Szafka pod umywalkę – wisząca czy stojąca?

Aby aranżacja łazienki była funkcjonalna, powinniśmy uwzględnić w niej obecność szafki pod umywalkę. Do wyboru mamy modele różnego typu – jak spośród nich wybrać ten, który w naszym wnętrzu sprawdzi się najlepiej? W tym artykule wskazujemy, jakie zalety mają wiszące i stojące szafki po umywalkę i, co pomoże w zakupie odpowiedniego mebla.

Szafka pod umywalkę

Jak urządzić łazienkę – z szafką pod umywalkę czy bez niej?

Urządzając łazienkę, obowiązkowo uwzględniamy w jej wyposażeniu umywalkę. Nie zawsze jednak korzystamy z możliwości, które pozwalają nam na wykorzystanie dostępnej pod nią przestrzeni. Czasem nie pozwala na to metraż łazienki oraz jej układ, w którym szafka podumywalkowa nie ma racji bytu, a jej obecność znacznie utrudniałaby korzystanie z wnętrza oraz elementów jego wyposażenia, np. z pralki. Z brakiem mebla pod umywalką spotkamy się także w sytuacji odwrotnej – gdy mamy do czynienia z łazienką na tyle dużą, że szafka pod umywalką nie jest potrzeba. W takim wypadku, zamiast niej dostrzeżemy np. dekoracyjny postument, na którym wspiera się zlew.

Poza skrajnymi przypadkami, szafki łazienkowe pod umywalkę są jednak chętnie stosowane i, wraz z pozostałymi meblami łazienkowymi z tej samej serii, współtworzą elegancki i funkcjonalny wystrój łazienki.

Szafka wisząca pod umywalkę – nowoczesna i praktyczna

Szafki wiszące to elementy wielu kolekcji mebli łazienkowych, szczególnie tych o nowoczesnym charakterze. Wymagają montażu do ściany, co oznacza, że nie zajmują miejsca na podłodze. Możemy więc swobodnie stawać blisko ich frontu, bez ryzyka uderzenia się w palce. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwego czyszczenia posadzki – wolna przestrzeń pod meblem pozwoli na sprawne umycie płytek lub odkurzenie, pozwalając na utrzymanie we wnętrzu odpowiedniej higieny.

Wspomniany sposób montażu szafki wiszącej, polegający na przykręceniu jej do ściany, powoduje także, że mamy dowolność, jeśli chodzi o wysokość jej usytuowania. Jednocześnie przekłada się to także na swobodę usytuowania umywalki, która w przypadku innego rodzaju mebli będzie umieszczona na z góry określonym poziomie.

Czy wiesz, że...

Wisząca szafka pod umywalkę będzie dobrym rozwiązaniem we wnętrzach, z których korzystają osoby o wysokim lub niskim wzroście. Można zamontować ją na dowolnej, wygodnej dla domowników wysokości. Możliwości tej nie dają szafki stojące standardowej wysokości, które dla niektórych mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu.

Szafka pod umywalkę

Do zalet wiszącej szafki pod umywalkę należy również fakt, że pozytywnie wpływa ona na wizualny odbiór wnętrza. Nie zajmuje wolnego miejsca na posadzce, a zamontowana ponad nią dodaje pomieszczeniu lekkości. Będzie to ważne szczególnie w małej łazience, gdzie umiejętne zaaranżowanie i wyposażenia wnętrza pozwoli na wizualne skorygowanie jego wyglądu.

Do wad takiego rozwiązania zalicza się przede wszystkim trudniejszy montaż, wymagający wiercenia w ścianach. Wnętrze dostępne w takim meblu może być również ograniczone przez syfon umywalki.

Stojąca szafka podumywalkowa

Do wyboru mamy także szafki podumywalkowe stojące, które nad szafkami podwieszanymi dominują przede wszystkim pod względem montażu – w praktyce wystarczy po prostu ustawić je w wybranym miejscu w łazience. Szafki tego typu różnią się od siebie szerokością oraz głębokością, natomiast ich wysokość oscyluje najczęściej w granicach 82 cm (ewentualne różnice są tu niewielkie).

Szafki stojące mogą posiadać nóżki lub stać bezpośrednio na posadzce i nie pozostawiać na niej wolnej przestrzeni. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Nóżki, które oddalają dno szafki od posadzki ułatwią czyszczenia podłogi i pozwolą nam wygodnie stanąć przy blacie. Tymczasem szafki bez nóżek nie pozwolą na wygodne mycie podłogi, ale jednocześnie zabezpieczą ją przed dostępem zabrudzeń czy kurzu.

Szafka pod umywalkę

Czy wiesz, że...

Szafka stojąca na nóżkach prezentuje się lżej niż model bez nóżek, dlatego lepiej wypadnie w małej łazience. Szafki pozbawione nóżek sprawiają natomiast wrażenie masywniejszych i absorbujących więcej przestrzeni – z tego powodu najlepiej wybierać je do przestronnych łazienek.

Szafka pod umywalkę

Która szafka łazienkowa pod umywalkę będzie lepsza?

Częściowo już na to pytanie odpowiedzieliśmy. Szafki wiszące, a także stojące wyposażone w nóżki, będą dobrym rozwiązaniem do mniejszych łazienek – pozwolą dobrze zagospodarować przestrzeń, przy czym nie przytłoczą wnętrza. Szafki stojące bez nóżek warto wybrać do pomieszczeń większych. Nie oznacza to jednak, że tylko one dobrze się w nich sprawdzą. W dużej łazience możemy swobodnie korzystać także z modeli pasujących do małych łazienek – w tej sytuacji warto zastąpić je modułami o bardziej pokaźnych rozmiarach. Duża szafka podwieszana sprawdzi się tu bardzo dobrze, szczególnie jeśli zależy nam na możliwości łatwego czyszczenia posadzki.

W wyborze szafki pod umywalkę duże znaczenie mają nasze preferencje oraz przyzwyczajenia. Jeśli chcemy umieścić szafkę niżej lub wyżej niż sięga tradycyjny model stojący, wybierzmy moduł podwieszany. Co ciekawe, przestrzeń pod nim możemy też dodatkowo zagospodarować – umieścimy tu np. niewielki podest, który posłuży najmłodszym domownikom, lub płaski kosz na pranie.

Inne rozwiązanie – umywalka z szafką

Wybór szafki podwieszanej lub stojącej łączy się z koniecznością osobnego dokupienia umywalki. Potrzeby dopasowania ceramiki do mebla unikniemy, jeżeli zdecydujemy się na zakup kompletu. Zestaw w postaci umywalki z szafką daje nam gwarancję, że oba elementy doskonale do siebie pasują – zarówno pod względem rozmiaru, jak i stylistyki. Również w tym wypadku do wyboru mamy komplety uwzględniające szafkę wiszącą bądź stojącą, więc możemy doprać takie wyposażenia łazienki, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Szafka pod umywalkę

Kiedy warto rozważyć zakup szafki wraz z dołączoną do niej umywalką? Rozwiązanie takie sprawdzi się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach – jest jedną z propozycji do niewielkich łazienek, gdzie liczba mebli ograniczona będzie do minimum. Z powodzeniem sprawdzi się również w domowej toalecie, a także w łazienkach w pokojach hotelowych czy podobnych miejscach, które wymagają zapewnienia użytkownikom minimum wygody.

Wybór szafki pod umywalkę – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Decyzja o wyborze rodzaju szafki podumywalkowej to początek drogi w wyborze modelu, który spełni wymagania domowników. Przed dokonaniem transakcji warto zwrócić uwagę także na aspekty, które sprawią, że korzystanie z szafki będzie dla nas możliwie najbardziej komfortowe. Oto, co wpłynie na możliwości korzystania z mebla:

- obecność szuflad lub zamykanych drzwiczek – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? Zależy to m.in. od naszych upodobań. W pełni wysuwające się szuflady dają swobodny dostęp do całej ich zawartości. Nie gwarantują nam tego modele z tradycyjnymi drzwiczkami – do rzeczy ustawionych w głębszych partiach półek dosięgniemy z większym trudem.

Porada eksperta

Szafki pod umywalkę z szufladami lub drzwiczkami sprawdzą się wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu we wnętrzu porządku i minimalistycznego charakteru. Będą też odpowiednie do przechowywania drobnych urządzeń, detergentów czy środków higienicznych. Jeśli natomiast szafka ma pełnić przede wszystkim rolę dekoracyjną, możemy zdecydować się na model stojący, przypominający formą regał lub stolik.

Szafka pod umywalkę

- obecność cichego domyku – do nowoczesnej łazienki wybierzmy szafkę pod umywalkę z systemem cichego domyku. Dzięki temu unikniemy głośnego zasuwania się szuflad lub trzaskania drzwiczek.

- możliwość zamontowania dwóch umywalek – podwójne szafki podumywalkowe sprawdzą się w dużych, rodzinnych łazienkach. Warto rozważyć wybór takiego modelu, jeśli chcemy zapewnić sobie większą swobodę korzystania z łazienki.

- rodzaj uchwytów – szafki łazienkowe pod umywalkę mogą posiadać uchwyty w formie gałek lub relingów, ale mogą być także bezuchwytowe. Jeśli zdecydujemy się na meble z uchwytami, będziemy mogli pokusić się o ich wymianę, co pozwoli nam zmienić nieco wygląd szafek, a tym samym całej łazienki.

- stylistyka mebli – szafki podumywalkowe do łazienki dostępne są w wielu różnych wzorach do wyboru. Znajdziemy modele o jednolitych, kolorowych frontach, a także te imitujące wyglądem drewno: białe, gładkie oraz zdobione. Ich wybór powinien być uzależniony od stylu, w jakim urządzamy łazienkę.