Produkty

Jaki stół wybrać do salonu

Jaki stół wybrać do salonu

Wybór odpowiedniego dla naszego salonu stołu będzie mieć bezpośredni wpływ na zapewnienie wszystkim domownikom miejsca, w którym będą się spotykać, wspólnie spożywać posiłki, spędzać ze sobą czas. Jaki stół wybrać, by nasi najbliżsi chcieli przy nim przesiadywać jak najczęściej?

stółStół w jadalni jest najważniejszym domowym meblem. Przy nim koncentruje się życie rodzinne, tak jak kiedyś przy ognisku zapewniającym ciepło i bezpieczeństwo. Nie tylko spożywamy wspólne posiłki przy jednym stole, ale podejmujemy gości, rozmawiając poruszamy ważne i nieważne tematy, tutaj też pod naszym okiem dzieci odrabiają zadania domowe. Odpowiednio wybrany stół umożliwi realizację wszystkich tych – oraz wielu innych – pomysłów. W otwartej przestrzeni nowoczesnych mieszkań dobrze, aby wydzielić dla stołu i jego najbliższej okolicy – nawet w sposób symboliczny – osobne miejsce, na przykład przez użycie wykładziny czy dywanu ułożonego pod nim i towarzyszącymi mu krzesłami. Stół powinien być odpowiednio wysoki i na tyle duży, by każdy z domowników miał dla siebie około 60 cm przestrzeni. W przeciwnym razie stłoczone osoby będą chciały jak najszybciej od stołu odejść, a nie zostać przy nim jak najdłużej. Poszukując mebla skrojonego na miarę naszych potrzeb, najczęściej mamy na uwadze jego kształt, materiał, z którego jest wykonany, i oczywiście cenę.

Kształt

- Okrągły – nadaje się do salonów o mniejszej powierzchni i dla niedużej liczby osób. Brak kątów prostych uniemożliwia posadzenie gości względem hierarchii i ułatwia prowadzenie swobodnej rozmowy przez wszystkich uczestników spotkania przy stole. Niestety, kiedy chcemy wygospodarować więcej miejsca i ustawić stół pod ścianą, okrągły blat będzie się odznaczał i ilość zyskanej przestrzeni będzie niewielka.

- Owalny – ma te same wady i zalety co okrągły, a dodatkowym plusem jest możliwość usadzenia przy nim większej liczby osób – również z tego względu, że w tym kształcie często spotykamy stoły rozsuwane. Brak kantów znacząco zmniejsza też prawdopodobieństwo nabicia sobie bolesnego guza przez najmłodszych domowników.

- Kwadratowy – najlepszy do niewielkich przestrzeni, z łatwością wpasowuje się w każdy kształt salonu, również będąc ustawionym pod ścianą. Z racji swoich rozmiarów niestety nie podejmiemy przy nim wielu gości, za to ci, którzy zostaną do nas zaproszeni, mogą liczyć na długą rozmowę przy bardzo dobrym kontakcie wzrokowym, jaki kształt ten zapewnia.

- Prostokątny – najczęściej spotykany stół jadalniany. Oprócz usadzenia dużej liczby osób umożliwia również swobodną pracę przy nim, a także miłe spędzanie czasu z dziećmi przy grach planszowych, rysowaniu czy wycinankach. O ile nie jest rozsuwany, można go użyć jako stołu do ping-ponga.

Materiały stół castorama

Drewno to najpopularniejszy materiał do wytworzenia stołu. Miły w dotyku, ciepły, przyjazny, jeśli nie jest przykryty obrusem, cieszy oko rysunkiem słojów. Jeśli wykonany jest z dębu, poza stabilnością i ciężarem charakteryzuje się również trwałością, która sprawi, że będzie służył także następnym pokoleniom. Czy jest przykrywany obrusem, czy na co dzień nie używamy tego typu ochrony, wymaga dbałości i pielęgnacji powierzchni, a odpowiednie do tego celu środki, które służą tak samo dobrze znajdziemy w sklepach budowlanych.

Inne materiały do służące do wyrobu stołów to metal (stal, aluminium), tworzywa sztuczne i szkło. Wykonane z nich meble mają nowoczesną stylistykę i z pewnością będą ozdobą każdego designerskiego salonu. Jednak pomimo ciekawych kształtów i użytych kolorów poza wspólnymi posiłkami mogą nie zachęcać do spędzania przy nich czasu. Przykładem niech będzie stół szklany – pomimo zaokrąglonych krawędzi jest mniej bezpieczny dla biegających, małych dzieci, jest też chłodny w dotyku i wyglądzie, nawet jeśli tafla jego blatu jest barwiona na któryś z ciepłych kolorów.

Cena

Wydatek na stół nie jest mały, ale pamiętajmy, że odpowiednio wybrany mebel będzie nam służył wyjątkowo długo i może też służyć naszym dzieciom i wnukom. Wybór stołów – w przeróżnych kształtach i wykonanych ze wspomnianych materiałów – jest obecnie duży i z łatwością dopasujemy niejeden z nich do aranżacji naszego salonu. Jeśli jednak mamy bardzo skonkretyzowane plany i nie znajdujemy w ofercie producentów idealnego dla nas projektu, możemy zlecić wykonanie takiego mebla stolarzowi. W dużym przybliżeniu – kwota 3 000 zł wydana na dobrej jakości stół – czy to wykonany na zamówienie, czy gotowy – będzie przyszłościowym wydatkiem. Oczywiście znajdziemy również stoły o wiele tańsze oraz zaprojektowane przez znane nazwiska – te z kolei, często unikatowe z racji tego, że powstały w jednym egzemplarzu, osiągają niebotyczne ceny.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam
Święta za pasem! Wielkanocne wypieki i smaczne potrawy już niedługo pojawią się na stole. Przygotowując się do świąt, pomyśl nie tylko o menu, ale też...
Czytaj więcej

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?
Możemy wybrać gotowe obrusy na stół lub znaleźć materiał, z którego uszyjemy obrus dopasowany idealnie do wymiarów naszego mebla....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki stół wybrać do salonu