Jakie doniczki sprawdzą się w ogrodzie?

Ceramiczne, metalowe, ze szkła lub tworzyw sztucznych – niezależnie od materiału, donice przede wszystkim powinny być odporne na wilgoć, słońce i zmiany temperatury.

doniczki

Rozmiar też ma tu znaczenie – aby pojemnik zapewnił dobre warunki wzrostu, powinniśmy go dobrać do wielkości bryły korzeniowej sadzonki. Przynajmniej 3-centymetrowa przestrzeń wokół bryły zapewni roślinie prawidłowy wzrost. Pamiętajmy też, że w większości przypadków jedna donica nie wystarczy roślinie – w miarę jej wzrostu należy ją przesadzać nawet kilka razy do coraz większych pojemników.

Donice z terakoty i gliny

Na tarasie lub balkonie sprawdzą się doniczki z plastiku – kosztują kilka lub kilkanaście złotych, a bogactwo oferty sprawia, że możemy wybierać spośród wielu kształtów i wzorów. W ogrodzie lekkie tworzywo sztuczne może jednak nie wystarczyć – pojemniki na rośliny ogrodowe przede wszystkim powinny być trwałe i stabilne, tak aby nie przewrócił ich silny wiatr. Jeżeli w naszym ogrodzie znajdą się rośliny całoroczne – pamiętajmy, by kupić doniczki mrozoodporne, które wytrzymują nawet 30-stopniowe mrozy.

Materiał, z którego zrobione są donice, dobierajmy do rodzaju uprawy, gatunku i rozmiaru roślin – te z ciężkimi częściami naziemnymi najlepiej jest umieścić w solidnych donicach z gliny (duże rozmiary to wydatek ok. 150-350 zł). Przy okazji mamy pewność, że po obfitych opadach deszczu woda szybko wyparuje (glina jest materiałem przepuszczalnym). Pamiętajmy jednak, że ta zasada działa również w drugą stronę – w takiej donicy łatwo jest przesuszyć system korzeniowy. Do małych roślin kaktusowatych wystarczy wodoodporna donica – niski walec (bez dziurki) w rozmiarze ok. 20 cm, większe rośliny potrzebują donic XL – lepszym wyborem będzie więc np. zwężana ku dołowi donica z terakoty (wypalana glina) o wysokości ok. 60 cm.

doniczki

Ceramika – kamionka – kamień

Nieco droższym materiałem jest ceramika (od 200 zł w górę za duże donice z podstawkami i zdobieniami lub mrozoodporne). Duże donice ceramiczne nie są jednak polecane do ogrodów – głównie ze względu na ich kruchość. W tym przypadku lepiej więc zdecydować się na kilka solidnych donic ceramicznych w mniejszych rozmiarach – ok. 20-centymetrowe szkliwione donice ceramiczne z dziurką (nie uduszą się w nich korzenie!) dostępne są w różnych kolorach i wzorach.

Alternatywą umożliwiającą jeszcze lepszą ochronę korzeni może być kamionka – masywna i trwała, choć pod tym względem i tak znacznie gorsza od donic kamiennych. Te kosztują jednak nawet kilka razy więcej niż gliniane lub ceramiczne odpowiedniki (ok. 500-1000 zł, w zależności od formy i wymiarów). Jeśli zdecydujemy się na donice kamionkowe, warto poszukać nietuzinkowych kształtów (np. donic leżących lub z podstawką w kształcie kwadratu) i kolorów (np. brąz, zieleń, beż, granat).

doniczki

Wymagające drewno i pomysł na plastik

Materiałem wymagającym najwięcej pielęgnacji jest drewno. Doniczki drewniane można zaimpregnować olejem lnianym, jeśli zaś mają służyć nam przez kilka sezonów – najlepiej jest ocieplić je w środku (sprawdzą się kawałki styropianu) i na zewnątrz (np. owijając folią bąbelkową).

Dopełnieniem naszego ogrodu mogą być ok. 60-centymetrowe prostokątne skrzynki z tworzywa sztucznego. W takich pojemnikach można umieścić rośliny wilgociolubne – plastik nie przepuszcza powietrza i dobrze trzyma wilgoć. W ten sposób łatwo stworzymy wiszące kompozycje kwiatowe, które uzupełnią nasz zestaw donic.