Jak zagospodarować działkę wokół domu? Poradnik

Nasz wymarzony dom jest już gotowy – jego wnętrze prezentuje się elegancko, a od zewnątrz zdobi go nowa elewacja i dach. Pozostaje tylko zagospodarowanie terenu wokół domu. Jak zagospodarować działkę, by całość tworzona przez sam budynek oraz pozostałe elementy prezentowała się spójnie i była funkcjonalna? Oto kilka podpowiedzi.

Jak zagospodarować działkę? O tym trzeba wiedzieć

Wiedza o tym, jak zagospodarować działkę wokół domu jest bardzo ważna. Przemyślany plan pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni oraz stworzenie przyjemnego i miłego zakątka do spędzania wolnego czasu. Zamiast spontanicznie sadzić rośliny czy też ustawiać w ogrodzie meble oraz inny sprzęt lepiej wszystko przemyśleć.

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie planu zagospodarowania działki lub ogrodu. Na takim planie nanieś wszystkie instalacje znajdujące się na danej przestrzeni, budynki oraz inne konstrukcje. Następnie umieść na nim wszystko, co chciałbyś, żeby znalazło się w ogrodzie. Dzięki temu będziesz miał możliwość określenia budżetu oraz kosztów, jakie wygeneruje zakup wybranych mebli ogrodowych, roślinności czy też obiektów małej architektury.

Konieczne jest także określenie, jaką funkcję ma Twój ogród pełnić. Możesz zdecydować się na działkę rekreacyjną, ogród warzywny, miejsce aktywnego wypoczynku dla dzieci lub zwierząt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by działka spełniała także wszystkie te funkcje jednocześnie. W takim przypadku należy wyodrębnić poszczególne strefy, a w razie konieczności oddzielić je od siebie. Jednak ta decyzja powinna zostać podjęta na etapie projektowania ogrodu.

Dzięki dokładnemu planowi z pewnością uda Ci się stworzyć idealny ogród, miejsce do odpoczynku lub działkę, na której będziesz mógł hodować kwiaty oraz inne rośliny. Nie zapomnij jednak, że ogród poza tym, że ma cieszyć oko, powinien być wyposażony w praktyczny i funkcjonalny sprzęt.

Przeczytaj także: Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Jak zagospodarować działkę wokół domu? Poradnik

Co powinno znaleźć się w perfekcyjnym ogrodzie? 

Jak zagospodarować teren wokół domu? Urządzenie posesji nie ogranicza się do podjęcia decyzji, jakie elementy chcemy, aby się na niej znalazły. Najważniejszą kwestią jest takie ich umiejscowienie, by mogły właściwie spełniać swoją funkcję, nie utrudniając przy tym poruszania się po działce, ale także by nie powodowały dyskomfortu przebywających w budynku domowników.

Pojemniki na śmieci

Kosze na śmieci na pewno znajdą się na Twojej działce, dlatego powinieneś pomyśleć o ich dobrym usytuowaniu. Zgodnie z literą prawa – pojemniki takie muszą znajdować się co najmniej 10 m od okien mieszkań oraz co najmniej 3 m od granicy sąsiadującej działki. W pewnych okolicznościach granice te można nieco zmniejszyć. Z oczywistych względów nie należy ustawiać pojemników na odpady w niedalekiej odległości od okien, po pierwsze – szybko zacznie dokuczać nam nieprzyjemny zapach, po drugie – należy zapewnić dobrą dostępność pojemników dla pracowników firm zajmujących się wywozem śmieci, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie ich przy drodze.

Możemy wydzielić na nie specjalne miejsce (tzw. boks), do którego odpowiednie służby oraz my sami będziemy mieli łatwy dostęp. Warto nieco oddalić je od furtki prowadzącej na naszą posesję, by nie czuć nieprzyjemnego zapachu za każdym razem, gdy będziemy wychodzić lub wracać do domu.

Płot, najlepiej tuż przy furtce, będzie także najlepszą lokalizacją dla naszej skrzynki pocztowej. Dzięki temu nasz listonosz nie będzie musiał wchodzić na naszą posesję, a my przy okazji wchodzenia lub wychodzenia z domu z łatwością sprawdzimy, czy czeka na nas nowa korespondencja.

Strefa wypoczynku

Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem, mamy więcej możliwości jego zaaranżowania. W większości przypadków będziemy chcieli zaaranżować w nim miejsce do grillowania i biesiadowania w gronie rodziny i znajomych. Jak zagospodarować dużą działkę? Należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Miejsce przeznaczone na budowę lub ustawienie grilla powinno znajdować się w takim punkcie, by nie sprawiało trudności donoszenie jedzenia czy późniejsze sprzątanie. 

Z tego względu lepiej ulokować je bliżej niż dalej budynku mieszkalnego. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę, by dym i zapachy, jakie ulatniają się w czasie korzystania z urządzenia, nie dostawały się do naszych pomieszczeń. W tym celu możemy ukryć grill np. za przesłoną porośniętą pnączami.

Samo miejsce odpoczynku i spożywania posiłków warto – ze względu na wygodę – ulokować niedaleko grilla. Pamiętajmy jednak, żeby altankę lub namiot ustawić w pewnej odległości od działki sąsiada, by nie naruszać jego spokoju podczas naszych wielogodzinnych imprez. Choć prawo nie narzuca tutaj żadnych ograniczeń, wypada uszanować dobro sąsiedzkie. Dodatkowo im większą ilością zieleni otoczymy miejsce wypoczynku, tym bardziej tłumione będą hałasy i zapachy, a nasz relaks będzie przyjemniejszy.

Wiata, garaż

Jeżeli nasz projekt budowlany nie uwzględnił w bryle budynku garażu, możemy wybudować garaż wolnostojący lub postawić skromniejszą wiatę. Pamiętajmy, że powinny się one znajdować w takim miejscu, by podjazd do nich był prosty i możliwe jak najkrótszy. Najlepiej więc umieścić je raczej z przodu działki niż na jej tyłach. Dokładne możliwości postawienia garażu wolnostojącego określone są prawem, które określa konieczne do zachowania odległości od granic działki.

Pamiętajmy także, by nie lokalizować większych elementów tuż pod oknami domu. Namioty, rośliny dużych rozmiarów, podjazdy czy wiaty ulokowane w ten sposób nie tylko zaburzą harmonię całej aranżacji terenu, ale będą także zupełnie niepraktyczne. Nie tylko zawężą widok z naszych okien, ale także zacienią pomieszczenia, ograniczając dostęp promieni słonecznych.

Zobacz też: Oryginalna pergola w ogrodzie – zobaczmy, jak ją ozdobić

Jak zagospodarować działkę wokół domu? Poradnik

Jak zagospodarować działkę? Garść cennych wskazówek

Zastanawiając się, jak zagospodarować działkę, pamiętaj o tym, że o ogród należy odpowiednio dbać. Zarówno o roślinność, jak i o znajdujące się w nim meble, sprzęt wypoczynkowy, a także elementy małej architektury. 

Zieloną przestrzeń wokół domu należy pielęgnować przez cały rok. W sezonie bardzo ważne jest koszenie, podlewanie i nawożenie trawy. Odpowiednie nawozy zapewnią trawnikowi zdrowy wygląd oraz soczysty, zielony kolor. Także drzewka – owocowe czy też te dekoracyjne powinny być odpowiednio pielęgnowane. Dzięki specjalistycznym preparatom możesz prawidłowo o nie zadbać.

Sprzęt oraz meble ogrodowe powinny zostać zabezpieczone przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych i niskich temperatur. Warto pomalować je odpowiednim rodzajem farby. Specjalistyczne produkty zapewniają ochronną powłokę, dzięki której metalowe lub drewniane meble oraz inne przedmioty znajdujące się w ogrodzie nie rdzewieją, zawsze estetycznie wyglądają i wytrzymają dłużej niż jeden sezon. 

Ważne jest także regularne usuwanie zeschłych liści, skoszonej trawy oraz innych zabrudzeń, jakie mogą pojawić się w ogrodzie. Pozostawienie ich na zbyt długo, może powodować pojawienie się owadów, pleśni, czy gryzoni, które uszkodzą trawnik, drzewa, krzewy oraz meble ogrodowe. Zabezpieczenie oraz pielęgnacja sprawi, że wymarzonym ogrodem będziesz mógł cieszyć się przez wiele lat.