Jaką ziemię i kamienie wybrać do budowy skalniaka?

Skalniaki to chętnie tworzone ogrodowe kompozycje. Stanowią urozmaicenie monotonnego, płaskiego terenu i pozwalają na hodowlę ciekawych roślin. Aby jednak skalniak był prawdziwą ozdobą, należy wybrać do jego budowy odpowiednie materiały. Jaka ziemia i jakie kamienie będą do niego najlepsze?

Jaką ziemię i kamienie wybrać do budowy skalniaka

Dobór ziemi na skalniak

Wbrew pozorom stworzenie skalniaka z prawdziwego zdarzenia będzie wymagało więcej pracy niż tylko usypania górki ziemi, obsadzenia jej roślinami i obłożenia kamieniami. Pierwszym i bardzo ważnym elementem jest dobór właściwego podłoża, które pozwoli odwzorować warunki panujące na górskich terenach. Dobrze dobrana ziemia powinna być przede wszystkim przepuszczalna – tego wymaga bowiem większość roślin skalnych. Podbudowę skalniaka może stanowić gruz albo ziemia pozostała po wykopie fundamentów lub oczka wodnego. By zapewnić odpowiedni drenaż, wymieszajmy ją z torfem i żwirem lub piaskiem. Z uwagi na rośliny, wierzchnią część podłoża może stanowić ziemia urodzajna, która zapewni im właściwe warunki do wzrostu.

Gleba na skalniak powinna być jednak nie tylko przepuszczalna – musi także cechować się odpowiednim pH dostosowanym do gatunków roślin, którymi chcemy obsadzić nasze małe alpinarium. Dla wrzosów czy iglaków będzie to odczyn kwaśny, a dla typowych roślin górskich rosnących na podłożu wapiennym – zasadowy.

Jaką ziemię i kamienie wybrać do budowy skalniaka

Kamienie odpowiednie na skalniak

Również kamienie, które będą składały się na skalniak, powinny zostać wybrane nieprzypadkowo. Przede wszystkim w tym przypadku zwróćmy uwagę na odczyn skał, ponieważ mogą one zmieniać pH gleby, z której usypaliśmy wzniesienie. Piaskowce mają odczyn obojętny, wapienie czy marmury odczyn zasadowy, a bazalty i granity – kwaśny. Wszystkie z nich będą więc determinowały obsadzenie skalniaka roślinami o odpowiednich preferencjach.

Największe możliwości formowania skalniaków dają piaskowce, ale możemy zastąpić je również bazaltem, granitem czy wapieniem, a także kamieniami znalezionymi w najbliższym otoczeniu, np. na polu. Najlepiej sprawdzą się również okazy większe, które nie znikną pod rozrastającymi się roślinami – jeśli nie znajdziemy takich w okolicy, możemy poszukać ich w kamieniołomach albo po prostu kupić w sklepie budowlanym. Aby skalniak harmonizował z otoczeniem, powinniśmy wykorzystać do jego budowy lokalnie występujące surowce.

Warto pamiętać, by do skalniaka nie dobierać wielu różnych kamieni – zastosowanie skał innego typu może wprowadzić chaos i nie przynieść oczekiwanego efektu, a także będzie prezentowało się nienaturalnie. Najlepiej sprawdzą się więc kamienie tego samego pochodzenia, które będą najlepiej odzwierciedlać naturalne krajobrazy.