Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Daszek nad drzwiami sprawia, że dom wygląda ciekawie i stylowo. Ma on także funkcje praktyczne: osłania drzwi i znajdujące się na nich elementy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a także sprawia, że do domu przedostaje się mniej zabrudzeń. Jaki daszek będzie odpowiedni do budynku nowoczesnego, a jaki do klasycznego?

Co warto wiedzieć o daszku nad drzwi?

Daszek montowany nad drzwiami pełni kilka funkcji – od estetycznej po porządkową. W trakcie budowy domu można stworzyć wystającą konstrukcję betonową, nad nią zaś umieścić balkon prowadzący do sypialni znajdującej się na piętrze. To jedna z najbardziej naturalnych, bo wkomponowanych w dom form daszku.

Brak daszku nad drzwi na planie budowy nie oznacza jednak, że nie będzie można zamontować go na dalszym etapie. Wówczas do dyspozycji mamy modele wykonane z różnorodnych materiałów: drewna, szkła, metalu czy tworzywa sztucznego. Warto oczywiście wybierać materiały trwałe i odporne na uszkodzenia oraz wilgoć. Przezroczyste zapewnią lepsze oświetlenie przestrzeni pod nimi, na kolorowych zaś trudniej będzie dostrzec drobne zabrudzenia.

Czy wiesz, że…?

Dostępnych jest wiele rodzajów daszków, wyróżnianych z uwagi na kształt, materiał wykonania czy spadki. Można je wykonać samemu lub skorzystać z daszków dostępnych w sklepach. Te drugie są szybsze i łatwiejsze w montażu – odpowiednie dla osób, które nie czują się pewnie w tworzeniu tego typu konstrukcji.

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Nowoczesne daszki szklane i przezroczyste

Z uwagi na estetykę i elegancki charakter popularnością cieszą się daszki przezroczyste, zwłaszcza wykonane z grubego i odpornego na uszkodzenia szkła. Transparentne i szklane daszki, są trudniejsze w utrzymaniu w czystości – zabrudzenia po deszczu, śniegu lub wichurze widać na nich szybciej i bardziej – jednak stanowią najpiękniejszą ozdobę fasady.

Przezroczyste daszki mogą mieć konstrukcję aluminiową, bądź z tworzywa sztucznego. Przepuszczającą światło płytę wykonuje się np. z poliwęglanu pełnego lub komorowego, co sprawia, że nie odkształca się od promieni UV czy uderzania o powłokę szyszek, gałązek i innych spadających z drzew odłamków.

Daszki pełne – kolorowe

Daszki cechujące się pełną barwą bez trudu dopasujemy do fasady. Są czarne, szare, białe, brązowe i kremowe, ale znajdziemy także modele w kolorach jasnych i nietypowych. Metalowy stelaż zapewnia im mocne przyleganie do ściany. Uwaga! W przypadku fasady znajdującej się po zacienionej stronie wieczorem mogą osłonić zamek na tyle, że trudniej będzie nam dostać się do domu. Samodzielne zamontowanie takiego daszku jest bardzo łatwe.

Przeczytaj też: Rodzaje daszków nad drzwi

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Daszki w stylu retro

Przy domach utrzymanych w stylistyce retro dobrze prezentują się daszki vintage. Tego typu produkty odznaczają się rzeźbionymi stelażami, które stanowią nie tylko podporę dla płyty, ale również są ozdobą samą w sobie. Pasują do mocnych i ciężkich drzwi, kołatki, postarzanej skrzynki na listy itp. Można na nich powiesić łańcuch z doniczką.

Zobacz też: Kupujemy drzwi zewnętrzne

Daszki drewniane i imitujące drewno

Miłośnicy klasyki również znajdą coś dla siebie. Daszki wykonane z drewna oraz imitujące ten szlachetny surowiec są właściwe dla domów starodawnych, szlacheckich i znajdujących się w malowniczych regionach Polski, np. w górach. O takie daszki, zwłaszcza drewniane, należy dbać w szczególny sposób, ponieważ drewno samo w sobie nie jest odporne na wilgoć.