Produkty

Jakie doniczki sprawdzą się w ogrodzie?

Jakie doniczki sprawdzą się w ogrodzie?

Ceramiczne, metalowe, ze szkła lub tworzyw sztucznych – niezależnie od materiału, donice przede wszystkim powinny być odporne na wilgoć, słońce i zmiany temperatury.

doniczki ogrodoweRozmiar też ma tu znaczenie – aby pojemnik zapewnił dobre warunki wzrostu, powinniśmy go dobrać do wielkości bryły korzeniowej sadzonki. Przynajmniej 3-centymetrowa przestrzeń wokół bryły zapewni roślinie prawidłowy wzrost. Pamiętajmy też, że w większości przypadków jedna donica nie wystarczy roślinie – w miarę jej wzrostu należy ją przesadzać nawet kilka razy do coraz większych pojemników.

Donice z terakoty i gliny

Na tarasie lub balkonie sprawdzą się doniczki z plastiku – kosztują kilka lub kilkanaście złotych, a bogactwo oferty sprawia, że możemy wybierać spośród wielu kształtów i wzorów. W ogrodzie lekkie tworzywo sztuczne może jednak nie wystarczyć – pojemniki na rośliny ogrodowe przede wszystkim powinny być trwałe i stabilne, tak aby nie przewrócił ich silny wiatr. Jeżeli w naszym ogrodzie znajdą się rośliny całoroczne – pamiętajmy, by kupić doniczki mrozoodporne, które wytrzymują nawet 30-stopniowe mrozy.

Materiał, z którego zrobione są donice, dobierajmy do rodzaju uprawy, gatunku i rozmiaru roślin – te z ciężkimi częściami naziemnymi najlepiej jest umieścić w solidnych donicach z gliny (duże rozmiary to wydatek ok. 150-350 zł). Przy okazji mamy pewność, że po obfitych opadach deszczu woda szybko wyparuje (glina jest materiałem przepuszczalnym). Pamiętajmy jednak, że ta zasada działa również w drugą stronę – w takiej donicy łatwo jest przesuszyć system korzeniowy. Do małych roślin kaktusowatych wystarczy wodoodporna donica – niski walec (bez dziurki) w rozmiarze ok. 20 cm, większe rośliny potrzebują donic XL – lepszym wyborem będzie więc np. zwężana ku dołowi donica z terakoty (wypalana glina) o wysokości ok. 60 cm.

Ceramika – kamionka – kamień

Nieco droższym materiałem jest ceramika (od 200 zł w górę za duże donice z podstawkami i zdobieniami lub mrozoodporne). Duże donice ceramiczne nie są jednak polecane do ogrodów – głównie ze względu na ich kruchość. W tym przypadku lepiej więc zdecydować się na kilka solidnych donic ceramicznych w mniejszych rozmiarach – ok. 20-centymetrowe szkliwione donice ceramiczne z dziurką (nie uduszą się w nich korzenie!) dostępne są w różnych kolorach i wzorach.donice na ogród

Alternatywą umożliwiającą jeszcze lepszą ochronę korzeni może być kamionka – masywna i trwała, choć pod tym względem i tak znacznie gorsza od donic kamiennych. Te kosztują jednak nawet kilka razy więcej niż gliniane lub ceramiczne odpowiedniki (ok. 500-1000 zł, w zależności od formy i wymiarów). Jeśli zdecydujemy się na donice kamionkowe, warto poszukać nietuzinkowych kształtów (np. donic leżących lub z podstawką w kształcie kwadratu) i kolorów (np. brąz, zieleń, beż, granat).

Wymagające drewno i pomysł na plastik

Materiałem wymagającym najwięcej pielęgnacji jest drewno. Doniczki drewniane można zaimpregnować olejem lnianym, jeśli zaś mają służyć nam przez kilka sezonów – najlepiej jest ocieplić je w środku (sprawdzą się kawałki styropianu) i na zewnątrz (np. owijając folią bąbelkową).

Dopełnieniem naszego ogrodu mogą być ok. 60-centymetrowe prostokątne skrzynki z tworzywa sztucznego. W takich pojemnikach można umieścić rośliny wilgociolubne – plastik nie przepuszcza powietrza i dobrze trzyma wilgoć. W ten sposób łatwo stworzymy wiszące kompozycje kwiatowe, które uzupełnią nasz zestaw donic.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Ceramiczne donice, garnki i ozdoby w ogrodzie

Ceramiczne donice, garnki i ozdoby w ogrodzie
Największą ozdobą ogrodów są rosnące w nich rośliny. Możemy podkreślić ich piękno za pomocą eleganckich wyrobów ceramicznych, które wykorzystamy na ró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie doniczki sprawdzą się w ogrodzie?