Produkty

Jak zagospodarować działkę wokół domu?

Jak zagospodarować działkę wokół domu?

Nasz wymarzony dom jest już gotowy. Jego wnętrze prezentuje się elegancko, a od zewnątrz zdobi go nowa elewacja i dach. Pozostaje nam tylko zagospodarować pozostały teren naszej posesji wyznaczony ogrodzeniem. Jak to zrobić, by całość tworzona przez sam budynek oraz pozostałe elementy prezentowała się spójnie i była funkcjonalna? Oto kilka podpowiedzi.

przydomowa strefa relaksuZagospodarowanie przydomowego terenu nie ogranicza się do podjęcia decyzji, jakie elementy chcemy na nim widzieć. Najważniejszą kwestią jest takie ich umiejscowienie, by mogły właściwie spełniać swoją funkcję, nie utrudniając przy tym poruszania się po działce, ale także by nie powodowały dyskomfortu przebywających w budynku domowników.

Pojemniki na śmieci

Kosze na śmieci na pewno znajdą się na naszej działce, dlatego powinniśmy pomyśleć o ich dobrym usytuowaniu. Zgodnie z literą prawa, pojemniki takie muszą znajdować się co najmniej 10 m od okien mieszkań oraz co najmniej 3 m od granicy sąsiadującej działki. W pewnych okolicznościach granice te można nieco zmniejszyć. Z oczywistych względów nie należy ustawiać pojemników na odpady w niedalekiej odległości od okien: po pierwsze, szybko zacznie dokuczać nam nieprzyjemny zapach. Drugą kwestią jest dostępność pojemników dla pracowników firm zajmujących się wywozem śmieci, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie ich tuż przy drodze. Możemy wydzielić na nie specjalne miejsce (tzw. boks), do którego odpowiednie służby oraz my sami będziemy mieli łatwy dostęp. Warto nieco oddalić je od furtki prowadzącej na naszą posesję, by nie czuć nieprzyjemnego zapachu za każdym razem, gdy będziemy wychodzić lub wracać do domu.

Płot, najlepiej tuż przy furtce, będzie także najlepszą lokalizacją dla naszej skrzynki pocztowej. Dzięki temu nasz listonosz nie będzie musiał wchodzić na naszą posesję, a my przy okazji wchodzenia lub wychodzenia z domu z łatwością sprawdzimy, czy czeka na nas nowa korespondencja.

Strefa wypoczynku

Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem, mamy więcej możliwości jego zaaranżowania. W większości wypadków będziemy chcieli zaaranżować w ogrodzie miejsce do grillowania i biesiadowania w gronie rodziny i znajomych. Należy tutaj jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Miejsce przeznaczone na budowę lub ustawienie grilla powinno znajdować się w takim punkcie, by nie sprawiało trudności donoszenie jedzenia czy późniejsze sprzątanie. Z tego względu lepiej ulokować je bliżej niż dalej budynku mieszkalnego. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę, by dym i zapachy, jakie ulatniają się w czasie korzystania z urządzenia, nie dostawały się do naszych pomieszczeń. W tym celu możemy ukryć grill np. za przesłoną porośniętą pnączami.

Samo miejsce odpoczynku i spożywania posiłków warto – ze względu na wygodę – ulokować niedaleko grilla. Pamiętajmy jednak, żeby altankę lub namiot ustawić w pewnej odległości od działki sąsiada, by nie naruszać jego spokoju podczas naszych wielogodzinnych imprez. Choć prawo nie narzuca tutaj żadnych ograniczeń, wypada uszanować dobro sąsiedzkie. Dodatkowo, im większą ilością zieleni otoczymy miejsce wypoczynku, tym bardziej tłumione będą hałasy i zapachy, a nasz relaks będzie tym przyjemniejszy.pojemnik na śmieci

Wiata, garaż

Jeżeli nasz projekt budowlany nie uwzględnił w bryle budynku garażu, możemy wybudować garaż wolnostojący lub postawić skromniejszą wiatę. Pamiętajmy, że powinny się one znajdować w takim miejscu, by podjazd do nich był prosty i możliwe jak najkrótszy. Najlepiej więc umieścić je raczej z przodu działki niż na jej tyłach. Dokładne możliwości postawienia garażu wolnostojącego określone są prawem, które określa konieczne do zachowania odległości od granic działki.

Pamiętajmy także, by nie lokalizować większych elementów tuż pod oknami domu. Namioty, rośliny dużych rozmiarów, podjazdy czy wiaty ulokowane w ten sposób nie tylko zaburzą harmonię całej aranżacji terenu, ale będą także zupełnie niepraktyczne. Nie tylko zawężą widok z naszych okien, ale także zacienią pomieszczenia, ograniczając dostęp promieni słonecznych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.07.2015
no tak, warto to gruntownie przemyśleć, nigdy nie zapomnę, jak mój brat podjarany tym, że w końcu będzie miał własny ogród zapomniał, że przyda mu się też miejsce na kosze na śmieci. tak, kosze teraz stoją w ogrodzie, nie, nie wygląda to dobrze :)

Ocena i komentarz dla:

Jak zagospodarować działkę wokół domu?