icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić lamperię z tapety i styropianu?

Chcąc zmienić wystrój wnętrza, możemy wykorzystać dość proste, a jednocześnie bardzo efektowne rozwiązania, jak np. lamperia z tapety i styropianu. W połączeniu z pomysłowością i twórczą inwencją – każdy z nas może stworzyć zindywidualizowane i pasujące do własnego gustu aranżacje.

Ciekawe połączenia

Ciekawym trendem aranżacyjnym jest łączenie materiałów tradycyjnych, jak choćby lamperie – z elementami stosowanymi w nowoczesnych aranżacjach. Obecnie lamperie często wykonywane są z tapet, gdyż dzięki bogatemu wzornictwu, dają one wiele możliwości stworzenia ciekawego efektu. Tapety wykonywane są z najróżniejszych typów materiału, począwszy od praktycznych modeli zmywalnych, wodo- i plamoodpornych, po te robione z cennych, naturalnych surowców np. z jedwabiu, bawełny czy innych tkanin, a nawet z elementów metali czy kamieni.

W zależności od wnętrza, które chcemy urządzić, możemy dobrać tapety o określonym wzorze, strukturze, barwie czy też materiale. Bardzo ładnie prezentują się części ścian pokryte tapetą ze specjalnie skomponowanymi wykończeniem imitującymi sztukaterię. Jeżeli tapetę w wybranym stylu ozdobimy ramami stworzonymi ze styropianowych dekoracyjnych elementów – możemy stworzyć bardzo ciekawy efekt. Chcąc – jak dawniej – tradycyjną lamperią chronić dolne części ściany przed nadmiernym niszczeniem – możemy zastosować takie rozwiązanie np. w korytarzach, przy schodach, w pokojach dziecinnych, gabinetach, a nawet w kuchniach i łazienkach.

Potrzebne materiały

Do wykonania dekoracji wnętrza z tapety i styropianu, będziemy potrzebowali przygotowania takich materiałów, jak:

– farba do ścian i sufitów,

– wybrany rodzaj tapety,

– nożyk i klej do tapet,

–  kilka rodzajów listew sztukateryjnych ze styropianu (np. inne na wzory umieszczane na tapecie, inne na wykończenia styku tapety ze ścianą – na imitację gzymsów),

– skrzynka tzw. uciosowa do przycinania odpowiednich skosów listewek ze styropianu,

– nożyczki, poziomica, miarka, pędzel, ołówek,

–  farba do listew sztukateryjnych.

Wykonanie

Zanim przystąpimy do prac, dobrze jest wszystko dokładnie zaplanować i wymierzyć. Warto użyć poziomicy, miarki i ołówka, aby wyznaczyć linie, do której będzie sięgała tapeta. Górną część pomieszczenia malujemy wybranymi farbami ściennymi i sufitowymi. Obszar wyznaczony pod tapetę myjemy wodą z detergentem. Po wyschnięciu gruntujemy tę powierzchnię rozcieńczonym klejem do tapet. Następnie wybraną tapetę tniemy na kawałki odpowiadające wysokości jej ułożenia (mierzonej od podłogi do wyznaczonej na ścianie linii). Poszczególne pasy tapety pokrywamy z tyłu klejem, delikatnie dociskamy, by pozbyć się pęcherzyków powietrza i przyklejamy do ściany. 

sm1_lamperiasm1_lamperiasm1_lamperiasm1_lamperia

Na przyklejonej tapecie zaznaczamy miejsca, w których będziemy chcieli umieścić dekoracje z listewek styropianowych. Mogą to być np. prostokąty, romby, trójkąty czy inne wybrane kształty. Listwy mogą też podkreślać lub eksponować określone elementy przyklejonej tapety np. fototapety, zdjęcia czy wybranego ornamentu.

Następnie spodnie części listew smarujemy klejem i przyklejamy do ściany, a wierzch i boczne części listew malujemy na wybrany kolor. Jeśli to pasuje do danej aranżacji, możemy także zastosować listwy styropianowe o dekoracyjnych kształtach, np. te imitujące gzymsy. Malujemy je potem na taki sam kolor, jak listwy. Uzyskany efekt może stworzyć wrażenie bardzo starannej, dopracowanej i stylowej dekoracji.

Dużą zaletą tego typu dekoracji jest to, że zmiana stworzonego w ten sposób wystroju, nie nastręcza większych problemów (jak to bywało w przypadku dawnych lamperii, wykańczanych farbą olejną). Po zastosowaniu tego typu lamperii ściany pozostają nadal gładkie i nie potrzeba zbyt wielu wysiłków, by w przyszłości całkowicie zmienić sposób ich wykończenia.

sm2_Tapeta_winylowa_na_flizelinie_Rasch_Gaja_castoramasm2_Tapeta_winylowa_na_flizelinie_Rasch_Gaja_castoramasm2_Tapeta_winylowa_na_flizelinie_Rasch_Gaja_castoramasm2_Tapeta_winylowa_na_flizelinie_Rasch_Gaja_castorama