Produkty

Wybieramy klamkę do drzwi zewnętrznych

Wybieramy klamkę do drzwi zewnętrznych

Klamka do drzwi to przede wszystkim ich dekoracyjny dopełniacz. Jej dobór nie powinien być przypadkowy. Ilość wzorów i kształtów z łatwością pozwoli odnaleźć nam model, który idealnie wpasuje się w kolor, stylistykę i materiał, z których wykonane są drzwi. Które klamki wybrać?

klamka z rozetąW komplecie z drzwiami czy osobno

Jeszcze nie tak dawno temu klamki były sprzedawane w komplecie z drzwiami i nikt nie myślał o tym, by je od siebie odseparować. Wciąż można kupić takie gotowe zestawy, jednak warto zauważyć, że często są to modele najprostsze i estetycznie dość ubogie. Wybór klamek jaki mamy obecnie jest tak obszerny, że bez trudu znajdziemy idealne rozwiązanie do każdego rodzaju drzwi. I to z pewnością będzie inwestycja dużo bardziej korzystna.

Rodzaje klamek ze względu na użyty materiał

Klamki wykonywane są z bardzo różnych materiałów i to właśnie ze względu na nie dzielimy je na kilka rodzajów. Do najbardziej popularnych należą klamki:

- stalowe,
- mosiężne,
- niklowane,
- chromowane,
- szklane,
- kryształowe,
- PCV.

Oczywiście w bogatej ofercie znajdziemy też klamki pokryte złotem albo klamki aluminiowe, które – dzięki unowocześnionym metodom nakładania powłok klamka do drzwi zewnętrznychzewnętrznych do złudzenia przypominać mogą te niklowane czy mosiężne. Coraz bardziej popularne są klamki o łączonych materiałach, np. ze stalową rozetą i drewnianym czy porcelanowym uchwytem.

Rodzaje klamek ze względu na wzornictwo i kształt

Klamki tradycyjne – to projekt najbardziej standardowy i najczęściej wybierany. W kształcie łukowaty lub zupełnie prosty. Sprawdza się w stylizacji eko lub etno.

Klamki stylizowane – najczęściej mosiężne, wzbogacone motywami roślinnymi, rozetami lub płaskorzeźbami. Ogromną popularnością cieszą się też wzory historyczne zdobione ornamentami.

Klamki designerskie – w kształcie prostokątów, łuków czy owali zdobione kryształami, barwionym szkłem lub kamieniami

Czy wiesz, że...?

Pośród bogatej oferty klamek designerskich znajdziesz nawet takie z wmontowaną latarką ledową. To szczególnie ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wracają do domu w nocy, ale też bardzo poręczna rzecz w przerwach dostawy prądu.

gałka wejściowaSzyldy i rozety

Razem z klamkami kupuje się też szyldy i rozety. Rozeta to metalowa osłona otworu w drzwiach montowana u nasady klamki. Szyld osłania zamek. Rozróżniamy szyld długi (podłużna osłona obejmująca otwór klamki i zamka) i szyld dzielony (składający się z dwóch elementów – rozety i szyldu). Jedne i drugie powinny chronić zamek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przed włamywaczami. Zarówno szyldy, jak rozety mogą mieć różne kształty: owalne, okrągłe, kwadratowe czy prostokątne. Jeśli chcemy wymienić w naszych drzwiach tylko klamkę, z łatwością zrobimy to sami. Pomoże nam w tym krótki poradnik, jak prawidłowo mocować akcesoria do drzwi.

Gałki i pochwyty – alternatywy dla klamek

Obok tradycyjnych klamek, możemy zdecydować się także na gałki lub pochwyty. Gałki są najczęściej okrągłe lub owalne. Współpracują z zamkami przez pociągnięcie lub przekręcanie. Dlatego też dzielimy je na stałe lub obrotowe. Produkowane są w niezliczonych formach i materiałach. Do niezwykle popularnych obecnie należą gałki kryształowe. Pochwyty otwierają zamki przez pociągnięcie. Częściej jednak spotykane są w drzwiach do biur, banków, pomieszczeń gospodarczych niż w mieszkaniach prywatnych.

Sposób montowania

Klamki najczęściej montuje się na śruby przelotowe lub wkręty. Zwróćmy też uwagę, czy nasze klamki mają wspomaganie sprężynowe, które znacznie podnoszą komfort otwierania i zamykania drzwi. Okucie obciążone sprężyną powoduje, że klamka po jej naciśnięciu i puszczeniu wraca do swojej pozycji.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zabezpieczenia drzwi – jakie wybrać?

Zabezpieczenia drzwi – jakie wybrać?
Poczucie bezpieczeństwa odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Aby czuć się pewnie i komfortowo we własnym mieszkaniu powinniś...
Czytaj więcej

Jak wymienić klamkę krok po kroku

Jak wymienić klamkę krok po kroku
Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie służą n...
Czytaj więcej

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych
Wybór odpowiedniej klamki do drzwi zewnętrznych okaże się ważny nie tylko ze względów wizualnych. Odpowiednio dobrana prezentuje się estetycznie jako ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy klamkę do drzwi zewnętrznych