Jakie szafki będą niezbędne w łazience?

Słupki, półsłupki, komoda czy tradycyjne szafki łazienkowe? Jakie meble wybrać, aby były funkcjonalne, trwałe i odpowiednio komponowały się z estetyką całości wnętrza? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy, o czym nie można zapomnieć podczas przeprowadzania metamorfozy swojego domowego królestwa!

Jakie szafki łazienkowe wybrać?

szafki do lazienki

Przeglądając oferty mebli, możemy natknąć się na przeróżne szafki łazienkowe. Duży wachlarz możliwości pozwala nam na dokonanie wyboru zgodnego z potrzebami i gustem. Od czego warto zacząć? Trzy słowa: szafka pod umywalkę. Dopiero później oglądajmy szafki z szufladami, słupki, półsłupki, półki czy komody.

Porada eksperta

Zwróćmy uwagę na materiały, z których są wykonane szafki łazienkowe. Najlepsze będą te, które są odporne na wilgoć. Dobrze, gdy ich powierzchnia jest pokryta lakierem poliuretanowym, a tyły skonstruowane są tak, by nie dotykały ściany. W ten sposób skraplająca się para wodna nie powoduje powstawania pleśni na tyłach mebli. Sprawdźmy też, czy wszystkie okucia, zawiasy i uchwyty są odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem i korozją.

Oprócz oceny materiałów, z których wykonane są meble, koniecznie dopasujmy je kolorystycznie do naszych płytek i armatury. W chaosie przygotowań zdarza się nam zapomnieć, że wygląd łazienki powinien współgrać z aranżacją reszty mieszkania. 

  • Jeśli Twojemu sercu bliski jest minimalizm, nie warto skupiać się na niepotrzebnych zdobieniach mebli. Zamiast tego postawmy na ich funkcjonalność. 

  • Inaczej sprawy się mają ze stylem rustykalnym, gdzie idealnie sprawdzą się drewno i kolory ziemi, czy też z podejściem nowojorskim, w którym pojawi się mnóstwo połyskujących powierzchni. 

  • Coraz większą popularność zyskuje eklektyzm, który pozwala na intrygujące połączenie często skrajnych kierunków aranżacji z różnych etapów historii. Jednak i w tym szaleństwie jest metoda! Drobne elementy sprytnie uspójnią całość pomieszczenia.

Szafka pod umywalkę – na co zwrócić uwagę?

szafka z umywalka

To z pewnością jedno z najpraktyczniejszych rozwiązań, które możemy zastosować w naszych łazienkach! Dobra szafka pod umywalkę nie tylko będzie stanowić estetyczne wykończenie odpływu, ale też bez trudu pomieści wszystkie akcesoria, które dotąd nie miały swojego miejsca. Co ważne, może mieć ona wysuwaną szufladę lub drzwiczki z półkami w środku. Jeżeli chcemy ograniczyć schylanie się i konieczność nurkowania w celu znalezienia interesującego nas przedmiotu, pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. 

Decydując się na umywalkę osadzoną na blacie szafki, możemy wybrać taką, której kielich w całości wystaje lub z kielichem osadzonym na dnie. W obydwu wersjach mamy gwarancję doskonałego podparcia, dzięki czemu nie musimy się martwić o ciężar czy rozmiar samej misy. 

Porada eksperta

Jeśli jesteś zwolennikiem czystości i higieny, niech Twoja szafka pod umywalkę będzie na nóżkach. Możesz też znaleźć model, który przymocujesz bezpośrednio do ściany. To dobrze sprawdzi się w małych łazienkach!

Pozostałe szafki do łazienki

szafka wysoca romantic biala

Szafka z umywalką nie jest jedynym meblem kluczowym podczas aranżacji wnętrza naszej łazienki. W zależności od stylu, jaki chcemy nadać temu pomieszczeniu, zdecydujemy się na:

  • słupki – zwykle bardzo wysokie, wąskie i pojemne. Większość modeli ma w zestawie kosz na pranie. Dobrze sprawdzają się w szczelinie między umywalką a ścianą, zatem to ciekawe rozwiązanie dla łazienek o małej powierzchni. Dostępne są wersje z drzwiczkami lub przeszkloną witryną;

  • komody – niskie, stojące meble, które świetnie odnajdują się w większych łazienkach. Mają zwykle dwoje drzwi, jedną szufladę i obszerny blat. Mogą być osadzone na bogato zdobionych nóżkach lub być wykończone cokołami. Ze względu na ich pojemność, często służą jako miejsce do przechowywania środków i akcesoriów do utrzymania czystości; 

  • półki łazienkowe – tradycyjne i wciąż modne rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu i praktyczności. Z łatwością można je powiesić w dowolnym miejscu łazienki i równie bezproblemowo zdemontować!

Zadbaj o funkcjonalność łazienki!

Szafki łazienkowe powinny być maksymalnie wygodne w codziennym użytkowaniu. Zastanów się, czy bardziej przydadzą Ci się otwarte półki, do których masz łatwy dostęp, czy może pojemne szuflady. Nie zapominaj też o samej wysokości mebli, aby w przyszłości nie rozczarować się brakiem miejsca na wyższe flakony kosmetyków.

Warto tu wspomnieć o mechanizmach cichego domykania i zastosowaniu prowadnic w celu umożliwienia lekkiego otwierania. Może być to ważne udogodnienie, szczególnie dla większych rodzin, w których szuka się coraz to efektywniejszych sposobów na eliminację niepotrzebnych odgłosów.

A jak zapanować nad chaosem? Jeżeli wybrane przez Ciebie szafki do łazienki nie mają zbyt dobrego podziału na różnego rodzaju przedmioty, możesz dokupić własne organizery i pojemniki. Całe szczęście, na rynku pojawia się coraz więcej możliwości, które pomogą nam stworzyć funkcjonalną łazienkę niezależnie od jej wielkości!