Jaka trampolina do ogrodu będzie najlepsza? Sprawdź nasze podpowiedzi

Jaka trampolina do ogrodu sprawdzi się najlepiej na Twoim podwórku? Trampoliny kradną serca dzieci i dorosłych. To świetna zabawa dla całej rodziny, a także sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Kiedy pogoda zaczyna na to pozwalać, możesz wystawić ją do ogrodu i bawić się do woli. Zobacz, jaka trampolina dla dziecka będzie odpowiednia, jaką konstrukcję kupić dla dorosłych i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Przejdź do następnych akapitów:

trampolina ogrodowatrampolina ogrodowatrampolina ogrodowatrampolina ogrodowa

Trampolina do ogrodu! Najlepszy prezent dla dziecka i całej rodziny!

Genialnym sposobem na zabawę i ruch na świeżym powietrzu jest trampolina ogrodowa. Jaka najlepsza będzie do Twojego ogrodu? Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Żeby podjąć świadomą decyzję, przedstawimy najpierw, z czego zbudowana jest trampolina.

Każda trampolina do ogrodu posiada:

 • batutę, czyli elastyczną matę wykonaną ze sprężystego materiału, która umożliwia skakanie i wznoszenie się na większą wysokość;

 • stelaż, czyli konstrukcję unoszącą nad ziemię matę oraz sprężyny;

 • sprężyny i ich osłony − dzięki nim mata pozostaje napięta i ugina się pod ciężarem ciała. Osłony sprężyn to bardzo ważny element konstrukcyjny, który chroni człowieka zarówno przed kontuzją, jak i wplątaniem się w konstrukcję, a także samą trampolinę przed zerwaniem się.

Dodatkowym elementem, który bardzo często dołącza się do trampolin, jest siatka ochronna. Zwiększa ona w znacznej mierze bezpieczeństwo użytkowania sprzętu, zwłaszcza przez dzieci.

Istnieją też różne rodzaje tych zabawowych akcesoriów ogrodowych. Jaką trampolinę kupić?

 • Trampolina z siatką wewnętrzną − umieszczona jest tak, aby skaczący nie miał możliwości wpadnięcia w sprężyny.

 • Trampolina z siatką zewnętrzną − nie osłania sprężyn, ale zabezpiecza przed całkowitym wypadnięciem z batuty.

 • Trampolina bez siatki − przeznaczona dla dorosłych i doświadczonych skaczących.

 • Trampolina fitness − nadaje się także do pomieszczenia, jest zwykle mniejsza.

To podstawowe informacje na temat trampolin ogrodowych. A jaką wybrać dla swoich potrzeb?

trampolina do ogrodutrampolina do ogrodutrampolina do ogrodutrampolina do ogrodu

Jaka trampolina do ogrodu? Czym się kierować podczas wyboru?

Na co zwrócić uwagę, kiedy chodzi Ci po głowie trampolina ogrodowa? Jaką wybrać opcję? Zwróć uwagę na te parametry!

1. Średnica batuty

Trampolina trampolinie nie równa. Dosłownie! Każda z nich ma określoną wielkość. Przyjmuje się, że akcesoria do 2 metrów średnicy nadają się do użytkowania przez jedną osobę na raz. Jeżeli chcesz, żeby na batucie skakało więcej osób, kup taką o średnicy minimum 4 metrów.

Trampoliny zewnętrzne z siatkami to zwykle większe urządzenia, z których jednocześnie korzystać mogą 2 lub 3 osoby − to zależeć będzie od udźwigu, o czym przeczytasz poniżej.

Istnieją nawet trampoliny o średnicy 1 metra − to najczęściej akcesoria sportowe, które służą podczas zajęć fitness. Ich małe gabaryty oraz niezbyt wysoki wzlot po odbiciu pozwala na korzystanie z niej w domu.

Wybierając rozmiar batuty, kieruj się również tym, ile masz miejsca w ogrodzie. Jeżeli to niewielka przestrzeń, może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie mniejszego akcesorium, aby nie zajmować całego przydomowego zielnika. Kiedy aranżujesz ogród dla dziecka, warto pomyśleć także o innych zabawkach, w tym elementach z placu zabaw czy piaskownicach.

2. Stelaż

Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia trampoliny ogrodowej, dobrze przyjrzyj się stelażowi. Powinien on być wykonany z solidnego i stabilnego materiału, który nie będzie odkształcał się pod wpływem dużych przeciążeń. Jeżeli nóżki się zaczną wyginać, cała konstrukcja zagrażać będzie bezpieczeństwu podczas zabawy.

Zwróć również uwagę na to, żeby elementy metalowe oraz plastikowe były odpowiednio zabezpieczone na wypadek deszczu czy śniegu. Unikaj konstrukcji i odsłoniętym metalem − ten szybko może dopaść korozja, a to znów zagrażać będzie stabilności całej trampoliny.

3. Obciążenie

Podstawowym parametrem trampoliny jest maksymalne obciążenie. Chodzi tu o łączną wagę osób, które w jednym czasie będą skakać na batucie. Przekroczenie tej wartości może odkształcić sprężyny czy nawet zerwać batutę. To z kolei zwiastuje poważny wypadek.

4. Siatka zabezpieczająca

Jaka trampolina dla dziecka będzie najlepsza? Oczywiście ta z siatką. Dlaczego? Ochrania ona osoby skaczące przed wypadnięciem z batuty i upadkiem na ziemię. Niech nie zwiodą Cię pozory − upadek z kilku metrów wysokości poza batutę, na niesprężyste podłoże, może oznaczać nawet złamanie kości i poważne stłuczenia.

W przypadku początkujących i małych dzieci najlepiej sprawdzą się trampoliny ogrodowe z siatkami wewnętrznymi − zabezpieczają m.in. przed wpadnięciem nogi czy ręki w sprężynę, co również jest bardzo niebezpieczne − także grozi złamaniem kości.

Siatka przydaje się nie tylko w przypadku dzieci, ale i osób początkujących. Pamiętaj, że im większa batuta i im wyżej można wzbić się na niej w powietrze, tym wyższa powinna być siatka.

Siatka najczęściej zapinana jest na zamek błyskawiczny. Dzięki temu nie ma ryzyka wypadnięcia w czasie zabawy.

trampolinatrampolinatrampolinatrampolina

Jak bezpiecznie użytkować trampolinę w ogrodzie?

Choć trampolina w ogrodzie to świetny sposób na zabawę, skakanie może być kontuzjogenne, jeżeli nie zachowasz odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zawsze pilnuj, żeby na macie nie było większego ciężaru niż ten dopuszczalny. Pamiętaj, że na batucie w czasie zabawy nie powinno być żadnych innych przedmiotów, zwłaszcza twardych. Upadek na drewnianą rakietkę czy zabawkę może skończyć się nawet złamaniem kości.

W przypadku początkujących dorosłych i dzieci lepiej kupić trampolinę z siatką zabezpieczającą. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do poważnego upadku. Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie trampoliny w system zabezpieczenia pod matą − to daje Ci gwarancję, że pod trampolinę nie wejdzie żaden maluch lub zwierzę. Naskoczenie na kogoś znajdującego się pod batutą może być groźne zarówno dla osoby skaczącej, jak i tego, kto znajduje się pod sprzętem. 

Trampoliny mają zwykle znaczną wysokość, zwłaszcza te o większej średnicy. Żeby ułatwić dzieciom wchodzenie, najlepiej wyposażyć ją w drabinkę.

O czym jeszcze pamiętać, żeby bezpiecznie korzystać z trampoliny ogrodowej? 

 • Najlepiej skakać najbliżej środka batuty.

 • Na trampolinę nie wchodzimy w butach czy śliskich skarpetkach.

 • Przed zabawą ściągnij biżuterię i akcesoria, które mogą zrobić krzywdę innej osobie.

 • Nie rzucaj się na siatkę.

 • Uczul dziecko, aby podczas skakania nie przepychać się z rówieśnikami.

 • Z trampoliny powinno się schodzić, a nie zeskakiwać.

 • Najlepiej skakać na lekko ugiętych nogach, aby nie nabawić się kontuzji kolan.

 • Pod trampoliną nie powinno się nic znajdować − upewnij się, że jest tam czysto.

 • Nie wchodź lepiej na trampolinę z telefonem − może on być źródłem urazu.

 •  Uczul dziecko, żeby nie próbowało robić skoków na główkę czy salt.

Jaka trampolina do Twojego ogrodu?

Zabawa na trampolinie to świetna zabawa. Jeżeli masz dzieci, najlepiej wybierz model z siatką zabezpieczającą. Dobierz sprzęt do swoich potrzeb − gdy chcesz, żeby jednocześnie korzystało z niego więcej osób, kup taki o odpowiednim udźwigu i powierzchni − powyżej 2 metrów średnicy. Trampoliny do ogrodu znajdziesz na Castorama.pl.