Montaż bidetu – instrukcja krok po kroku

Chociaż bidet z wyglądu może przypominać muszlę klozetową, jego instalacja jest bardziej zbliżona do instalacji umywalki. Z tego względu należy zachować ostrożność podczas instalacji bidetu, aby zapewnić jego optymalne działanie i długą żywotność. Co możesz zrobić? Jak wygląda montaż bidetu? Jakich narzędzi do tego potrzebujesz? Czytaj dalej!

Montaż bidetu – jak się za to zabrać?

Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć w swojej łazience bidet. Zapewnia on dokładne i delikatnie mycie części intymnych, co pozwala zachować czystość na najwyższym poziomie. Bidety są również bardziej higieniczne, ponieważ minimalizują rozprzestrzenianie się bakterii. Ponadto pozwalają oszczędzać wodę i pieniądze poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na papier toaletowy. Wreszcie, bidety mogą być korzystne dla osób z problemami z poruszaniem się lub urazami, bo ułatwiają im czynności higieniczne.

Jeśli chcesz mieć w łazience bidet, wcale nie musisz wzywać fachowca. Z powodzeniem możesz to zrobić samodzielnie. Niezależnie czy chodzi o montaż bidetu na stelażu, czy montaż podtynkowy.

Zainstalowanie bidetu w łazience nie jest tak trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Przy odrobinie wysiłku każdy może to zrobić. Zobacz, jak zainstalować bidet krok po kroku! Niezależnie od tego, czy przed Tobą montaż bidetu Geberit, czy potrzebujesz informacji, jak zainstalować inny bidet – wymiary montażowe koniecznie musisz sprawdzić w instrukcji danego modelu. 

Przyłącze wodociągowe

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przygotowanie przyłącza wody w ścianie. W przypadku bidetu podwieszanego konieczne jest również zamontowanie stelaża podtynkowego. Podejście wody pod bidet ma naprawdę ogromne znaczenie i trzeba to zrobić ostrożnie, by uniknąć przecieków.

Montaż kolanek lub zaworów

W kolejnym kroku konieczne jest zamontowanie kolanek lub zaworów kątowych na oczkach doprowadzających wodę – w zależności od konstrukcji Twojego bidetu. W innym wypadku, jeśli pominiesz ten krok, w bidecie nie będzie wody. A jeśli wybierzesz niewłaściwe kolanka lub zawory, niedopasowane do danego bidetu, możesz spodziewać się szybkiej awarii.

Montaż baterii i syfonu

Montaż baterii przeprowadzisz podobnie jak w przypadku umywalki. Jeśli montowałeś już kiedyś umywalkę i umieszczałeś ją na ścianie, nie powinno to stanowić dla Ciebie większego problemu. Kupując syfon, staraj się dopasować go do rodzaju Twojego bidetu – syfony do modeli stojących i ściennych różnią się przecież znacznie budową.

Przymocowanie

Dopiero w tym momencie możesz stabilnie przymocować bidet do ściany lub podłogi. Choć może być kuszące zrobienie tego na samym początku, nie rób tego. Możesz tylko dołożyć sobie dodatkowej, zupełnie niepotrzebnej pracy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia bidetu przy nieprawidłowym montażu.

Podłączenie wody

Teraz możesz już podłączyć bidet do wody – ciepłej i zimnej. W tym celu podłącz zawory kątowe do baterii za pomocą elastycznych wężyków. Później podepnij syfon do otworu kanalizacyjnego i gotowe – bidet może już być użytkowany.

Uszczelnienie

Nałożenie cienkiej warstwy uszczelniacza silikonowego wokół krawędzi bidetu to świetny sposób, aby zapobiec wnikaniu wody w szczeliny i powodowaniu uszkodzeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli bidet jest wykonany z porowatych materiałów, takich jak kamień lub ceramika. 

Zanim zaczniesz!

Przede wszystkim ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje producenta przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, ponieważ mogą istnieć niewielkie różnice między modelami. Podejmując te proste środki ostrożności, możesz pomóc przedłużyć żywotność Twojego bidetu i zachować jego wygląd i funkcjonalność przez wiele lat.

Zawsze dokładnie czytaj instrukcję. Wtedy nieważne czy czeka Cię montaż bidetu Cersanit, czy innego rodzaju bidetu – na pewno sobie z tym poradzisz.

montaż bidetu

Montaż bidetu – podstawowe założenia

W przypadku bidetu stojącego na podłodze najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie równego położenia miski. Można to zrobić, regulując nóżki, aż pęcherzyk powietrza we wskaźniku poziomu znajdzie się na środku. Gdy miska jest już wypoziomowana, można podłączyć węże przyłączeniowe. 

W przypadku bidetu wiszącego proces jest nieco inny. Najpierw należy zamontować na ścianie wspornik montażowy za pomocą śrub lub kołków do płyt gipsowo-kartonowych. Następnie na wsporniku można zawiesić miskę bidetową i zabezpieczyć ją na miejscu. Na koniec można przymocować węże i włączyć dopływ wody. Wykonując te proste czynności, można mieć pewność, że nowy bidet będzie służył przez lata.

Pierwszym krokiem podczas montażu bidetu w łazience powinno być ustalenie odpowiedniej wysokości, na której go zawiesimy. Idealnie byłoby, gdyby była ona na tej samej wysokości co miska ustępowa – najczęściej będzie to 42 cm, choć oczywiście możemy ją dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.

Nie zapominaj też o umieszczeniu bidetu w niewielkiej odległości od toalety – dla naszej wygody i komfortu. Zachowaj między nimi co najmniej 20-centymetrowy odstęp. Z kolei przed bidetem pozostaw przestrzeń manewrową o szerokości co najmniej 70 cm, co pozwoli Ci na swobodne poruszanie się po łazience.

Warto też pamiętać, że dolna krawędź bidetu powinna znajdować się co najmniej 20 cm nad ziemią. Dlaczego? W ten sposób zapewnisz sobie miejsce na montaż syfonu. Jeśli nie pozostawisz odpowiedniej ilości miejsca, montaż syfonu może okazać się dość trudny.

Montaż bidetu

Montaż bidetu – niezbędne narzędzia

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu hydraulicznego ważne jest, aby mieć pod ręką odpowiednie narzędzia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku instalacji bidetu, gdzie nawet mały błąd może spowodować poważne przecieki. Z odpowiednimi narzędziami nie będzie dla Ciebie wyzwaniem nawet bateria bidetowa podtynkowa. Montaż może być łatwy, jeśli się do tego przygotujesz.

Niezbędne narzędzia do instalacji bidetu to wiertarkaśrubokręt i poziomica. Powinieneś również nosić rękawice, aby chronić swoje ręce przed ostrymi krawędziami wiertła i śrub. Dzięki tym narzędziom będziesz w stanie prawidłowo podłączyć bidet do źródła wody i zapewnić, że będzie on równy z istniejącą toaletą. Poświęcając czas na zgromadzenie niezbędnych narzędzi przed rozpoczęciem, można uniknąć wszelkich potencjalnych problemów i zapewnić udaną instalację bidetu.

Data publikacji: 03.10.2018