Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?

Łazienka należy do pomieszczeń, które zaraz po kuchni słyną z największej higieny – przynajmniej w idealnym scenariuszu! Powstaje tu wiele odpadów, a większość z nich nie powinna być spuszczana w toaletach. Właśnie dlatego kosz na śmieci do łazienki jest bardzo istotnym elementem wyposażenia. Jak go wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kosz na śmieci

Kosz do łazienki – jaki mamy wybór?

Szybko zauważymy, że typowy śmietnik do łazienki cechuje się dość niewielkim rozmiarem, co ma sens, zważywszy na małogabarytowe odpady, które zwykle do niego trafiają. Siłą rzeczy, zmusza nas to do regularnego wymieniania worków, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnych zapachów. 

Wśród koszy najczęściej występują modele dopasowane do zamykania i otwierania w taki sposób, abyśmy nie musieli specjalnie się schylać lub dotykać pokrywy ręką.  Sprawdźmy, czym jeszcze charakteryzują najpopularniejsze warianty:

  • materiał – wykonane z tworzywa sztucznego lub metalowe,

  • wielkość – 3- lub 5-litrowe, 

  • sposób otwierania – za pomocą dolnego pedała, pokrywy obrotowej lub obrotowej klapki,

  • funkcjonalność – wewnętrzny kubeł i podział na komory,

  • nowoczesność rozwiązań – funkcja cichego domyku lub ruchome elementy pokrywy typu „swing”, umożliwiające łatwe wrzucanie odpadów do środka.

Wybierając kosz do łazienki, pamiętajmy, że warto zwrócić uwagę również na jego wygląd. Na szczęście istnieje wiele modeli różniących się formą, kolorami oraz wytrzymałością.

Porada eksperta

Aby uniknąć widoku odpadów i unoszenia się zapachów, koniecznie wybierajmy kosz na śmieci do łazienki, który ma zamykane wieko.

Co ciekawe, rosnącą popularność zdobywają także małe kosze nablatowe, które doskonale sprawdzają się do wyrzucania płatków kosmetycznych i innych pozostałości po codziennej pielęgnacji. To spore ułatwienie, dzięki któremu zyskujemy nowy wymiar wygody!

Kosz na śmieci do łazienki

Jaki śmietnik do łazienki – plastikowy czy metalowy?

Choć pojemniki na odpady wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie, mogą być dodatkowo wykończone obciążającymi elementami wzmacniającymi, przykładowo gumowymi. Ich przewagę stanowi to, że są niezwykle odporne zarówno na wilgoć, jak i styczność z rozmaitymi roztworami chemicznymi. Sztuczny materiał jest obojętny wobec namnażania się bakterii czy grzybów. 

Śmietnik do łazienki wykonany z żeliwa, stali czy aluminium z pewnością będzie mniej narażony na mechaniczne zniszczenia, lecz tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie oddzielenia materiału od wyrzucanych odpadów. Wszystko przez to, że metal nie reaguje odpowiednio na niektóre kwasy i zasady. W tego typu modelach zwykle pojawia się drugi, wewnętrzny pojemnik, który jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jeśli go brakuje, musimy bezwzględnie stosować worki na śmieci i pilnować, aby nie zaparzyło się dno.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam, aby kosz na śmieci do łazienki przylegał do ziemi i nie przesuwał się wskutek lekkiego popchnięcia, zwróćmy uwagę na jego dno po zewnętrznej stronie. Pojemniki z gumowym wykończeniem – np. nóżkami czy specjalną nakładką – będą doskonale trzymać się podłogi. Zapobieganie zbytniej ruchomości kosza pozwoli uniknąć jego wywracania się i wypadania zawartości z pojemnika, także w momencie naciskania stopą na pedał.

Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?

Sposób na estetyczny kosz na śmieci do łazienki 

Wśród obecnie dostępnych modeli znajdziemy z pewnością taki kosz do łazienki, który będzie dobrze dopasowany do wystroju całego pomieszczenia oraz pozostałych akcesoriów łazienkowych. Zobaczmy kilka rad, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się o wiele łatwiejsze:

  • Zastanówmy się, czy wolimy wersję jednolitą, bardzo kolorową, a nawet wzorzystą. Coraz częściej widuje się wprowadzanie czarnych lub wielobarwnych akcesoriów w celu przełamania tradycyjnej bieli. 

  • Jeżeli nasze pomieszczenie jest urządzone w nowoczesnym stylu, możemy zdecydować się na dość śmiałe i oryginalne rozwiązania. Świetnymi przykładami będą połączenia zieleni, złota i stali lub design przypominający marmur. 

  • Planując urządzić wnętrze w stylu retro, przy odrobinie wysiłku, z pewnością znajdziemy również śmietnik do łazienki nawiązujący wyglądem do dawnych lat. Antyczna zieleń, miedziane odcienie, dekoracyjna patyna – mamy duży wybór!

  • Zwolennicy boho lub stylu rustykalnego mogą pokusić się o kosz wykonany z rattanu, przystosowany swoją konstrukcją do tak wymagającego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Innym pomysłem jest bambus, który znamy z odporności na wilgoć i zmiany temperatury. Przemawia za nim także jego biodegradowalność.

Nawet praktyczne rozwiązania mogą znacząco wpływać na wygląd całej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, aby estetyka szła w parze z jakością. Nie warto decydować się na kosz do łazienki, który jest słabej jakości, gdyż utrudni to utrzymanie czystości i codzienne użytkowanie.