Jak zawiesić doniczkę na ścianie?

Doniczki zawieszone na ścianach, choć wydają się być reliktem PRL-u, powracają w nowoczesnych aranżacjach w stylu vintage. Vintage swój prapoczątek wziął z mody, w której przeplatają się elementy wielu stylów. Podobnie we wnętrzarstwie dominują meble z lat 60-tych, tapicerki zdobią obicia w pasy, a na ścianach pojawia się tapeta w stylu retro. Dodatki to charakterystyczne szklane wazony i figury oraz kwietniki i wiszące doniczki na ścianach. Sprawdźmy, jak je przymocować.

doniczka

Vintage lubi kwiaty

We wnętrzu w stylu vintage, w którym dominuje drewno, świetnie sprawdzą się kwiaty. Zieleń liści będzie się pięknie komponowała z naturalnym usłojeniem boazerii, a także wprowadzi radosny klimat. Aby wyeksponować dekoracyjne rośliny, możemy skorzystać ze stojących kwietników. Najlepsze będą te proste, z dwiema półeczkami na kwiaty, w naturalnym, jasnym odcieniu. Alternatywą dla stojaków są kwietniki wiszące. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy te wykonane z wikliny, których splot został uformowany w różnorodne kształty. Bardziej ekstrawaganckie okażą się kwietniki metalowe, których zdobienia układają się w barkowe ornamenty lub geometryczne kompozycje. Styl vintage podkreślą również doniczki zamocowane do ściany, które nie potrzebują podtrzymujących półeczek. Kwiaty o długich, wijących się pędach, będą się w nich prezentowały w pełnej krasie.

 Jak zaczepić doniczkę?

Rozpocznijmy od wyboru odpowiedniej doniczki. Zrezygnujmy z ceramicznych osłonek. Są zbyt ciężkie, a w dodatku wykonanie w nich otworu do zawieszenia będzie niemożliwe – zniszczymy całą osłonkę. Świetnie sprawdzą się pojemniki z tworzyw sztucznych. Szeroka gama dostępnych barw sprawi, że z łatwością wybierzemy odcień doniczki pasujący do całej aranżacji. 

doniczka

Aby przystosować doniczkę do zawieszenia, osłonka wraz z podstawką muszą tworzyć całość. Do zespolenia 2 elementów użyjmy śruby, która – przekręcona przez obie części – trwale je złączy. Warto pamiętać o podłożeniu gumowej podkładki, która zapewni szczelność. W osłonce musimy wykonać otwór do zawieszenia. Znakomicie sprawdzi się w tym celu rozgrzany drut, który roztopi materiał. Otwór najlepiej wykonać blisko górnej krawędzi osłonki. Doniczkę możemy zawiesić na uszku zrobionym z drutu lub bezpośrednio na kołku rozporowym. Pamiętajmy także o wykonaniu otworów odpływowych, tak by nadmiar wody nie gromadził się wewnątrz doniczki i nie powodował gnicia rośliny. Tak umocowana doniczka będzie piękną ozdobą ściany, nadającą wnętrzu klimat dawnej, nieco zapomnianej epoki.