Czym cechuje się okap kominowy i dlaczego warto go wybrać?

Okap kominowy to rozwiązanie najczęściej spotykane w naszych kuchniach. Cenimy je przede wszystkim za wydajną pracę i nowoczesny wygląd, który pięknie wpisuje się w wystrój każdej kuchni. Jakie wady i zalety oferuje nam ten model okapu kuchennego?

 

okap kominowyJak wygląda i działa okap kominowy?

Model ten bywa czasem nazywany przyściennym, a nazwa ta nie pozostaje bez znaczenia i wiąże się z tym, jak zamontować okap kominowy. Element jest bowiem przeznaczony do umieszczenia na ścianie tuż nad kuchenką i przy górnej linii szafek. Ważne jest też, że produkt wymaga dostępu do wyciągu wentylacyjnego – dlatego też posiada on długi, pionowo ułożony komin, który zakrywa nieestetyczną rurę.

Okap kuchenny kominowy może działać w obiegu otwartym, czyli jest przeznaczony do podłączenia do wentylacji. Element zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami, parą wodną oraz zapachami powstałymi podczas gotowania, i odprowadza je na zewnątrz. Dzięki temu korzystanie z kuchni staje się bardziej komfortowe.

Porada eksperta

Jeśli chodzi o wielkość okapu kominowego, są one dostępne standardowo w rozmiarach od 50 do 120 cm. Bez trudu znajdziemy więc model pasujący do dostępnej w naszej kuchni przestrzeni. Na rynku można wybierać spośród produktów o najróżniejszych kształtach – półokrągłych, narożnych, skośnych i nie tylko.

Okap kominowy Maan Bravo Duo 60 cm czarnyDlaczego warto wybrać okap kominowy?

Element ten idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych kuchni – najczęściej spotykane okapy kominowe to te o stalowym wykończeniu i geometrycznych, prostych formach. Ułatwia to skomponowanie ich z pozostałym wyposażeniem kuchni w niemalże każdym stylu aranżacyjnym.

Ten rodzaj okapu kuchennego cechuje się o wiele większą wydajnością niż np. podszafkowy. Pozwala nam to wykorzystywać go we wnętrzach o większej powierzchni – bez obawy o to, że nie będzie on skutecznie usuwać nagromadzonych zapachów i pary wodnej. Przy pomocy tego modelu zanieczyszczenia i opary są też skutecznie usuwane na zewnątrz przy pomocy szybu wentylacyjnego – powietrze zostaje więc zupełnie wymienione, a nie tylko powierzchownie oczyszczone.

Na korzyść tego okapu do zabudowy przemawia też kwestia ekonomiczna – jego zakup i eksploatacja nie należą do drogich. Popularność tego modelu sprawia, że na rynku można znaleźć szeroki wybór produktów tego typu w cenach na każdą kieszeń.

 

 

okap kominowyOkap kominowy – minusy tego rozwiązania

Okapy kominowe zdecydowanie nie nadają się do przestrzeni kuchennych, dysponujących niewielkim metrażem. Są to zazwyczaj dość duże modele z pionowym kominem, które zajmują sporo miejsca na ścianie. Uniemożliwia to funkcjonalne wykorzystanie miejsca nad okapem np. przy pomocy szafki.

Model ten daje dość niewielkie możliwości aranżacyjne – możemy go umieścić tylko w jednym miejscu w kuchni, czyli w pobliżu wlotu szybu wentylacyjnego. Sprawia to, że pozostałe elementy wyposażenia kuchni musimy rozplanować względem niego, co nieco nas ogranicza. Może on też zostać zastosowany tylko w pomieszczeniach, które dysponują otworem wentylacyjnym i dodatkową kratką zapewniającą wentylację grawitacyjną – nie nadaje się on zatem do każdego pomieszczenia.

Okap podszafkowy czy kominowy – który model wybrać?

Wybierając okap do zabudowy do naszej kuchni, musimy uwzględnić jej metraż i panujące w niej warunki aranżacyjne – przede wszystkim to, czy posiada dostęp do szybu wentylacyjnego. W przypadku kuchni o większym metrażu warto jednak wybrać model kominowy, który najskuteczniej pozbędzie się uciążliwych oparów. 

Data publikacji: 29.08.2017