Produkty

Rodzaje daszków nad drzwi

Rodzaje daszków nad drzwi

Daszek nad drzwiami pełni zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną rolę. Z jednej strony ochroni nas i drzwi zewnętrzne przed deszczem i śniegiem, z drugiej zaś może doskonale dopełnić całość wejścia do naszego domu.

Prawo budowlanedaszek nad drzwiami

Na wstępie tematu daszków nad drzwi warto zapoznać się prawem budowlanym w tym zakresie. Mówi ono, iż daszki o lekkiej konstrukcji mogą być zamontowane jedynie w niskich budynkach – takich, których wysokość nie przekracza 12 metrów bądź mających 2 kondygnacje nad ziemią. Jeśli jednak budynki są wyższe, daszki muszą mieć silniejszą konstrukcję – taką, która utrzyma ciężar o wadze 50 kg spadający z wysokości 12 metrów. Jest to nierozerwalnie połączone z zagwarantowaniem bezpieczeństwa, np. przed spadającym z dachu śniegiem. Dodatkowo, daszek może być umieszczony na wysokości minimum 2,4 metrów nad poziomem chodnika. Musi przy tym zostać zachowany nieosłonięty pas ruchu od strony jezdni mający szerokość co najmniej 1 metra.

Rodzaje daszków ze względu na formę

Dwa najpopularniejsze rodzaje daszków to daszki płaskie oraz dwuspadowe. Pierwsze z nich, daszki płaskie, są bardzo wygodne w montażu i z łatwością wpasują się w obecność okien i drzwi. Najczęściej występują pod postacią prostych daszków jednospadowych. Daszki dwuspadowe charakteryzują się spadkami na bok, dzięki czemu łatwiej opada z nich np. zalegający śnieg. Najważniejszą kwestią przy daszku dwuspadowym jest zrównanie jego okapu lub gzymsu z okapem i gzymsem na dachu domu. Warto tu zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednakowego poziomu gzymsów domu oraz daszku. 

W ofertach sklepów budowlanych znajdziemy również inne formy daszków. Wśród nich wyróżniają się m.in.daszki łukowe, hełmowe, czy trapezowe. W zależności od naszych preferencji możemy dobrać dowolny z nich.

daszek nad drzwiami castoramaRodzaje daszków ze względu na materiał wykonania

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami na daszki są drewno, metal, aluminium bądź stal. Daszki spadziste wykonywane z drewna umieszczane są na słupkach ganku lub ścianach domu. Najczęściej będą one pokryte tym samym materiałem co reszta dachu. Przy daszkach płaskich wykorzystuje się drewno bądź metal. Przykrywa się je płytami wiórowymi, OSB lub też deskami. Na nich z kolei umieszczona będzie papa termozgrzewalna, gonty bitumiczne, blacha, dachówki lub płyty faliste. Przy daszkach z aluminium i stali pokryciem będzie szkło hartowane, tworzywo sztuczne, dachówki bądź płyty akrylowe. Spotykane są tu także płyty poliwęglanowe.

Spadek daszku

Pamiętajmy, że każdy daszek powinien mieć około 3 - 5% spadek, dzięki któremu w swobodny sposób zostanie odprowadzona woda. Tym samym, należy dodatkowo zabezpieczyć przed wodą miejsce styku daszka ze ścianą. Zabezpieczenie to najczęściej będzie miało postać fartuchów z blachy, profili bitumicznych, uszczelki gumowej lub silikonowej.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Jaki daszek nad drzwi wybrać?
Daszek nad drzwiami sprawia, że dom wygląda ciekawie i stylowo. Ma on także funkcje praktyczne: osłania drzwi i znajdujące się na nich elementy przed ...
Czytaj więcej

Pielęgnacja daszku nad drzwiami wejściowymi

Pielęgnacja daszku nad drzwiami wejściowymi
Daszek nad drzwiami zewnętrznymi stanowi skuteczną osłonę dla strefy wejściowej do domu, sklepu czy warsztatu. Z jednej strony chroni przed opadami at...
Czytaj więcej

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?

Daszek nad wejściem – jak go dopasować?
Daszek nad wejściem pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Chroni nas przed deszczem i śniegiem, a także upadkiem elementów budynku czy kwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje daszków nad drzwi