Produkty

Czym chronić piękno drewna?

Czym chronić piękno drewna?

Naturalny surowiec, jakim jest drewno, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – tylko dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków zapewnimy mu długowieczność oraz zdrowy i estetyczny wygląd. Jakie preparaty możemy wykorzystać, by drewniane elementy wyposażenia naszego domu bądź ogrodu przez wiele lat cieszyły nasze oczy?

ochrona drewnaŚrodki do ochrony drewna

Wśród preparatów przeznaczonych do ochrony drewna, znajdziemy środki o różnych właściwościach. Ich dobór zależy m.in. od tego, jakiego rodzaju elementy drewniane chcemy zabezpieczyć, z jakiego drewna powstały i gdzie się one znajdują – wnętrza pomieszczeń czy na świeżym powietrzu. Przy ich wyborze należy kierować się indywidualnymi potrzebami i upodobaniami, a także zaleceniami producenta dotyczącymi możliwości zastosowania danego produkty. Oto jakie środki do ochrony drewna mamy do wyboru:

- impregnaty – stosowanie impregnatów jest niezbędne w przypadku drewnianych elementów znajdujących się na stałe na świeżym powietrzu. Impregnaty nakłada się w pierwszej kolejności – wyrównują chłonność surowca, zabezpieczają go przed atakami szkodników, rozwojem grzybów oraz działaniem wody. Niektóre impregnaty do drewna posiadają też filtry UV, które chronią drewno przed wpływem promieni słonecznych. Zabezpieczenia impregnatem wymaga też większość elementów wyprodukowanych z surowego drewna. W składzie wielu środków tego typu znajdziemy również pigmenty, które pozwolą na nadanie surowcowi wybranego odcienia.

- lakiery – lakiery do drewna stosowane są zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Pozostawiają na surowcu dodatkową warstwę, która chroni go nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także wnikaniem zabrudzeń i wody. Lakiery sprawdzają się nawet na drewnie które jest intensywnie eksploatowane, np. na drewnianych posadzkach. Możemy jednak zabezpieczyć nim także drewniane skrzynie przechowywane na tarasie lub balkonie albo mebli i ram okiennych. Lakier jaki środek dekoracyjno-ochronny sprawdzi się w przypadku drewna każdego rodzaju – jego twarda powłoka skutecznie zabezpieczy nawet miękki surowiec.

lazura satynowa- lakierobejce – lakierobejca pozwala na uzyskaniu na drewnie efektu zbliżonego do tego, jaki uzyskamy za pomocą lakieru. Preparaty te są jednak dostępne w rożnych wersjach kolorystycznych, co sprawia, że jednocześnie możemy dzięki nim zmienić odcień zabezpieczanych lub odnawianych elementów. Nadaje się do użytku wewnątrz i na zewnątrz, a sprawdzi się szczególnie do dekorowania powierzchni nienarażonych na intensywną eksploatację.

- lazury – lazury zabezpieczają drewno przed czynnikami zewnętrznymi oraz zabrudzeniami. Chronią je przed wnikaniem wody i rozwojem pleśni. Jednocześnie pozostawiają na surowcu ochronną powłokę w różnych kolorach do wyboru, uwidaczniając przy tym rysunek drewna. Niektóre lazury spełniają także funkcję impregnatu, wnikając w głąb surowca. Mogą być przeważnie stosowane na każdym gatunku drewna – wewnątrz i na zewnątrz.

- emalie – dają ochronno-dekoracyjny efekt. Pozwalają na zupełną zmianę koloru drewna oraz nadanie mu jednolitej powierzchni, co sprawia, że usłojenie surowca staje się niewidoczne. Aby dobrze pokryły zaimpregnowaną wcześniej powierzchnie, zwykle nakłada się je pędzlem w kilku warstwach. Farby możemy stosować zarówno w domu, jak i w ogrodzie, na drewnie różnego rodzaju.

- oleje – preparaty tego typu podkreślają naturalne usłojenie drewna. W przeciwieństwie do lakierów czy emalii nie pozostawiają na powierzchni drewna ochronnej warstwy – zamiast tego wnikają w surowiec, zabezpieczając go przed działaniem szkodliwych czynników. Olej do drewna możemy stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, a najlepiej sprawdzi się do ochrony twardych gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych, np. jesionu czy teaku.

Data publikacji: 31.08.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad
Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zal...
Czytaj więcej

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji
Jeśli otaczasz się drewnianymi elementami prędzej czy później konieczna będzie ich konserwacja. Przekonaj się, który środek pozwoli Ci s...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym chronić piękno drewna?