Produkty

Montaż bidetu - o czym powinniśmy pamiętać?

Montaż bidetu - o czym powinniśmy pamiętać?

Choć posiłkując się wyglądem można by porównać bidet do miski ustępowej, w rzeczywistości jego montaż przypomina raczej instalację umywalki. Zobaczmy, jak to prawidłowo zrobić – w wariancie stojącym i wiszącym – by bidet służył nam przez długi czas!

Bateria bidetowaMontaż bidetu – podstawowe założenia

Pierwszy krok przy montażu bidetu w łazience powinno stanowić ustalenie odpowiedniej wysokości, na jakiej go zawiesimy. Najlepiej aby była to ta sama wysokość, na jakiej znajduje się miska ustępowa – najczęściej będą to 42 cm, choć oczywiście możemy dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb.

Nie zapominajmy też o tym, by umieścić bidet w bezpośrednim sąsiedztwie toalety – ze względu na naszą wygodę i komfort użytkowania. Zachowajmy pomiędzy nimi co najmniej 20-centymetrowy odstęp. Przed bidetem pozostawmy z kolei pole manewrowe na co najmniej 70 cm, które umożliwi nam swobodne poruszanie się po łazience.

Warto też pamiętać o tym, że dolna krawędź bidetu powinna się znajdować przynajmniej 20 cm nad ziemią. Dlaczego? W ten sposób zapewnimy sobie miejsce na zamontowanie syfonu. Jeśli o tym zapomnimy, może się to okazać trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania – a bez syfonu bidet nie będzie spełniać swojej funkcji.

Porada eksperta

Jeśli montujemy bidet dokładnie naprzeciwko misy ustępowej, możemy przyjąć, że ich miejsce manewrowe jest wspólne. W tej sytuacji wystarczy tylko 60-centymetrowy odstęp między nimi, by korzystanie z obu wiązało się z wygodą, a poruszanie się po pomieszczeniu nie było niczym ograniczone.

Jak zamontować bidet? Instrukcja krok po kroku.

Bidet zaraz przy toaleciePlanując samodzielny montaż bidetu w łazience, skorzystajmy z poniższej instrukcji – a wszystko przebiegnie bez większych trudności. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku!

1. Jeśli chcemy zamontować bidet stojący, zacznijmy od przygotowania przyłącza wodociągowego w ścianie. W przypadku bidetu podwieszanego powinniśmy z kolei zamontować stelaż podtynkowy, na którym go zawiesimy. Koniecznie zajrzyjmy do tego artykułu, z którego dowiemy się, jak wybrać dobry stelaż do bidetu.

2. Zamontujmy na oczkach wodociągowych kolana lub zawory kątowe – w zależności od konstrukcji naszego bidetu.

3. Kolejny krok to założenie baterii i syfonu – robimy to podobnie jak przy umywalce. W tej instrukcji wideo możemy sprawdzić, jak to prawidłowo wykonać. Kupując syfon, starajmy się dobrać go do rodzaju naszego bidetu – syfony do modeli stojących i naściennych różnią się od siebie budową.

Stelaż podtynkowy bidetowy castorama4. Dopiero w tym momencie możemy przytwierdzić bidet stabilnie do ściany lub podłogi.

5. Teraz możemy podłączyć bidet do ciepłej i zimnej wody. W tym celu połączmy zawory kątowe z baterią przy użyciu elastycznych wężyków. Później podepnijmy syfon do otworu kanalizacyjnego i gotowe – bidet jest już gotowy do użytkowania.

6. Na koniec możemy jeszcze wykończyć miejsca łączenia przezroczystym silikonem – by zapobiec wnikaniu wody w szczeliny.

Powyższa instrukcja sprawdza się w przypadku większości standardowych bidetów. Przed przystąpieniem do wykonania pracy powinniśmy jednak zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi tego konkretnego, kupionego przez nas modelu – mogą się bowiem nieco różnić.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wybrać stelaż do bidetu?

Jak wybrać stelaż do bidetu?
Jeśli zdecydujemy się na montaż podwieszanego bidetu, nie pozostaje nam nic innego jak dokupić do niego pasujący stelaż podtynkowy. Czym się kiero...
Czytaj więcej

Bidet w małej łazience – jak to zorganizować?

Bidet w małej łazience – jak to zorganizować?
Bidet to funkcjonalne urządzenie łazienkowe, dzięki któremu szybko odświeżymy się w ciągu dnia, nie musząc brać prysznica. Nie zajmuje wiele mi...
Czytaj więcej

Bidet czy deska myjąca – co wybrać?

Bidet czy deska myjąca – co wybrać?
Coraz większa świadomość i dbałość o higienę sprawia, że ogromną popularnością w łazienkach cieszą się dodatkowe elementy wyposażenia pozwalające na w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż bidetu - o czym powinniśmy pamiętać?