogą mieć różne kształty: owalne, okrągłe, kwadratowe czy prostokątne. Jeśli chcemy wymienić w naszych drzwiach tylko klamkę, z łatwością zrobimy to sami.

Czym się kierować przy wyborze klamki do drzwi?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby klamka była dopasowana pod względem stylu wykonania do drzwi, w których ma być zamontowana. Białe drzwi z czarną klamką będą prezentować się doskonale w przypadku wnętrz nowoczesnych, w których stawiasz na minimalistyczne akcesoria. Z kolei modna Klamka drzwiowa Kuchinox Gloria na rozecie chrom ze zdobieniami to świetny element wnętrz w stylu glamour.

Zastanawiasz się, jak dobrać klamkę do drzwi, gdy podoba Ci się styl klasyczny z długim szyldem, ale nie masz miejsca na zamek? Nic straconego, możesz zdecydować się na szyld w pełni zabudowany, taki jak ma Klamka drzwiowa Ambition Febe Bis długi szyld patyna. To świetna opcja do wnętrz tradycyjnych, zwłaszcza jeśli zależy Ci na zachowaniu pewnego stylu wykończenia.

Stawiasz na wnętrze w stylu skandynawskim, ale interesują Cię kontrastowe dodatki? Białe drzwi z czarnymi klamkami wyglądają niezwykle modnie, a przy okazji są łatwe w obsłudze. Możesz zdecydować się na wersję minimalistyczną bez długiego szyldu i miejsca na klucz. Dostępne są też modele bardziej tradycyjne, idealne do drzwi zamykanych na wkładkę.

Zwróć uwagę też na sposób montowania. Klamki najczęściej montuje się na śruby przelotowe lub wkręty. Zwróćmy też uwagę, czy nasze klamki mają wspomaganie sprężynowe, które znacznie podnoszą komfort otwierania i zamykania drzwi. Okucie obciążone sprężyną powoduje, że klamka po jej naciśnięciu i puszczeniu wraca do swojej pozycji.

Klamka do drzwi

Jak wybrać klamkę?

Bez względu na to, czy chcesz mieć białe drzwi z czarnymi klamkami, czy inne wersje kolorystyczne, musisz zwrócić uwagę na sposób montażu danego modelu. Do drzwi z miejscem na klucz wybierz te, które umożliwiają jego użycie. Z kolei tam, gdzie lepiej sprawdzi się wkładka, szyld musi być wyposażony w odpowiedni otwór. Czarne klamki do białych drzwi mogą być dostępne w wielu wersjach i stylizacjach, dlatego postaw na te, które najlepiej pasują do wnętrza. Sprawdź wszystkie klamki w ofercie sklepu Castorama, aby wybrać najlepszy produkt dla siebie.