Kleje do parkietu
W Castoramie znajdziesz szeroki wybór klejów do parkietu, które są łatwe w aplikacji i cechują się wysoką wytrzymałością na ścieranie i ściskanie. Wśród oferowanych produktów znajdują się kleje dwuskładnikowe, kleje jednokomponentowe oraz kleje akrylowe.
Kleje do parkietu
W Castoramie znajdziesz szeroki wybór klejów do parkietu, które są łatwe w aplikacji i cechują się wysoką wytrzymałością na ścieranie i ściskanie. Wśród oferowanych produktów znajdują się kleje dwuskładnikowe, kleje jednokomponentowe oraz kleje akrylowe.
Zobacz więcej Kleje montażowe
Wyświetlanie 23 z 23 produktów
Polecane kategorie produktów:
Kleje do parkietu – niezbędne do wykonania drewnianej podłogi
Podłogi z drewna to niezaprzeczalna klasyka. Chociaż są one kosztowne, to w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na położenie w swoim domu tego tradycyjnego sposobu wykończenia. Aby to zrobić, niezbędny jest odpowiedni klej do parkietu, który połączy deski z betonowym podłożem.
Parkiety kładzie się zwykle w dużych, eleganckich wnętrzach, domach w stylu rustykalnym czy etnicznym, a także w mieszkaniach znajdujących się w zabytkowych kamienicach, gdzie często wykorzystuje się elementy starego parkietu, aby zachować oryginalny klimat wnętrza.
Obecnie największą popularnością cieszą się mozaiki drewniane, czyli podłogi z niewielkich deseczek. Ich ułożenie jest czasochłonne i wymaga doświadczenia, precyzji i fachowej wiedzy, ale uzyskiwany efekt wizualny zwykle jest wspaniały. Przypominają one klasyczne, zabytkowe parkiety „w jodełkę” lub układane są we wzory geometryczne. Klej do mozaiki drewnianej powinien mocno wiązać ją z podłożem, ponieważ w przypadku podłóg z małych deszczułek, poluzowanie jednej z nich prowadzi w perspektywie do szybkiego „wstawania” całych połaci podłogi.
Rzadziej spotykanymi podłogami są parkiety z dużych desek układanych na wprost. Takie deski są łatwiejsze do ułożenia i ze względu na dużą powierzchnię przylegania do podłoża klej do parkietu nie musi niezawodnie „trzymać” w każdym punkcie, ponieważ niewielkie niedokładności nie spowodują oderwania całej deski.
Klej do podłogi drewnianej może przydać się nie tylko, gdy planujesz ułożenie nowego parkietu, ale także, gdy z powodu błędów przy montażu lub innych okoliczności doszło do jego uszkodzenia. Klej do naprawy parkietu jest potrzebny, jeżeli niezbędne jest odklejenie desek od podłoża. Jest to ten sam preparat, który stosuje się do montażu. Jeżeli chcesz dokonać miejscowej naprawy odklejonej deski, możesz zastosować klej poliuretanowy do parkietu, który wprowadza się pod klepkę przez niewielki, wywiercony otwór. Dzięki temu możliwe jest trwałe przytwierdzenie pojedynczych desek, które oderwały się w czasie użytkowania.
Kleje do parkietu – skuteczny sposób na piękną podłogę
Klejenie parkietu nie jest sprawą łatwą. Każdy gatunek drewna ma swoją charakterystykę, którą trzeba wziąć pod uwagę przy doborze kleju. Niezbędna jest też wiedza o tym, z jakiego materiału jest podłoże, zastosowanie odpowiednich gruntów i właściwa aplikacja wszystkich preparatów. Deski parkietowe to duży wydatek, dlatego powinny być układane starannie, tak aby nie było potrzeby ich zrywania i poprawiania montażu. Aby było to osiągalne, niezbędne są dobrej jakości kleje do parkietu.
Kupując odpowiedni klej do podłogi drewnianej, zapewniasz sobie gwarancję tego, że przy właściwie wykonanym montażu Twój parkiet będzie trwale połączony z posadzką i przez długie lata nie powstaną na nim odkształcenia oraz nierówności.
Niektóre gatunki drewna wymagają specjalnego traktowania i odpowiedniego klejenia, dlatego pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu informacji na ten temat przed przystąpieniem do instalacji.
Szczególną trudność może sprawić układanie zabytkowego parkietu. W starych mieszkaniach często wykorzystuje się deski wcześniej leżące na podłogach. Są one wykonane z dobrego drewna i po odnowieniu zyskują niezwykle nobliwy i szlachetny wygląd. Niestety dawniej parkiety kładziono na klejach bitumicznych, które są trudne do usunięcia zarówno z posadzki, jak i z samych desek. Warto wziąć to pod uwagę i sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie klej nie wejdzie w niepożądaną reakcję z pozostałościami masy bitumicznej.
Klej do parkietu – rodzaje i zastosowanie
Kleje do parkietu, które stosuje się w praktyce, to preparaty o różnych właściwościach. Niezwykle ważne jest, aby dobrać je do rodzaju drewna, z jakiego wykonano deski podłogowe, podłoża i warunków panujących. Odpowiedni klej do parkietu to podstawa dobrze wykonanej podłogi.
Jako klej do mozaiki drewnianej i klasycznych parkietów (układanych w jodełkę) stosuje się kleje dyspersyjne. Preparaty tego typu to kleje wodne, jedno lub dwuskładnikowe. Najczęściej wykorzystywany jest klej dwuskładnikowy do drewna, który kupisz w formie proszku do samodzielnego wykonania roztworu. Kleje tego typu szybko i mocno wiążą, tworząc twardą spoinę, dzięki czemu deski mozaiki pracują w bardzo niewielkim stopniu. Istotne jest także to, że można przygotować jedynie potrzebną ilość kleju, dzięki czemu proces kładzenia podłogi można rozłożyć w czasie.
Wadą spoiw dyspersyjnych jest to, że łatwo popełnić błąd podczas przygotowywania kleju, który przy zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody nie będzie skutecznie łączyć. Klejów wodnych nie można też używać do gatunków drewna, które mogą napuchnąć pod wpływem wody takich jak buk. Dyspersyjne kleje do parkietu można stosować do podłóg dębowych i wykonanych z drewna egzotycznego. Klejów tego typu nie stosuje się na wylewkach anhydrytowych (samopoziomujących).
Rozpuszczalnikowy klej do parkietu to jedno z tradycyjnych rozwiązań, który dobrze sprawdza się przy układaniu podłóg z małych i średnich desek wykonanych z drewna rodzimego, czyli takich gatunków jak buk, brzoza, grab czy jesion. Są one wrażliwe na wilgoć, a kleje rozpuszczalnikowe nie zawierają wody. Tego rodzaju klej do podłogi drewnianej ma w składzie rozpuszczalniki lotne, dlatego podczas jego używania konieczna jest bardzo dobra wentylacja pomieszczenia. Spoiny wykonane preparatami tego typu mają też stosunkowo niską trwałość. Ich główną zaletą jest uniwersalność. Rozpuszczalnikowy klej do parkietu może być stosowany do wszystkich gatunków drewna i podłoży.
Obecnie preparaty rozpuszczalnikowe wypierane są przez kleje oparte na żywicach syntetycznych. Najpopularniejszy jest jednoskładnikowy klej poliuretanowy do parkietu. Tworzy on elastyczną spoinę, która dobrze nadaje się do klejenia zarówno mniejszych, jak i większych desek. Dobrze przewodzi ciepło, dlatego można stosować go przy ogrzewaniu podłogowym. Jest łatwy w aplikacji i skuteczny. Wadą jest to, że potrzebuje nawet kilku dni do pełnego utwardzenia. Tego typu preparaty są używane także jako klej do naprawy parkietu.
Ostatnią wadę można wyeliminować, stosując klej dwuskładnikowy do drewna. Preparaty tego typu dostępne są jako kleje poliuretanowe lub poliuretanowo-epoksydowe. Poza klejem, w zestawie znajduje się utwardzacz. Obie substancje miesza się ze sobą przed aplikacją. Utwardzacz dodaje się jedynie do tej ilości kleju, którą położysz w ciągu kilkunastu minut. Dzięki jego dodatkowi żywiczny klej do parkietu szybciej twardnieje. Pozwala to na skuteczne układanie dużych podłóg w krótkim czasie.
Najnowszym rozwiązaniem, za pomocą którego możesz przeprowadzić klejenie parkietu, są preparaty polimerowe i silanowe (krzemianowe, podobne do sylikonów). Mają one uniwersalny charakter, nadają się do każdego podłoża i rodzaju drewna, są łatwe w aplikacji, szybko schną i tworzą wytrzymałe połączenie. Tego rodzaju kleje do parkietu są dość drogie, ale ich właściwości powodują, że warto w nie zainwestować, bez względu na to, jaki rodzaj drewnianej podłogi masz do ułożenia.