Produkty

Jakie wymogi stawiają przepisy przeciwpożarowe w zabudowie jednorodzinnej?

Jakie wymogi stawiają przepisy przeciwpożarowe w zabudowie jednorodzinnej?

Co prawda zabudowa jednorodzinna nie jest obostrzona takimi przepisami jak budynki użyteczności publicznej, jednak i w tym wypadku mamy do czynienia z zestawem zaleceń, które mają na celu uchronienie nas przed ogniem.

droga ewakuacyjnaOdległości budynków od granicy działek

Pierwszym i najważniejszym wymogiem jest kwestia dostosowania odległości stawianych budynków od sąsiadujących działek. Będzie miało to kluczowe znaczenie przed rozpoczęciem inwestycji, dlatego niezbędne będzie dokładne zmierzenie terenu. Dozwolone wielkości reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane. Wyznacznikiem będzie w tym wypadku sąsiedni teren, znajdujące się na nim zabudowania, a także materiał, z którego zbudowany jest nasz dom i okna:

- Jeżeli działka stykająca się z naszą jest pusta, inwestycja może znajdować się w odległości nie mniejszej niż 3 metry. W przypadku jeśli sąsiadujący budynek jest zwrócony do naszej działki ścianą z oknami lub drzwiami, minimalna odległość rośnie do 4 metrów, a jeżeli nasze domostwa są wykonane z drewna – do 6 metrów.

- Jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się budynek, odległości między nimi muszą być nie mniejsze niż 6 metrów. Jeżeli którykolwiek zwrócony jest do drugiego ścianą z oknami, rośnie ona o jeden metr (dla dwóch będzie to wówczas 8 metrów). Dla domów drewnianych odległości muszą wynosić 16 metrów, niezależnie od miejsca znajdowania się ościeżnic.

- W przypadku gdy budynki przylegają do granic działki lub w planie miejscowym przewidziano zabudowę bliźniaczą albo zwartą, projektowany budynek powinien mieć od strony granicy działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

- Jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się dom ze ścianą bez otworów w odległości od 1,5 do 3 m od granicy, projektowany budynek może stanąć w takiej samej odległości, pod warunkiem że od strony granicy działki będzie mieć ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Obowiązki inwestora

Po ustaleniu właściwej pozycji budynku większość kwestii dotyczących spełniania norm i przepisów przeciwpożarowych przechodzi na architekta, który ma obowiązek zawrzeć je w projekcie budynku. Jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w obrębie projektu w trakcie realizacji, zawarte w nim zabezpieczenia są w pełni wystarczające.

Wśród obowiązków inwestora należy wymienić przymus powiadomienia miejscowej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli zamierzamy zamieszkać w nim przed zakończeniem budowy. W ciągu 14 dni powinna ona wydać opinię lub zająć stanowisko w kwestii zabezpieczenia przeciwpożarowego. W przypadku normalnego trybu kończenia budowy obowiązek wyczerpuje się na złożeniu powiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego.

Przepisy przeciwpożarowe dość szczegółowo określają wymogi dotyczące zabezpieczeń przed ogniem i dróg ewakuacyjnych, jednak ich treść dla budynków jednorodzinnych zawiera się w systemie norm budowlanych. Podobnie ma się sprawa z okablowaniem i instalacją elektryczną – odpowiednio przeszkolona osoba podczas odbioru ma za zadanie przejrzeć dom pod tym kątem. Pamiętajmy, że wadliwe wykonanie i uszkodzenia przewodów są najczęstszą przyczyną pożarów w Polsce.

Nie inaczej jest z wentylacją i ocieplaniem. Specjalista z zakresu kominiarstwa powinien ocenić sprawność przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Korzystanie z domusygnalizator czadu castorama

Jeśli na etapie budowy mamy do czynienia z włączeniem przepisów przeciwpożarowych do systemu norm i wymogów, o tyle przy użytkowaniu budynku mamy do czynienia z całym szeregiem wymogów. Przepisy zabraniają choćby:

- trzymania materiałów palnych, paliwa oraz stosowania w wystroju łatwopalnych elementów w odległości mniejszej niż 0,5 metra od kominków i innych urządzeń osiągających wysokie temperatury (od 100 stopni Celsjusza). Dotyczy to także rozdzielnic prądu elektrycznego, przewodów elektrycznych i gniazd siłowych oraz przewodów uziemiających.

- składowania palnych materiałów w odległości mniejszej od 4 m od granicy sąsiedniej działki.

- stosowania osłon oświetlenia z materiałów palnych – ich odległość od żarówek powinna wynosić co najmniej 5 centymetrów.

- przechowywania w kotłowniach, nieużytkowych piwnicach, poddaszach, piwnicach i innych pomieszczeniach technicznych materiałów palnych.

- blokowania dróg ewakuacji meblami i innymi sprzętami.

Instalowanie czujników czy zraszaczy, instalowanie gaśnic czy innych środków przeciwpożarowych nie jest w żaden sposób wymagane, możemy jednak zaopatrzyć się w nie własnym sumptem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?
Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu – jej brak może nas z kolei słono kosztować. Planując zakup tego akcesorium...
Czytaj więcej

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania
Sprawna gaśnica samochodowa użyta w odpowiednim momencie może zdusić pożar w zarodku – zanim zdąży zniszczyć cały samochód. Czy jednak je...
Czytaj więcej

Akcesoria przydatne w garażu

 Akcesoria przydatne w garażu
Wydzielona przestrzeń na samochód nie tylko ochroni go przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi, ale także pozwoli przeprowadzić mniejsze naprawy i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie wymogi stawiają przepisy przeciwpożarowe w zabudowie jednorodzinnej?