Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaką nasadę kominową wybrać?

Dobór prawidłowej nasady kominowej w znacznym stopniu poprawia jakość wentylacji grawitacyjnej, co jest szczególnie ważne w przypadku usytuowania domu w miejscu narażonym na częste i silne podmuchy wiatru. Oto przegląd najpopularniejszych typów nasad kominowych wraz z ich charakterystyką

nasada kominowa

Przeczytaj także: Jak działa wyczystka kominowa

Na dobór prawidłowej, czyli wspomagającej naturalny ciąg w kominie, nasady największy wpływ ma usytuowanie budynku. Wg normy PN-EN 1991-1-4 w Polsce mamy 3 strefy obciążenia wiatrem. Szczególnie silne podmuchy występują w Polsce
- północno-zachodniej – na Pojezierzu Pomorskim i w okolicy Zatoki Gdańskiej (strefa II),
- południowo-zachodniej – na Przedgórzu Sudeckim (strefa III),
- południowo-wschodniej, na Pogórzu Karpackim (strefa III).

W tej ostatniej dodatkowo występują szczególnie trudne dla utrzymania prawidłowego ciągu kominowego wiatry katabatyczne. Ich specyfiką jest kąt, pod jakim wieją – nie dość, że nie wspomagają wentylacji grawitacyjnej, to wpychają spaliny z powrotem do przewodu kominowego. Możemy to uniemożliwić, a na pewno w znacznym stopniu ograniczyć.

Nasady kominowe nie są jedynym dostępnym rozwiązaniem kwestii wspomagania wentylacji grawitacyjnej. Spośród dostępnych nam środków czy możliwych do realizacji udoskonaleń możemy wyróżnić ograniczenie nadmiernej szczelności okien, izolację termiczną przewodu kominowego, jego podwyższenie, jeśli wylot ogranicza boczna ściana lub inna przeszkoda, wyposażenie wkładu kominkowegoszyber, zainstalowanie regulatora ciągu. Warto też mieć na uwadze stan przewodu kominowego – do jego wnętrza nie powinny mieć dostępu wiatr oraz deszcz wraz ze śniegiem. I tutaj już z pomocą przychodzą nam nasady kominowe.

Nasada statyczna

Jeśli nasady mają za zadanie jedynie ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych, bo siła ciągu jest zadowalająca, wybrać należy nasadę statyczną. W stopniu wystarczającym ochroni ona przed podmuchami, o ile budynek nie jest zlokalizowany w II i III strefie obciążenia wiatrem. Dzięki niej unikniemy również zawilgocenia wnętrza przewodów kominowych spowodowanych wiatrem i deszczem.

Zobacz też: Jak wybrać tynk na komin?

nasada kominowa

Nasada samonastawna

Kiedy nasz budynek postawiony został na północy lub południu Polski lub jest wyeksponowany na odkrytym terenie, wiejący wiatr może znacząco utrudnić wytworzenie naturalnego ciągu. W tym wypadku nasz wybór powinien paść na nasady samonastawne, które mają te same zalety co statyczne, ale wyposażone są dodatkowo w żagiel, dzięki któremu wylot spalin nie jest kierowany pod wiatr, co mogłoby spowodować ich cofanie się. Aby nasada ruchoma była sprawna, trzeba zadbać o jej czyszczenie, mniej więcej raz na kwartał – pozbędziemy się wtedy zanieczyszczeń i sadzy, które mogą utrudniać poruszanie się mechanizmu.
 

Nasada obrotowa

Siłę wiatru można również wykorzystać, jak to się dzieje w przypadku nasad obrotowych. Wytwarzająca się podczas obracania mechanizmu turbulencja wzmacnia siłę ciągu w przewodzie kominowym. Tego typu nasada jest dedykowana do odprowadzania spalin, które nie zawierają sadzy i smoły, czyli do wynoszenia poza dom spalin z urządzeń zasilanych gazem. Pomaga temu materiał, z którego wyprodukowane są takie osłony – stal kwasoodporna, która nie jest podatna na szkodliwe działanie kwaśnych substancji zawartych w spalinach.