Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Kleszcze mogą znajdować się wszędzie – złapać je można podczas spaceru w lesie, pikniku na łące, a nawet podczas wypoczynku we własnym ogrodzie. Ukąszenie przez kleszcza może nam się przytrafić nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Sprawdźmy, co zrobić w takim przypadku, by zminimalizować ryzyko zachorowania.

Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza w skórze?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić od razu po zauważeniu kleszcza w naszej skórze jest jak najszybsze wyciągnięcie go. Im wcześniej to zrobimy, tym mniejsze jest bowiem ryzyko zachorowania na jedną z bardzo poważnych, odkleszczowych chorób, takich jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych. Usuwanie pasożyta z ciała nie należy do zadań trudnych – w wielu przypadkach można to zrobić gołymi rękami, łapiąc go między kciuka a palec wskazujący i wyciągając wzdłuż osi nakłucia (tak, jakbyśmy chcieli kleszcza wycofać). Najlepiej jednak użyć do tego celu pęsety o łagodnym zakończeniu - należy uważać, by nie przeciąć kleszcza na pół! W aptekach dostępnych jest wiele poręcznych przyrządów jak haczyki czy pętelki, których użytkowanie jest szczegółowo opisane w instrukcji producenta. Przydają się one szczególnie w przypadku większych insektów.

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Po wyjęciu nawet najmniejszego kleszcza, ugryzione miejsce należy zdezynfekować i koniecznie umyć ręce wodą z mydłem. Pamiętajmy, by wszelkie środki odkażające oraz znieczulające aplikować dopiero po usunięciu pasożyta, a po skończonym zabiegu upewnić się, że nie ugryzło nas ich więcej.

Zobacz też: Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Porada eksperta

Najlepszym sposobem zapobiegania groźnym chorobom odkleszczowym jest ochrona przed tymi pasożytami. Każdorazowo przed wycieczką do lasu czy na łąkę, gdzie najczęściej żerują kleszcze, należy więc spryskać się środkami odstraszającymi owady.

O tym, jak chronić się przed kleszczami przeczytasz tutaj.

Głowa kleszcza została pod skórą – co zrobić?

Podczas usuwania kleszcza może się zdarzyć, że przez przypadek uszkodzimy go, a część jego ciała pozostanie w naszej skórze. W takim przypadku należy postępować bardzo ostrożnie i pod żadnym pozorem nie próbować wyciskać kleszczowej głowy ani nacinać przestrzeni wokół niej. Możemy wtedy nabawić się bowiem zakażenia. Najlepszym rozwiązaniem jest udać się wtedy do najbliższej poradni lekarskiej, gdzie lekarz lub pielęgniarka w fachowy sposób pozbędą się resztek insekta i odkażą ewentualną rankę.

Czy kleszcza można smarować masłem?

Smarowanie kleszcza masłem w celu łatwiejszego usunięcia go ze skóry to starodawny sposób, który wciąż propagowany jest przez nasze babcie i starszych wujków. Tymczasem jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić! Kleszcz, na którego nałożono jakąkolwiek tłustą bądź trującą substancję zaczyna się dusić i wymiotować do wnętrza naszego ciała, co może doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli chcemy odkazić ugryzione miejsce, zróbmy to dopiero po całkowitym usunięciu pasożyta.

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Czy po ugryzieniu kleszcza należy od razu udać się do lekarza?

Ugryzienie kleszcza może, ale nie zawsze musi wiązać się z dużym ryzykiem zapadnięcia na ciężkie choroby. Jeśli jednak udało nam się skutecznie usunąć pasożyta ze skóry i mamy pewność, iż nie złapaliśmy ich więcej, nie musimy od razu udawać się do lekarza. Należy natomiast bacznie obserwować swój stan zdrowia przez co najmniej 2 tygodnie. Jeśli w tym okresie pojawi się niepokojące zaczerwienienie skóry, nietypowy ból mięśni czy gorączka, trzeba je skonsultować z przychodnią internistyczną. W żadnym przypadku takich objawów nie można bagatelizować, lecz gdy się nie pojawią, nie ma powodów do paniki i lęku o stan naszego zdrowia.