Jaki stół do salonu wybrać? Podpowiadamy, jaki kształt i materiał stołu będą najlepsze

Jaki stół do salonu sprawdzi się najlepiej? Właściwie dobrane meble do salonu czy jadalni połączonej z salonem ma niebagatelne znaczenie w tworzeniu domowej atmosfery. To przy stole spotyka się cała rodzina, wspólnie spożywa posiłki, spędza ze sobą czas – także podczas ważnych okoliczności. Jaki stół do salonu kupić, by Twoi najbliżsi jak najczęściej chcieli przy nim przesiadywać? Podpowiadamy!

Jaki stół do salonu sprawdzi się najlepiej?

Stół w domu jest najważniejszym domowym meblem. Nie tylko spożywa się przy nim wspólne posiłki. To tu podejmuje się gości, rozprawia na ważkie tematy, a dzieci odrabiają lekcje. Odpowiednio wybrany stół do salonu czy salonu połączonego z jadalnią umożliwi realizację wszystkich tych – oraz wielu innych – pomysłów. 

W otwartej przestrzeni nowoczesnych mieszkań dobrze wydzielić dla stołu i jego najbliższej okolicy – nawet w sposób symboliczny – osobne miejsce. Możesz to zrobić za pomocą wykładziny, bądź dywanu, które znajdować będą się bezpośrednio pod stołem z krzesłami. Mebel powinien być odpowiednio wysoki i na tyle duży, by każdy z domowników miał dla siebie około 60 cm przestrzeni. W przeciwnym razie prezbywające przy nim osoby odczują dyskomfort. 

Poszukując stołu skrojonego na miarę, warto mieć na uwadze jego kształt, materiał, z którego jest wykonany, kolor i oczywiście cenę.

Sprawdź również: Jak atrakcyjnie i szybko odnowić stół

jaki-stol-do-salonu2jaki-stol-do-salonu2jaki-stol-do-salonu2jaki-stol-do-salonu2

Jaki stół do salonu wybrać? Zastanów się na kształtem

Ten wybór tak naprawdę ogranicza się do 4 podstawowych kształtów: koła, owalu, prostokąta oraz kwadratu.

Stół okrągły

Nadaje się do salonów o mniejszej powierzchni i dla niedużej liczby osób. Brak kątów prostych uniemożliwia posadzenie gości względem hierarchii i ułatwia prowadzenie swobodnej rozmowy przez wszystkich uczestników spotkania, będących przy stole. Niestety, kiedy chcemy wygospodarować więcej miejsca i ustawić stół pod ścianą, okrągły blat będzie się odznaczał i ilość zyskanej przestrzeni będzie niewielka. Jeżeli zastanawiasz się, jaki stół do małej jadalni sprawdzi się najlepiej, postaw na niewielkie koło. 

Stół owalny

Ma te same wady i zalety co stół okrągły. Choć niewątpliwie dodatkowym plusem jest możliwość usadzenia przy nim większej liczby osób – również z tego względu, że w tym kształcie często spotykamy stoły rozsuwane. Brak kantów znacząco zmniejsza też prawdopodobieństwo nabicia sobie bolesnego guza przez najmłodszych z domowników. Stoły owalne lepiej jednak wpisują się w większą przestrzeń, zwłaszcza pomieszczeń w kształcie prostokąta. 

Stół kwadratowy 

Ten rodzaj mebla najlepiej sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach, z łatwością wpasowuje się w każdy kształt salonu. Możesz go nawet postawić pod ścianą czy w kącie. Z racji swoich rozmiarów niestety nie podejmiemy przy nim wielu gości, za to ci, którzy zostaną do nas zaproszeni, mogą liczyć na długą rozmowę przy bardzo dobrym kontakcie wzrokowym. Stoły kwadratowe najlepiej sprawdzą się w niewielkich rodzinach. Możesz wybrać duże kwadraty, gdzie na każdym boku zasiądą 2 osoby. Najczęściej jednak znajdziesz stoliki, gdzie jeden bok będzie przeznaczony dla jednej osoby. Gdy zastanawiasz się, jaki stół do małego salonu wpasuje się najlepiej, rozważ niewielki kwadrat. 

Stół prostokątny

To najczęściej spotykany stół jadalniany czy salonowy. Oprócz usadzenia dużej liczby osób umożliwia również swobodną pracę, a także miło spędzony czas z dziećmi przy grach planszowych, rysowaniu czy wycinankach.

Jaki stół do salonu wybrać? Drewno, metal, tworzywo sztuczne czy szkło? Wybierz materiał na stół

Drewno to najpopularniejszy materiał, z którego wytwarza się stoły. Jest miłe w dotyku, ciepłe, przyjazne, jeśli nie jest przykryty obrusem, cieszy oko rysunkiem słojów. 

Stoły z dębu, poza stabilnością i ciężarem charakteryzują się również trwałością, która sprawi, że będą służyły także następnym pokoleniom. Niezależnie czy przykrywasz stół dębowy obrusem, czy też nie, drewno to wymaga dbałości i pielęgnacji. Pomogą Ci w tym właściwe środki do pielęgnacji środki, które znajdziesz m.in. w sklepach budowlanych.

Przeczytaj także: Czym chronić piękno drewna?

Inne materiały służące do wyrobu stołów to metal (stal, aluminium), tworzywa sztuczne i szkło. Wykonane z nich meble mają nowoczesną stylistykę i z pewnością będą ozdobą każdego designerskiego salonu. Stoły z tworzywa sztucznego mogą mieć różne ciekawe barwy. Świetnie sprawdzą się w salonach dekorowanych na styl lat 60. czy wczesne lata 2000. Jaki kolor stołu do salonu wybrać? Taki, który dobrze będzie komponował się z pozostałymi meblami, kolorami ścian oraz zasłon. Jeżeli masz w salonie wypoczynek z ciemnego drewna, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie stołu z tego samego materiału. 

Z kolei pomimo ciekawych kształtów i użytych kolorów poza wspólnymi posiłkami mogą nie zachęcać do spędzania przy nich czasu. Przykładem niech będzie stół szklany – pomimo zaokrąglonych krawędzi jest mniej bezpieczny dla biegających, małych dzieci, jest też chłodny w dotyku i wyglądzie, nawet jeśli tafla jego blatu jest barwiona na któryś z ciepłych kolorów.

jaki-stol-do-salonujaki-stol-do-salonujaki-stol-do-salonujaki-stol-do-salonu

Jaki stół do salonu? Rozważ cenę 

Stół może stanowić spory wydatek. Ale odpowiednio wybrany mebel posłużyć Ci wiele lat. Wybór stołów – w przeróżnych kształtach i wykonanych ze różnych materiałów – jest obecnie duży i z łatwością dopasujesz niejeden z nich do aranżacji salonu. 

Jeśli jednak masz bardzo skonkretyzowane plany i nie znajdujesz w ofercie sklepów meblowych idealnego projektu, możesz zlecić wykonanie takiego mebla stolarzowi. W dużym przybliżeniu – kwota 3 000 zł wydana na dobrej jakości stół – czy to wykonany na zamówienie, czy gotowy – będzie przyszłościowym wydatkiem. Oczywiście znajdziesz również stoły o wiele tańsze i zaprojektowane przez znane nazwiska – te z kolei, często unikatowe z racji tego, że powstały w jednym egzemplarzu, osiągają niebotyczne ceny.

Jaki stół do salonu wybrać? Dobierz go do swojej przestrzeni!

Dobór idealnego stołu do salonu czy salonu połączonego z jadalnią to ważny aspekt aranżacji wnętrza. Pamiętaj, żeby dobrać go nie tylko stylem, ale i wielkością do przestrzeni.

Data publikacji: 16.05.2015

Data aktualizacji: 13.10.2022