Jakie rośliny posadzić przy tarasie? Łatwe w pielęgnacji okazy

Taras jest doskonałym miejscem na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, w której będziesz spędzał swoje codzienne wolne chwile. Warto zadbać o to, aby był pełen zapachów, kolorów i piękna. Dowiedz się, jakie rośliny dodadzą uroku małym, jak i dużym tarasom.

roślinyroślinyroślinyrośliny

Warunki i gleba dla roślin wokół tarasu

Zanim zaczniesz sadzić roślinność, zwróć uwagę na parę istotnych elementów, które mogą znacząco wpłynąć na późniejszą kondycję Twojej aranżacji ogrodowej. Nie każda roślina będzie nadawała się na to samo stanowisko.

Nasłonecznienie

W zależności od tego czy posiadasz taras od południa, północy, wschodu czy zachodu, będą panowały na nim i wokół niego inne warunki. To głównie od tego zależeć będzie dobór odpowiednich roślin.

Strona południowa charakteryzuje się dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami. Będzie to dobre miejsce dla bardziej egzotycznych okazów oraz roślin, odpornych na suche powietrze.

Północe tarasy będą przeciwieństwem południowych. To na nich ukryjesz się przed promieniami słońca i odpoczniesz w przyjemnym cieniu. Będzie to jednak także oznaczało większą wilgotność powietrza i podłoża.

Wokół wschodnich tarasów możesz posadzić głównie gatunki, których liście nie spalą się w intensywnym przedpołudniowym słońcu. Istnieje jednak wiele gatunków, które preferują poranne promienie np. pelargonie czy werbena.

Taras od zachodu to z kolei długie wieczory spędzone na odpoczywaniu w łagodnym słońcu. Promieniowanie nie jest już wtedy tak intensywne. Będzie więc dobrym miejscem dla mniej wymagających gatunków roślin.

Przepuszczalność gleby

Oprócz nasłonecznienia istotnym elementem, który wpływa na jakość roślin w ogródku, jest rodzaj gleby. Dobrze przepuszczalna i żyzna ziemia będzie kluczem do sukcesu. Większość kwiatów bądź drzewek owocowych potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze. Możesz uzupełniać ją także odpowiednimi nawozami, aby utrzymać prawidłowy rozwój roślin. Jeśli posiadasz lekką glebę wokół tarasu – możesz posadzić w niej różnego rodzaju trawy ozdobne, które nie mają wysokich wymagań.

Czas i chęci do pielęgnacji roślin

Pielęgnacja posadzonych gatunków to jeden z kluczowych aspektów, który będzie wpływał na aranżacje ogrodu. Jeśli nie masz czasu na częste podlewanie, przycinanie i nawożenie, postaw na rośliny, które dłużej mogą sobie poradzić bez tych czynności. Rośliny iglaste czy pnące będą łatwe w uprawie, a do tego ich ozdobne liście bądź igły będą dodawały uroku krajobrazowi.

roślinyroślinyroślinyrośliny

Aranżacje kwiatów i rośliny na słoneczny taras

Słoneczny taras jest doskonałym miejscem na obsadzenie go różnokolorowymi kwiatami oraz zielonymi krzewami. W rabatach wokół niego warto posadzić rozłożyste gatunki, które stworzą kompozycje ozdobne z liści np. żurawki. Co jeszcze można posadzić przy tarasie?

  • Dobrze sprawdzą się kwiaty wokół tarasu. Lubianym wyborem są hortensje, irysy czy bez. Na południowe czy wschodnie strony możesz także posadzić nagietki, czy gazanie – jednak unikaj ich na zachodnie tarasy, ponieważ zamykają się one na noc. Tam warto wybierać gatunki, które wieczorem otwierają się lub posiadają jasne barwy, aby lepiej było je widać, gdy słońce zacznie zachodzić;
  • Gatunki liściaste np. berberys, irga, które będą rozrastać się wokół tarasu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, aby rośliny w przestrzeni wokół Twojego domu odpowiednio się rozwijały;
  • Podobnie będą zachowywać się także zimozielone gatunki np. świerk serbski i cis pospolity, który dodatkowo może stworzyć żywopłot wokół wybranego miejsca;
  • A czym obsadzić taras? Możesz posadzić rośliny w donicach, a także różnych kwietnikach i stojakach, które będziesz mógł przestawiać według własnych potrzeb. Na mniejsze tarasy sprawdzą się także makramy, które zawiesisz pod zadaszeniami. Umieszczone w nich kwiaty będą tworzyły wyjątkowe kompozycje, nawet jeśli będą to jedynie rośliny jednoroczne.

Wokół tarasu, jak i na niego sprawdzi się wiele rodzajów bylin. Warto wybrać takie kwiaty i krzewy, które będą pięknie pachnieć, szczególnie w pełnym słońcu. Ze względu na częstą bliskość tarasu i kuchni, warto posadzić na nim także aromatyczne zioła, które przydadzą się w podczas codziennego gotowania.

Krzewy dekoracyjne czy owocowe – co posadzić przy tarasie?

Wokół Twojego tarasu jest dużo niezagospodarowanej przestrzeni? Posadź tam wyjątkowe krzewy ozdobne, które nadadzą struktury i charakteru ogrodowi. Dobierz odpowiednie gatunki w zależności od czasu, jaki możesz poświęcić na pielęgnację takich okazów.

Trawy np. miskant chiński i pnącza będą niezwykle łatwymi w opiece roślinami. Rosną często w trudnych warunkach i nawet lekko piaskowych glebach. Pamiętaj o podlewaniu ich, a będziesz cieszyć się pięknym ogrodem.

Niewymagającymi gatunkami są także te iglaste np. świerk. Zaletą tego rodzaju roślin jest to, że są zimozielone, więc gdy inne gatunki spuszczą liście, iglaki będą wciąż takie same.

Jeśli lubisz świeże owoce – podpowiadamy jeszcze jedno rozwiązanie. Drzewka owocowe to sposób na dodanie uroku ogrodowi, jednocześnie zapewniając sobie smaczne przekąski. Dobrym wyborem są porzeczki, jeżyny czy agrest. Piękną rośliną jest również pigwowiec czy dereń, które będą dobrze rosły na umiarkowanie żyznych glebach.

Rośliny te chociaż piękne, będą wymagać jednak więcej czasu niż iglaki czy pnącza. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, a także prewencyjnych opryskach na szkodniki. Dlatego od samego początku warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i urządzenie do tego. Ominiesz w ten sposób wiele kłopotów. Aby mieć większe i zdrowe plony należy także regularnie nawozić zasadzone drzewka owocowe. Możesz zorganizować swój własny kompost lub opierać się na gotowych mieszankach.

Do tego dla ochrony przed otoczeniem umieć wokół nich palisady. Będą subtelnie oddzielać miejsce, w którym drzewka mogą spokojnie rosnąć.

roślinyroślinyroślinyrośliny

Obsadź ogród pięknie pachnącymi roślinami

Planując aranżacje roślin przy tarasie, weź także pod uwagę swoje preferencje zapachowe i estetyczne. Powinno być to miejsce do odpoczynku, w którym zapachy pozwalają na relaks. Lawenda, jaśmin czy świeże zioła pomogą osiągnąć ten cel.

Dobierz odpowiednie gatunki roślin do warunków, które panują na i wokół Twojego tarasu i stwórz przestrzeń, do której chce się wracać.