icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki daszek kominowy wybrać?

Daszek, który wieńczy komin, nie powinien być dobierany tylko ze względu na estetykę zwieńczenia naszego domu. Od jego kształtu i zasady działania będzie zależeć nie tylko to, czy do wnętrza dachu padać będzie deszcz czy śnieg, ale i czy system wentylacji działać będzie sprawnie.

Jaki daszek kominowy wybrać?

Zasady dobierania nasad kominowych mówią jasno – nie są one potrzebne jedynie w przypadku wentylacji mechanicznej. W jej przypadku elementy wchodzące w jej skład mają za zadanie sprawne i szybkie usunięcie spalin i zapewnienie odpowiedniego ciągu w przewodzie kominowym. Inaczej będzie tam, gdzie zainstalowana jest wentylacja grawitacyjna. W jej przypadku dobór odpowiedniego daszku kominowego może być znaczący dla efektywności instalacji.

Przeczytaj także: Wszystko o kominach stalowych

Daszek kominowy spełnia również inne funkcje. Jeśli nasz dom jest usytuowany w pobliżu lasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kominie uwije sobie gniazdo jeden z okolicznych ptaków. Specjalna konstrukcja niektórych daszków uniemożliwia tego typu działania. Ponadto chronią one instalację przed tak zwanym ciągiem wstecznym, którego efektem jest wyczuwalna obecność dymu wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń.

Poza względami estetycznymi, które decydują o wyborze nasady kominowej, bierze się pod uwagę to, czy dzięki jej zamocowaniu do wnętrza komina nie będą się przedostawać opady atmosferyczne. Mniej uwagi poświęca się wyborowi odpowiedniego kształtu daszku – a ten jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania komina. Dlaczego? Kiedy wieje silny wiatr, kształt nasady kominowej może przypominać skrzydło samolotu, pod którym ciśnienie będzie wyciągało zbyt mocno do góry wylot gazów. W tym przypadku trzeba będzie zdecydować się na wybór innego kształtu nasady kominowej.

Siłę wiejącego wiatru, poza tym, że może ona powodować złe działanie komina, można też umiejętnie wykorzystać przez kształt daszka kominowego. Spośród różnych ich rodzajów dostępne są takie, które przypominają żagiel. Przez to, że ich konstrukcja pozwala na ich obracanie się, zawsze ustawione one będą w ten sposób, aby uniemożliwić wiatrowi zbyt szybkie odprowadzanie gazów z komina. Pomocny w tym celu będzie również sprawnie działający system łożysk, które umożliwiają obracanie się daszku i nie dopuszczają do wytworzenia się ciągu wstecznego. W nasady przypominające działanie żagla wyposażone zostały wszystkie kominy na dachach wzorcowych, jeśli chodzi o pobór energii, ekowioski BedZED w osiedlu Hackbridge niedaleko Londynu.

Zobacz też: Kiedy i jak często należy czyścić przewody kominowe?

Jaki daszek kominowy wybrać?

Na podobnej zasadzie, wykorzystującej siłę wiejącego wiatru, działają daszki kominowe obrotowe. Przypominają działaniem dziecięce wiatraczki, których skrzydła pracują zgodnie z siłą wiatru. Ich szczelna obudowa i system samosmarujących łożysk gwarantują sprawne działanie nawet przy silnych podmuchach. Daszki samonastawne, czyli obrotowe i kształtem przypominające żagiel, zastosowanie znajdą zarówno jako zwieńczenie przewodów dymowych, jak i spalinowych.

Nasady kominowe stałe, tak samo, jak samonastawne, wykonane są ze stali kwasoodpornej, która nie wchodzi w reakcję z substancjami wydostającymi się przez komin – tlenków kwasowych i kwasów. Sprawia to, że odpowiednio dobrane kształtem chronią przewód kominowy przed czynnikami atmosferycznymi i uniemożliwiają gnieżdżenie się ptaków. Dzięki nasadom kominowym zwiększa się również estetyka naszego dachu, czemu pomaga połysk stali kwasoodpornej, który odbija promienie słoneczne.