Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Rośliny zewnętrzne

Strzałka w prawo

Kwiaty balkonowe

Strzałka w prawo

Kwiaty balkonowe

Rośliny balkonowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie pięknego ogrodu, ale nie ma możliwości posiadania przestrzeni zielonej. Ta kategoria roślin obejmuje wszystkie gatunki, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami i zielenią bez konieczności posiadania ogrodu.

Filtry

Kwiaty balkonowe

Rośliny balkonowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie pięknego ogrodu, ale nie ma możliwości posiadania przestrzeni zielonej. Ta kategoria roślin obejmuje wszystkie gatunki, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami i zielenią bez konieczności posiadania ogrodu.

80 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Rośliny zewnętrzne

Wyświetlanie 24 z 80 produktów

Załaduj więcej

PIĘKNY BALKON W KWIATACH

Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, Twój balkon może wyglądać świeżo i kolorowo. Taki efekt osiąga się głównie za pomocą kwiatów, które możesz powiesić w specjalnych donicach lub hodować je w różnego rodzaju pojemnikach. Szczególnie efektownie prezentują się rośliny, które wywiesisz na barierce tak, aby były widoczne także na zewnątrz budynku. Dobrze dopasowane kwiaty na balkon będą kwitły przez większość ciepłych miesięcy, upiększając wygląd nie tylko balkonu, ale i tarasu.

Do wyboru masz zarówno rośliny, które dobrze znoszą cień i wilgoć, jak i te, które lepiej rosną w nasłonecznionych miejscach Balkony i tarasy są zwykle mocno wystawione na słońce, a położone wyżej mogą być bardzo nagrzane i suche, dlatego do takich miejsc możesz wybrać kwiaty, które lubią słońce i zniosą trudniejsze warunki. Kwiaty te zwykle kwitną bujnie i długo, dekorując przestrzeń niezwykle efektownie. Dobrym wyborem są pelargonie, fuksje i surfinie – klasyczne rośliny ozdobne, które kwitną od wczesnej wiosny po późną jesień i są łatwe w pielęgnacji.

DLACZEGO WARTO HODOWAĆ KWIATY NA BALKONIE?

Oczywistą zaletą są względy estetyczne – kwiaty upiększą wygląd balkonu, nadając mu żywy, naturalny charakter. Większość gatunków możesz posadzić zarówno w specjalnych donicach przystosowanych do mocowania na barierkach, jak również wiszących osłonkach, które powiesisz pod sufitem na balkonie. Jeśli chcesz uzyskać ciekawy efekt wizualny, połącz w jednym miejscu rośliny balkonowe zwisające oraz te, które rosną do góry czy pną się po przygotowanych kratownicach. Dobór kolorystyczny sprawi, że całość może mieć przytulny, uspokajający charakter albo stworzyć przyciągający wzrok, eksponowany fragment zabudowy.

Jeśli wykończenie balkonu czy tarasu nie zachwyca wyglądem, dobierz do niego kwiaty balkonowe zwisające. Będą one świetnie prezentowały się szczególnie dobrze w tych miejscach, w których chcesz zakryć nieciekawą siatkę. Ciekawym uzupełnieniem może być inwestycja w gatunki pnące, które ustawisz na dole danej barierki – w ten sposób w jeden sezon zyskasz aranżację, która zakryje wszystkie nieestetyczne miejsca. Kwiaty wieloletnie możesz w trakcie sezonu uzupełnić tymi jednorocznymi, wysianymi wprost do ziemi. To zapełni puste miejsca w aranżacji. Jeśli na jeden balkon wybierzesz sadzonki kwiatów balkonowych kwitnących w różnych miesiącach, od późnej wiosny do jesieni zyskasz naturalną ozdobę.

JAK WYBIERAĆ, SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ KWIATY BALKONOWE?

Wybierając odpowiednie kwiaty na balkon, zawsze musisz zwrócić uwagę na warunki, w których najkorzystniej one rosną. Chodzi przede wszystkim o stopień nasłonecznienia czy wietrzność danej lokalizacji. Kwiaty na słoneczny balkon muszą dobrze znosić sporą dawkę słońca i być odporne na poparzenia słoneczne. W takich warunkach sprawdzi się większość gatunków, zwłaszcza na przykład pelargonie, które są bardzo cenione jako rośliny balkonowe. Z kolei zacienionych stanowisk potrzebują begonie czy bluszcze. One dobrze sprawdzą się również na północnej ścianie budynku. Z kolei bardzo eleganckie petunie nie będą dobrze znosić silnego wiatru czy ekspozycji na deszcz. Zasadź je w bardziej zakrytych, osłoniętych miejscach.

Część gatunków roślin hodowanych na balkonach to kwiaty jednoroczne, z kolei inne – wieloletnie. Możesz stworzyć donice z kwiatami tylko jednego rodzaju albo pomieszać jedne i drugie. Jednoroczne rośliny na balkon posiej w ziemi około marca czy kwietnia i utrzymuj w cieple. Następnie możesz rozpocząć ich hartowanie, gdy znikną przymrozki. Po dwóch czy trzech miesiącach zaczną kwitnąć – pamiętaj tylko, aby usuwać nadmiar roślin na przykład do innych donic, by nie rosły one zbyt gęsto. Kwiaty wieloletnie należy zimować w warunkach domowych. Wokół nich możesz wysiać kwiaty jednoroczne, aby cieszyć się atrakcyjną wizualnie kompozycją bez widocznych przerw.

Zależnie od tego, po której stronie budynku planujesz uprawiać kwiaty balkonowe, dopasuj również odpowiednio doniczki. Rośliny uprawiane po chłodnych, wilgotnych, mało nasłonecznionych stronach (na przykład północnej) będą potrzebowały większych donic, w których zmieści się więcej podłoża. Wybierz donice impregnowane, z dodatkową warstwą folii, która utrzyma ciepło wewnątrz. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi grzybów. W razie potrzeby, jeśli warunki sprzyjają pojawianiu się chorób spowodowanych grzybami i pleśniami, stosuj odpowiednie odżywki zapobiegające ich pojawieniu się w podłożu. Uchronisz w ten sposób rośliny i zachowasz ich piękny wygląd.

Zazwyczaj kwiaty na balkon wystarczy zasiać czy posadzić w dopasowanych doniczkach wypełnionych ziemią uniwersalną. Niektóre gatunki potrzebują podłoża specjalnie dopasowanego do ich potrzeb. Nie musisz przygotowywać go samodzielnie – w sklepach znajdziesz gotowe mieszanki. Podstawą pielęgnacji jest regularne nawożenie oraz podlewanie. Pamiętaj, aby rośliny podlewać wodą odstaną, najlepiej w momencie, gdy znajdują się w cieniu. W innym przypadku woda utrzymująca się przypadkowo na liściach czy kwiatach może, przy nasłonecznieniu, spowodować poparzenie i powstanie nieestetycznych plam. Zawsze usuwaj kwiaty, które przekwitły – jest to gwarancją długiego kwitnienia i ładnego wyglądu rośliny.