Jak wymienić zawór bezpieczeństwa?

Zawór bezpieczeństwa jest bardzo ważną częścią bojlera. Gdy w zbiorniku ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość, zawór otworzy się samoczynnie, aby zapobiec awarii. Jeśli zawór bezpieczeństwa nie funkcjonuje prawidłowo, na przykład przecieka, zachodzi konieczność wymiany tego elementu.

Zawór

Kiedy zdecydować się na wymianę?

Zawór zabezpiecza instalację przed zniszczeniem, a także chroni jej użytkowników. Gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinniśmy zdecydować się na wymianę elementu. Obecnie nie reperuje się starych zaworów, więc jeśli zauważymy oznaki nieprawidłowego działania, musimy zakupić nową część. Kontrolę działania zaworu bezpieczeństwa powinno się przeprowadzać co pół roku. Wielu producentów oferuje pokrętła obsługujące otwór bezpieczeństwa. Po jego otworzeniu powinna wypłynąć mała ilość wody, lecz jeśli strumień płynie nieprzerwanie, to czas na wymianę. Zastąpienie starego zaworu nowym nie jest trudne i możemy podjąć się tej czynności samodzielnie.

Co przygotować?

Przede wszystkim potrzebujemy nowego elementu. Aby zaopatrzyć się we właściwy, najlepiej wyjąć stary zawór i kupić identyczny. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się ze zużytym elementem od sklepu – obsługa doradzić we właściwym wyborze. Oprócz tego potrzebny będzie klucz francuski, zestaw kluczy płaskich, naczynko na wodę oraz taśma uszczelniająca.

Zawór

Kolejność czynności

Zaczynamy od odłączenia dopływu prądu i zamknięcia głównego zaworu wody. Potem należy opróżnić zbiornik – w tym celu odkręcamy kran z zimną wodą i czekamy, aż cały jej zapas spłynie. Kiedy bojler będzie pusty, możemy przygotować zawór do montażu. Gwinty owijamy taśmą uszczelniającą, pilnując odpowiedniego kierunku zgodnego z gwintowaniem. Pod bojlerem ustawiamy naczynie na wodę, aby nie zalać podłogi. Jeśli jest to model zaworu z syfonem, to najpierw go odkręcamy. Następnie za pomocą klucza francuskiego odłączamy dopływ wody. Podczas tej czynności może wylać się woda, dlatego należy operować narzędziem powoli. Demontaż starego zaworu przebiega szybko – wystarczy go odkręcić, a gdy zostanie już zdjęty, gwint owijamy taśmą uszczelniającą. Zakładamy nowy zawór bezpieczeństwa, dla pewności dokręcając go kluczem francuskim.

Po montażu zaworu musimy podłączyć wszystkie elementy instalacji. Do węża zasilającego wkładamy uszczelkę – przy tej okazji warto wymienić ją na nową – i przykręcamy przewód do zaworu. Możemy już odkręcić główny zawór wody, a następnie dopływ cieczy do zaworu. Na koniec odpowietrzamy bojler przez odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Jeśli woda płynie równym strumieniem, to możemy włączyć zasilanie elektryczne – cała instalacja powinna poprawnie działać.