Jaki przepływowy elektryczny podgrzewacz wody wybrać do kuchni i łazienki?

Zastosowanie przepływowego podgrzewacza wody jest rozwiązaniem często spotykanym w kuchniach i łazienkach. W zależności od naszego zapotrzebowania w ciepłą wodę użytkową wybrać możemy urządzenia o różnych parametrach. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

przepływowy elektryczny podgrzewacz wody

Ogrzewacze przepływowe to urządzenia, które umożliwiają nam korzystanie z wody o odpowiedniej dla naszego komfortu temperaturze natychmiast po uruchomieniu jej przepływu. To ważna zaleta, ale nie jedyna – po pierwsze nie musimy czekać, aż woda z dotrze z urządzenia grzewczego, a najpierw bezpowrotnie spłynie zimna z rur instalacyjnych – tych w ogóle nie musimy uwzględniać, planując system doprowadzający ciecz do baterii. Po drugie, tego typu rozwiązanie uniezależnia nas od obecności zbiornika na ciepłą wodę, jakim jest bojler – oszczędzamy miejsce na jego usytuowanie, nasza łazienka prezentuje się bardziej estetycznie, a że korzystamy z ciepłej wody tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy, energia potrzebna na ogrzanie 80- czy 120-litrowego zbiornika nie marnuje się. Co więcej – nie jesteśmy ograniczeni jego pojemnością i możemy korzystać z ciepłej wody bez ograniczeń.

Aby jednak urządzenie tego typu zasilane energią elektryczną w pełni spełniało oczekiwania nasze i naszych domowników, potrzebny jest wybór odpowiedniego ogrzewacza, z czym wiązać się może konieczność uprzedniego przystosowania instalacji elektrycznej. Związane jest to z mocą urządzenia i poborem niezbędnej do jego działania energii. Jeśli zdecydujemy się na wybór ogrzewacza przepływowego, który zasilać będzie kilka punktów poborów wody, jego moc rzędu 18-27 kW wymagać będzie zasilania trójfazowego. Na jakie urządzenie się natomiast zdecydować, jeśli chcemy jedynie podgrzać wodę w zlewozmywaku w kuchni lub umywalce w łazience?

przepływowy elektryczny podgrzewacz wody

W tym wypadku nasza instalacja elektryczna nie będzie wymagała modernizacji i zwiększonego poboru mocy. Urządzenia do 3,5 kW są niewielkie, posiadają wtyczkę sieciową, a dzięki kompaktowym wymiarom z powodzeniem mieszczą się w szafce pod zlewozmywakiem. Nawet jeśli nawet ich konstrukcja i budowa nie pozwalają na ich schowanie, najczęściej mają estetyczny wygląd. Wydajność urządzeń do 6 kW to około 3 l/min, co pozwala na uzyskanie temperatury wody wystarczającej do komfortowego umycia się, czyli niespełna 40 stopni Celsjusza. W tym przedziale mocy spotykamy już urządzenia  przystosowane do zamocowania w kabinach prysznicowych – te wyposażone są w baterię i słuchawkę prysznicową. Zwróćmy uwagę, aby stopień ich zabezpieczenia przed bryzgami wody był odpowiedni (IP25).

Urządzenia dwupunktowe obsługiwać mogą jednocześnie na przykład umywalkę i prysznic. Ich moc jest odpowiednio większa (do 14 kW), ale idzie za tym bardziej wydajny przepływ ciepłej wody, który sięga 6,5 l/min. Z kolei największe urządzenia, wielopunktowe, umożliwiają uzyskanie nawet 12 l/min, co umożliwia jednoczesne korzystanie z prysznica, umywalki i wanny.

Wybierając przepływowy ogrzewacz wody, spotkamy się z jeszcze jednym rozróżnieniem na urządzenia sterowane hydraulicznie i elektroniczne. Pierwsze z nich uruchamiane są wtedy, kiedy wytworzone jest odpowiednie ciśnienie wody, co utrudnia korzystanie z prysznica w przypadku jego wahania. Z kolei ogrzewacze sterowane elektronicznie załączają się na skutek jedynie przepływu wody, a nie dodatkowo jej odpowiedniego ciśnienia, dlatego mogą pracować nawet przy załączonym małym strumieniu, który będzie miał wymaganą przez nas temperaturę. Przekłada się to na mniejszy pobór mocy potrzebny do jej ogrzania, a w konsekwencji – niższe rachunki za energię elektryczną.