Produkty

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Daszek nad drzwiami sprawia, że dom wygląda ciekawie i stylowo. Ma on także funkcje praktyczne: osłania drzwi i znajdujące się na nich elementy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a także sprawia, że do domu przedostaje się mniej zabrudzeń. Jaki daszek będzie odpowiedni do budynku nowoczesnego, a jaki do klasycznego?

Daszek pokryty dachówkąCo warto wiedzieć o daszku nad drzwi?

Daszek montowany nad drzwiami pełni kilka funkcji – od estetycznej po porządkową. W trakcie budowy domu można stworzyć wystającą konstrukcję betonową, nad nią zaś umieścić balkon prowadzący do sypialni znajdującej się na piętrze. To jedna z najbardziej naturalnych, bo wkomponowanych w dom form daszku.

Brak daszku nad drzwi na planie budowy nie oznacza jednak, że nie będzie można zamontować go na dalszym etapie. Wówczas do dyspozycji mamy modele wykonane z różnorodnych materiałów: drewna, szkła, metalu czy tworzywa sztucznego. Warto oczywiście wybierać materiały trwałe i odporne na uszkodzenia oraz wilgoć. Przezroczyste zapewnią lepsze oświetlenie przestrzeni pod nimi, na kolorowych zaś trudniej będzie dostrzec drobne zabrudzenia.

Czy wiesz, że…?

Dostępnych jest wiele rodzajów daszków, wyróżnianych z uwagi na kształt, materiał wykonania czy spadki. Można je wykonać samemu lub skorzystać z daszków dostępnych w sklepach. Te drugie są szybsze i łatwiejsze w montażu – odpowiednie dla osób, które nie czują się pewnie w tworzeniu tego typu konstrukcji.

Nowoczesne daszki szklane i przezroczyste

Szklany daszek nad drzwiZ uwagi na estetykę i elegancki charakter popularnością cieszą się daszki przezroczyste, zwłaszcza wykonane z grubego i odpornego na uszkodzenia szkła. Transparentne i szklane daszki, takie jak model Geom, są trudniejsze w utrzymaniu w czystości – zabrudzenia po deszczu, śniegu lub wichurze widać na nich szybciej i bardziej – jednak stanowią najpiękniejszą ozdobę fasady.

Przezroczyste daszki mogą mieć konstrukcję aluminiową, tak jak ten płaski i minimalistyczny model, bądź z tworzywa sztucznego, jak spadzisty daszek Toro. Przepuszczającą światło płytę wykonuje się np. z poliwęglanu pełnego lub komorowego, co sprawia, że nie odkształca się od promieni UV czy uderzania o powłokę szyszek, gałązek i innych spadających z drzew odłamków.

Daszki pełne – kolorowe

Daszki cechujące się pełną barwą bez trudu dopasujemy do fasady. Są czarne, szare, białe, brązowe i kremowe, ale znajdziemy także modele w kolorach jasnych i nietypowych. Metalowy stelaż zapewnia im mocne przyleganie do ściany. Uwaga! W przypadku fasady znajdującej się po zacienionej stronie wieczorem mogą osłonić zamek na tyle, że trudniej będzie nam dostać się do domu. Samodzielne zamontowanie takiego daszku jest bardzo łatwe.

Daszki w stylu retro

Daszek z tworzywa sztucznego nad drzwi CastoramaPrzy domach utrzymanych w stylistyce retro dobrze prezentują się daszki vintage, np. model Geom. Tego typu produkty odznaczają się rzeźbionymi stelażami, które stanowią nie tylko podporę dla płyty, ale również są ozdobą samą w sobie. Pasują do mocnych i ciężkich drzwi, kołatki, postarzanej skrzynki na listy itp. Można na nich powiesić łańcuch z doniczką.

Daszki drewniane i imitujące drewno

Miłośnicy klasyki również znajdą coś dla siebie. Daszki wykonane z drewna oraz imitujące ten szlachetny surowiec – spójrzmy na przykład na zadaszenie z serii Classic – są właściwe dla domów starodawnych, szlacheckich i znajdujących się w malowniczych regionach Polski, np. w górach. O takie daszki, zwłaszcza drewniane, należy dbać w szczególny sposób, ponieważ drewno samo w sobie nie jest odporne na wilgoć.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Pielęgnacja daszku nad drzwiami wejściowymi

Pielęgnacja daszku nad drzwiami wejściowymi
Daszek nad drzwiami zewnętrznymi stanowi skuteczną osłonę dla strefy wejściowej do domu, sklepu czy warsztatu. Z jednej strony chroni przed opadami at...
Czytaj więcej

Rodzaje daszków nad drzwi

Rodzaje daszków nad drzwi
Daszek nad drzwiami pełni zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną rolę. Z jednej strony ochroni nas i drzwi zewnętrzne przed deszczem i śniegiem, z dr...
Czytaj więcej

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?
Daszek nad wejściem pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Chroni nas przed deszczem i śniegiem, a także upadkiem elementów budynku czy kwi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki daszek nad drzwi wybrać?