Montaż bidetu – podstawowe założenia
Pierwszy krok przy montażu bidetu w łazience powinno stanowić ustalenie odpowiedniej wysokości, na jakiej go zawiesimy. Najlepiej aby była to ta sama wysokość, na jakiej znajduje się miska ustępowa – najczęściej będą to 42 cm, choć oczywiście możemy dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb.
Nie zapominajmy też o tym, by umieścić bidet w bezpośrednim sąsiedztwie toalety – ze względu na naszą wygodę i komfort użytkowania. Zachowajmy pomiędzy nimi co najmniej 20-centymetrowy odstęp. Przed bidetem pozostawmy z kolei pole manewrowe na co najmniej 70 cm, które umożliwi nam swobodne poruszanie się po łazience.
Warto też pamiętać o tym, że dolna krawędź bidetu powinna się znajdować przynajmniej 20 cm nad ziemią. Dlaczego? W ten sposób zapewnimy sobie miejsce na zamontowanie syfonu. Jeśli o tym zapomnimy, może się to okazać trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania – a bez syfonu bidet nie będzie spełniać swojej funkcji.
Porada eksperta Jeśli montujemy bidet dokładnie naprzeciwko misy ustępowej, możemy przyjąć, że ich miejsce manewrowe jest wspólne. W tej sytuacji wystarczy tylko 60-centymetrowy odstęp między nimi, by korzystanie z obu wiązało się z wygodą, a poruszanie się po pomieszczeniu nie było niczym ograniczone. |
Jak zamontować bidet? Instrukcja krok po kroku.
Planując samodzielny montaż bidetu w łazience, skorzystajmy z poniższej instrukcji – a wszystko przebiegnie bez większych trudności. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku!
1. Jeśli chcemy zamontować bidet stojący, zacznijmy od przygotowania przyłącza wodociągowego w ścianie. W przypadku bidetu podwieszanego powinniśmy z kolei zamontować stelaż podtynkowy, na którym go zawiesimy. Koniecznie zajrzyjmy do tego artykułu, z którego dowiemy się, jak wybrać dobry stelaż do bidetu.
2. Zamontujmy na oczkach wodociągowych kolana lub zawory kątowe – w zależności od konstrukcji naszego bidetu.
3. Kolejny krok to założenie baterii i syfonu – robimy to podobnie jak przy umywalce. W tej instrukcji wideo możemy sprawdzić, jak to prawidłowo wykonać. Kupując syfon, starajmy się dobrać go do rodzaju naszego bidetu – syfony do modeli stojących i naściennych różnią się od siebie budową.
4. Dopiero w tym momencie możemy przytwierdzić bidet stabilnie do ściany lub podłogi.
5. Teraz możemy podłączyć bidet do ciepłej i zimnej wody. W tym celu połączmy zawory kątowe z baterią przy użyciu elastycznych wężyków. Później podepnijmy syfon do otworu kanalizacyjnego i gotowe – bidet jest już gotowy do użytkowania.
6. Na koniec możemy jeszcze wykończyć miejsca łączenia przezroczystym silikonem – by zapobiec wnikaniu wody w szczeliny.
Powyższa instrukcja sprawdza się w przypadku większości standardowych bidetów. Przed przystąpieniem do wykonania pracy powinniśmy jednak zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi tego konkretnego, kupionego przez nas modelu – mogą się bowiem nieco różnić.