Produkty

Jaki wizjer do drzwi wejściowych wybrać, aby widzieć najlepiej?

Jaki wizjer do drzwi wejściowych wybrać, aby widzieć najlepiej?

Wizjer to ważny element drzwi wejściowych – pozwala domownikom sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz. Jest zatem jednym z podstawowych zabezpieczeń. Wybierając wizjer, warto wiedzieć, który spełni tę funkcję najlepiej.

Jaki wizjer do drzwi wejściowychKlasyczny wizjer do drzwi, a może poszerzony wizjer panoramiczny?

Standardowa wersja wizjera do drzwi zewnętrznych – potocznie zwana judaszem – to konstrukcja złożona z obiektywu, soczewki, szyny i zasuwki. Stanowi podstawowy wybór osób dokonujących zakupu wizjera. Przede wszystkim pełni rolę zabezpieczenia – kiedy widzimy, że przed drzwiami stoi nieznajomy, nie musimy mu otwierać.

Tradycyjnego wizjera nie warto wybierać przede wszystkim ze względu na cenę. Kluczowy parametr stanowi kąt widzenia, od którego uzależnione jest to, czy i jak dobrze zobaczymy osobę, która stoi z boku drzwi lub schowała się tuż przy ścianie. Kąt widzenia w tradycyjnym wizjerze wynosi 180°. Nie mniej ważna jest średnica wizjera. Im większa, tym większe pole widzenia.

Ciekawym i nowszym rozwiązaniem wśród tradycyjnych wizjerów jest wizjer panoramiczny – inaczej szerokokątny – dedykowany posiadaczom drzwi o znaczącej grubości (5 cm+), choć sprawdzi się również w drzwiach cieńszych. Kąt widzenia wzrasta o 20° względem poprzednika i wynosi 200°. Tu także obowiązuje zasada, że im większe oczko, tym lepszy i dokładniejszy widok.

Porada eksperta

Decydując się na zakup tradycyjnego wizjera do drzwi, warto brać pod uwagę nie tylko kąt widzenia i średnicę oczka (im większe pole widzenia, tym więcej zobaczymy), ale również dodatkowe funkcje. Lepsze modele wizjerów umożliwiają m.in. regulację ostrości. Ponadto niektóre modele mają klapkę, która zasłania światło palące się wewnątrz domu, co nie pozwala osobie z zewnątrz stwierdzić, czy ktoś jest w nim jest.

Wizjer DDV Yale 500Wizjer elektroniczny do drzwi – rozszerzone możliwości

Mimo iż wizjer elektroniczny spełnia tę samą funkcję co tradycyjny, jest bardziej zaawansowany i nie zawsze wymaga montażu bezpośrednio w drzwiach. Składa się z dwóch elementów: kamerki montowanej na zewnątrz oraz ekranu wyświetlającego obraz, zlokalizowanego wewnątrz, najczęściej przy drzwiach. W zależności od modelu może pracować bez przerwy (obraz jest widoczny na ekranie przez całą dobę) lub tylko po odebraniu sygnału. Ten drugi może:

- współpracować z dzwonkiem i włączać się po jego naciśnięciu,
- reagować na fotokomórkę i uruchamiać się, gdy ta odnotuje ruch,
- uruchamiać się z domu, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

wizjer elektronicznyOba wyjścia mają swoje zalety i wady – pierwsze jest bezpieczniejsze, bo zobaczymy także osoby, którym uda się ominąć czujniki ruchu, drugi zaś pozwala zaoszczędzić na samym wizjerze oraz poborze prądu.

Zastanawiając się, czy wybrać wizjer tradycyjny, czy jednak elektroniczny, warto mieć na uwadze dodatkowe korzyści, jakie zapewnia ten drugi. Należą do nich m.in.:

- możliwość zapisania obrazu na karcie pamięci (zdjęć i wideo);
- wyposażenie w czujnik ruchu na podczerwień;
- zoom;
- ekran LCD lub LED;
- podłączenie do sieci;
- wysyłanie powiadomień sms lub maili, gdy ktoś pojawi się pod drzwiami;
- obraz przekazywany do urządzenia zewnętrznego – komputera, laptopa, tabletu bądź smartfona – za pomocą wi-fi.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wymienić wizjer w drzwiach wejściowych

Jak wymienić wizjer w drzwiach wejściowych
Jeśli obraz, który widzimy za drzwiami naszego wejścia do domu jest zamglony i niewyraźny, to należy wymienić wizjer. Popularnie nazywany judaszem, po...
Czytaj więcej

Co potrafi inteligentny domofon

Co potrafi inteligentny domofon
Wraz z rozwojem nowych technologii prawdziwa rewolucja zaszła w możliwościach domofonów. I chociaż ich główne zadanie – otwieranie drzwi osobom,...
Czytaj więcej

Wizjer elektroniczny a klasyczny

Wizjer elektroniczny a klasyczny
Wizjer to potrzebny element wyposażenia większości drzwi. Dzięki niemu możemy sprawdzić, kto stoi po ich drugiej stronie. W ten sposób, bez otwierania...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki wizjer do drzwi wejściowych wybrać, aby widzieć najlepiej?