Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody

W starej kamienicy, w domku jednorodzinnym czy w ogrodowej altance – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy ciepłej wody i nie możemy skorzystać z istniejącej instalacji czy sieci publicznej. Ich wybór decyduje więc o naszym komforcie. Żeby go właściwie dokonać, niezbędna jest podstawowa wiedza na temat podgrzewaczy wody. Oto ona.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody g1

Podział ze względu na sposób podgrzewania wody 

Podgrzewacze pojemnościowe

Zasada działania: zgodnie z nazwą, tego rodzaju urządzenia bazują głównie na swojej pojemności, a konkretnie – pojemności zbiornika, w jaki zostały wyposażone. To w nim woda jest podgrzewana i magazynowana na potrzeby użytkowe. Te z kolei są uzależnione przede wszystkim od liczby osób korzystających z ciepłej wody – im jest ich więcej, tym większa powinna być pojemność zbiornika.

Zalety: zaliczymy do nich z pewnością współpracę zbiornika, nazywanego często bojlerem, z termostatem. Ten ostatni jest elementem pozwalającym ustawić nam pożądaną temperaturę wody, która powinna utrzymywać się w zbiorniku. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy izolacyjnej ciepło wody jest w nim zachowywane przez wiele godzin, kiedy zaś spadnie poniżej wyznaczonej przez nas wartości, termostat ponownie uruchamia podgrzewacz. Ponadto podgrzewacz pojemnościowy umożliwia uzyskanie ciepłej wody do wielu miejsc jednocześnie, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w kawalerce, jak i mieszkaniu kilkuosobowej rodziny.

Wady: zamontowanie podgrzewacza pojemnościowego w niewielkim mieszkaniu nie zawsze jest jednak możliwe – większość dostępnych na rynku urządzeń tego typu zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Należy pamiętać również o tym, że jest to rozwiązanie wyjątkowo komfortowe, ale bardziej kosztowne od zastosowania podgrzewaczy przepływowych – zarówno pod względem instalacji, jak i późniejszej eksploatacji.

Podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe – pojemność ich zbiorników sięga nawet 200 litrów, a to sprawia, że świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje konieczność ogrzania dużej ilości wody. Dzięki temu może być ona także swobodnie pobierana do kilku punktów jednocześnie. Ich bojlery dostępne są zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej – daje to możliwość łatwiejszego wpasowania ich do wnętrza.

Podgrzewacze pojemnościowe bezciśnieniowe – w przeciwieństwie do urządzeń ciśnieniowych, posiadają bardzo niewielkie zbiorniki – ich pojemność zawiera się w przedziale od 5 do 15 litrów. To też determinuje ich przeznaczenie – sprawdzają się głównie tam, gdzie potrzeba uzyskania podgrzanej wody jest niewielka. Zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż nad lub pod kranem. Dostępne są wyłącznie w wersji pionowej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody

Podgrzewacze przepływowe

Zasada działania: urządzenia przepływowe ogrzewają wodę na bieżąco, co nie oznacza jednak, że od razu po odkręceniu kranu otrzymamy pożądany, ciepły strumień. Działanie podgrzewacza rozpoczyna się bowiem dopiero w momencie, kiedy woda zaczyna przez niego przepływać. Odkręcenie kranu wymusza zatem rozpoczęcie przepływania wody, która jest najpierw ogrzewana przez urządzenie i dopiero po chwili trafia do punktu docelowego. Zakręcenie kranu z kolei powoduje wyłączenie podgrzewacza.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że przepływowe ogrzewacze wody mogą być regulowane na dwa sposoby. Pierwsza z metod – hydrauliczna – powoduje, że im większy następuje przepływ wody, tym niższa jest temperatura. Druga – elektroniczna – pozwala zaś na bardzo dokładną regulację mocy, a także strumienia wody, a co za tym idzie – także większą oszczędność.

Zalety: w przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych, urządzenia przepływowe ogrzewają wodę jedynie w czasie, w którym tego potrzebujemy. Taki system przynosi w konsekwencji wiele korzyści. Po pierwsze – urządzenia zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż przy kranie czy pod zlewem w dowolnym pomieszczeniu. Po drugie – koszt ich eksploatacji jest niższy niż w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych, a po trzecie – korzystniejszy cenowo jest również ich montaż.

Wady: podgrzewacze przepływowe nie są jednak w stanie ogrzewać wody w kilku punktach jednocześnie. Jeśli chcemy ogrzać wodę w dwóch osobnych pomieszczeniach, np. w łazience i osobno w kuchni, konieczne jest wówczas zastosowanie drugiego urządzenia. Poza tym komfort ich użytkowania jest mniejszy z uwagi na to, że na ciepłą wodę musimy chwilę poczekać.

Podział ze względu na sposób zasilania

Podgrzewacze gazowe

Mogą być zasilane przy użyciu gazu ziemnego lub płynnego – w zależności od modelu, podgrzewacze są dostosowane wyłącznie do jednego rodzaju gazu lub umożliwiają korzystanie z obydwu źródeł. I w jednym, i w drugim wariancie nowoczesne podgrzewacze gazowe wody wyróżniają się niskim kosztem eksploatacyjnym, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Decydując się na ich wybór, warto rozważyć zakup urządzenia z wbudowanym czujnikiem spalin, który wyłącza podgrzewacz przy przekroczeniu dopuszczalnego stężenia tlenku węgla, lub doposażyć się osobno w tego rodzaju czujnik. Gaz może być spalany w podgrzewaczach wody w komorze otwartej lub zamkniętej.

Uwaga!

Aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo związane z użytkowaniem podgrzewacza gazowego, należy spełnić odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest odpowiednia kubatura pomieszczenia – dla urządzeń z otwartą komorą spalania powinna ona wynosić minimalnie 8m3 , dla modeli z komorą zamkniętą co najmniej 6,5 m3. Wysokość pomieszczenia powinna zaś wynosić minimalnie 2,2 m. Sam podgrzewacz może być z kolei usytuowany jedynie w miejscu, w którym domownicy nie przebywają dłużej niż przez 2 godziny. Nie można zapominać również o podłączeniu podgrzewacza do odrębnego przewodu spalinowego i oddaleniu kanału wentylacyjnego na maksymalną odległość 1,8 m od urządzenia.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody

Podgrzewacze elektryczne

Podobnie jak podgrzewacze gazowe, także bojlery elektryczne mogą występować w wersji zarówno pojemnościowej, jak i przepływowej. Ich eksploatacja jest bardziej kosztowna niż w przypadku urządzeń gazowych, ale mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa nowoczesnych podgrzewaczy zasilanych gazem, to właśnie modele elektryczne zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo użytkowe, a ich wykorzystanie nie jest ograniczone żadnymi normami. Są przy tym równie komfortowe w obsłudze.

Decydując się na ich wybór, należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są urządzenia jedno- oraz trójfazowe. Użycie tych pierwszych oznacza mniejszą wydajność, lecz wciąż pozwalającą na efektywne korzystanie z podgrzewacza w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Trójfazowe natomiast są urządzeniami o podwyższonej wydajności, która wymagana jest w takich miejscach jak gospodarstwa rolne.

Wybór podgrzewacza wody

Moc

Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór podgrzewacza wody, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Jednym z najważniejszych jest moc, która zamyka się w przedziale od 1,5 do aż 50 kW (taką wysoką mocą dysponują jedynie podgrzewacze gazowe stosowane do szerokiego użytku komercyjnego). Parametr ten jest najczęściej wyższy wśród urządzeń przepływowych i powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę – pamiętajmy, że większa moc oznacza szybciej ogrzany strumień.

Porada eksperta:

Warto pamiętać o tym, że na wydajność podgrzewacza składa się nie tylko sama moc urządzenia, ale również różnica temperatur wody dopływającej oraz wody ogrzanej – im jest ona większa, tym mniejsza jest wydajność naszego podgrzewacza.

Pojemność

Ma bardzo duże znaczenie, ale jedynie w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Chcąc odpowiednio dobrać pojemność bojlera do naszych potrzeb, powinniśmy kierować się przede wszystkim ilością korzystających z niego osób oraz ilością punktów poboru ciepłej wody. Przyglądając się średniej zużycia ciepłej wody, możemy wywnioskować, że:

- 1 osoba potrzebuje zbiornika o pojemności od 10 do 30 litrów (najczęściej do jednego punktu poboru, np. umywalki czy prysznica),
- 2 osoby potrzebują zbiornika o pojemności przynajmniej 50 litrów (do dwu punktów poboru),
- 3 osoby potrzebują zbiornika o pojemności przynajmniej 80 litrów (do trzech punktów poboru),
- 5 osób potrzebuje zbiornika o pojemności 100 litrów (do czterech punktów poboru).

Ciśnienie wody

Ten parametr powinniśmy z kolei uwzględnić przede wszystkim przy zakupie podgrzewacza przepływowego, którego działania opiera się na ciśnieniu wody w sieci. Każde z urządzeń przepływowych posiada swój określony przedział minimalnego i maksymalnego ciśnienia – przekroczenie zarówno jednego, jak i drugiego sprawia, że podgrzewacz przestaje działać, stąd przedział ten powinien być zbliżony do tego, który funkcjonuje w danej sieci.

Porada eksperta:

Mimo że najważniejsze parametry decydujące o wyborze podgrzewacza wody to moc, pojemność i ciśnienie, to nie możemy zapominać również o wymiarach urządzenia. Te muszą być oczywiście dostosowane do możliwości, jakie daje nam pomieszczenie, w którym zamierzamy zainstalować bojler.