Produkty

Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?

Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?

Okap kominowy to rozwiązanie najczęściej spotykane w naszych kuchniach. Cenimy je przede wszystkim za wydajną pracę i nowoczesny wygląd, który pięknie wpisuje się w wystrój każdej kuchni. Jakie wady i zalety oferuje nam ten model okapu kuchennego?

okap kominowyJak wygląda i działa okap kominowy?

Model ten bywa czasem nazywany przyściennym, a nazwa ta nie pozostaje bez znaczenia i wiąże się z tym, jak zamontować okap kominowy. Element jest bowiem przeznaczony do umieszczenia na ścianie tuż nad kuchenką i przy górnej linii szafek. Ważne jest też, że produkt wymaga dostępu do wyciągu wentylacyjnego – dlatego też posiada on długi, pionowo ułożony komin, który zakrywa nieestetyczną rurę.

Okap kuchenny kominowy może działać w obiegu otwartym, czyli jest przeznaczony do podłączenia do wentylacji. Element zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami, parą wodną oraz zapachami powstałymi podczas gotowania, i odprowadza je na zewnątrz. Dzięki temu korzystanie z kuchni staje się bardziej komfortowe.

Porada eksperta

Jeśli chodzi o wielkość okapu kominowego, są one dostępne standardowo w rozmiarach od 50 do 120 cm. Bez trudu znajdziemy więc model pasujący do dostępnej w naszej kuchni przestrzeni. Na rynku można wybierać spośród produktów o najróżniejszych kształtach – półokrągłych, narożnych, skośnych i nie tylko.

Okap kominowy Maan Bravo Duo 60 cm czarnyDlaczego warto wybrać okap kominowy?

Element ten idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych kuchni – najczęściej spotykane okapy kominowe to te o stalowym wykończeniu i geometrycznych, prostych formach. Ułatwia to skomponowanie ich z pozostałym wyposażeniem kuchni w niemalże każdym stylu aranżacyjnym.

Ten rodzaj okapu kuchennego cechuje się o wiele większą wydajnością niż np. podszafkowy. Pozwala nam to wykorzystywać go we wnętrzach o większej powierzchni – bez obawy o to, że nie będzie on skutecznie usuwać nagromadzonych zapachów i pary wodnej. Przy pomocy tego modelu zanieczyszczenia i opary są też skutecznie usuwane na zewnątrz przy pomocy szybu wentylacyjnego – powietrze zostaje więc zupełnie wymienione, a nie tylko powierzchownie oczyszczone.

Na korzyść tego okapu do zabudowy przemawia też kwestia ekonomiczna – jego zakup i eksploatacja nie należą do drogich. Popularność tego modelu sprawia, że na rynku można znaleźć szeroki wybór produktów tego typu w cenach na każdą kieszeń.

okap kominowyOkap kominowy – minusy tego rozwiązania

Okapy kominowe zdecydowanie nie nadają się do przestrzeni kuchennych, dysponujących niewielkim metrażem. Są to zazwyczaj dość duże modele z pionowym kominem, które zajmują sporo miejsca na ścianie. Uniemożliwia to funkcjonalne wykorzystanie miejsca nad okapem np. przy pomocy szafki.

Model ten daje dość niewielkie możliwości aranżacyjne – możemy go umieścić tylko w jednym miejscu w kuchni, czyli w pobliżu wlotu szybu wentylacyjnego. Sprawia to, że pozostałe elementy wyposażenia kuchni musimy rozplanować względem niego, co nieco nas ogranicza. Może on też zostać zastosowany tylko w pomieszczeniach, które dysponują otworem wentylacyjnym i dodatkową kratką zapewniającą wentylację grawitacyjną – nie nadaje się on zatem do każdego pomieszczenia.

Okap podszafkowy czy kominowy – który model wybrać?

Wybierając okap do zabudowy do naszej kuchni, musimy uwzględnić jej metraż i panujące w niej warunki aranżacyjne – przede wszystkim to, czy posiada dostęp do szybu wentylacyjnego. W przypadku kuchni o większym metrażu warto jednak wybrać model kominowy, który najskuteczniej pozbędzie się uciążliwych oparów. O zaletach innych okapów możemy przeczytać tutaj.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Wady i zalety okapu podszafkowego

Wady i zalety okapu podszafkowego
Wybór okapu to jeden z ważniejszych aspektów aranżowania przestrzeni kuchennej. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki model będzie pasować do w...
Czytaj więcej

Jaki okap wybrać do kuchni?

Jaki okap wybrać do kuchni?
Okap należy do standardowego wyposażenia kuchni i często jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych, rzucających się w oczy sprzętów. Chociaż w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?